Konferencja społeczno - medyczna #InvitroToMY

MEDserwis.pl > Konferencja społeczno - medyczna #InvitroToMY

Konferencja społeczno - medyczna #InvitroToMY

Szanowni Państwo,


w dniu wczorajszym, 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna #InvitroToMY, która była odpowiedzią na inaugurację rządowego programu in vitro, ruszającego oficjalnie w Dzień Dziecka - 1 czerwca. Zakłada on finansowanie medyczne wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego oraz leczenia niepłodności w Polsce.


Konferencja organizowana przez Fundację OliEdu była okazją do wysłuchania przedstawicieli wielu środowisk, w tym medycznych, społecznych oraz samorządowych, którzy dzielili się swoją pasją, wiedzą
i doświadczeniem. To był czas, kiedy tak różne środowiska wspólnie dyskutowały
o możliwościach czy przyszłości medycyny i wspomaganego rozrodu, a także o wyzwaniach związanych z edukacją społeczeństwa na temat in vitro.


Rozpoczęcie konferencji swoją osobą zaszczycił Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, który zwrócił uwagę na to, że ostatnie lata były festiwalem pomówień i propagandy dotyczących in vitro. Prezydent Krakowa wyraził nadzieję, że negatywny mit o in vitro zostanie odczarowany, a konferencja taka jak ta ma temu służyć. Na, koniec swojego wystąpienia podziękował Radnemu Miasta Krakowa Tomaszowi Darosowi, który w budżecie miasta Krakowa zabezpieczył na ten cel środki finansowe dla mieszkańców, jak również prelegentom za wsparcie i organizatorom Fundacji OliEdu za przygotowanie konferencji.


Kolejną osobą, która uświetniła niniejszą inicjatywę była Małgorzata Rozenek – Majdan, przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #TAKdlainvitro. Jej determinacja i zaangażowanie są nieocenione w zakresie szerzenia świadomości na temat in vitro. W jej wystąpieniu wybrzmiało mocno hasło „o in vitro nigdy za wiele”, dlatego warto rozmawiać na ten temat i szerzyć rzetelne informacje. Zwróciła uwagę, że dzień 1 czerwca nie jest dla niej datą przypadkową, to dzień dziecka, a także dzień jej urodzin. Mogła świętować go nie tylko wraz ze swoją rodziną, ale także celebrowała sukces wszystkich, którzy z pomocą in vitro starają się o powiększenie rodziny. Podkreśliła również, że program dofinansowujący in vitro zapewnia także wsparcie psychologiczne, które jest w tym procesie niezwykle istotne. Kończąc swoje wystąpienie podziękowała za spotkanie, ciesząc się że mogła być jego częścią, mając nadzieję, że wspólnie z Fundacją OliEdu będziemy czynić dobro.


W kolejnej części konferencji głos zabrali prof. Robert Jach i lek. Andrzej Zmaczyński, którzy poruszyli niezwykle ważny i dotykający coraz młodsze pokolenia temat - oncofertility czyli onkopłodności. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na fakt, iż wszystkie pacjentki onkologiczne, które są w wieku reprodukcyjnym powinny zostać poinformowane o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą choroba nowotworowa i o tym, że można zabezpieczyć płodność kierując pacjentkę niezwłocznie do właściwego specjalisty. W swoim wystąpieniu Profesor Jach wspomniał również o metodach zachowania płodności. Zaznaczył też, że oncofertility jest pewnego rodzaju postępem, jednak nie można stwarzać fałszywej nadziei i tak naprawdę lekarze dają szansę, a nie gwarancję urodzenia dziecka w przyszłości - ze względu na różnego rodzaju choroby i inne posiadane przez każdego z nas ograniczenia.


W swoim wystąpieniu Tomasz Daros Radny Miasta Krakowa podkreślił ogromną rolę samorządów, których obowiązkiem jest wspieranie programów zdrowotnych, poprawiających jakość życia mieszkańców. Przypomniał, że to Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które realizowało w ostatnich latach wsparcie samorządowe w ramach dofinansowania procedur in vitro. Co więcej, Radny Miasta dodał, że udało mu się zabezpieczyć środki na kolejne niezwykle ważne działania edukacyjne w zakresie in vitro, czyli onkopłodność. Jest ona od 1 czerwca również objęta programem wsparcia przez Ministerstwo Zdrowia, a zabezpieczone przez Radnego Tomasza Darosa środki będą przeznaczone na realizację działań edukacyjnych społeczeństwa. Mają one na celu wspieranie osób, które po zakończeniu leczenia nowotworowego mogą mieć szansę na zostanie rodzicami.


Kolejnym prelegentem był lek. med. Wojciech Osmański, specjalista ginekologii i położnictwa II stopnia, NZOZ Gemini, omówił temat dotyczący wpływu na płodność naszych zachowań i otoczenia, w którym żyjemy. Zaznaczył jak niesamowicie ważne jest przygotowanie pacjentki do ciąży. Poza szczepionkami ochronnymi, suplementacją kwasu foliowego, czy jodu istotne jest także środowisko, w którym żyjemy. Obecne w naszym życiu związki chemiczne mają ogromny wpływ na płodność, dlatego jeśli tylko możemy wybierajmy żywność nieprzetworzoną, kupujmy odzież utkaną z naturalnych włókien, wybierajmy naczynia ceramiczne lub ze stali nierdzewnej, opakowania z materiałów naturalnych, unikajmy plastiku i mikroplastiku. Ponadto przypomniał, abyśmy żyli zdrowo i rozważnie, nie zachłystując się zdobyczami cywilizacji, ponieważ badania na temat ruchu oraz zdrowego żywienia to nie są truizmy, lecz metody zdrowego postępowania. Na koniec wybrzmiało ważna rada „Żyjmy zdrowo i nie obawiajmy się zasięgać porady specjalistów”.


Z kolei dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel Grupy Parens, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na społeczny aspekt programu, który niestety wyklucza singielki, mówiąc: „Dla mnie jako lekarza, poważnym problemem jest to jak traktujemy grupy społeczne jakimi są singielki, które nie mogą brać udziału w programie (…) musimy zadać sobie pytanie czy chcemy pomóc tym kobietom, czy też nie. Jak traktujemy osoby potrzebujące i słabsze”.


Ewa Daros Prezes Fundacji OliEdu, skupiająca się na działaniach zdrowotnych i propacjenckich, organizatorka konferencji podkreśliła, że in vitro to obecnie najskuteczniejsza metoda wsparcia w założeniu rodziny dla osób dotkniętych chorobami onkologicznymi, genetycznymi czy niepłodnością, a na świecie ponad 12 mln dzieci zostało poczętych dzięki tej metodzie (tylko e Europie co roku rodzi się 350 tys.dzieci poczętych pozaustrojowo). Zaznaczyła, że choroby onkologiczne stanowią niezwykle powszechną grupę chorób cywilizacyjnych (aktualnie w Polsce żyje ponad 1 mln Polaków z chorobą nowotworową), a niepłodność jest uznana przez WHO za chorobę, zatem pacjenci powinni mieć równy dostęp do jej leczenia. Prezes Fundacji OliEdu dodała, że niepłodność dotyka blisko 3 mln osób w Polsce! Ewa Daros wyjaśniła, jak ważna jest działalność edukacyjno – społeczna i jak jeszcze wiele wyzwań stoi przed społeczeństwem w kontekście edukacji na temat invitro, które Fundacja OliEdu będzie wspierać.


Na koniec, dr n.med. Katarzyna Olszak-Wąsik, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista genetyki klinicznej TFP Fertility Macierzyństwo, zaprezentowała niezwykle ciekawy wykład na temat genetyki. Zaznaczyła w swojej wypowiedzi, że sukces leczenia niepłodności zaczyna się od naszych genów.
U pacjentów z czynnikiem genetycznym, którzy w sposób naturalny próbują zajść w ciążę, kwestia urodzenia zdrowego potomstwa jest jak gra w ruletkę, a ryzyko porażki jest większe niż szansa na sukces. Z tego powodu in vitro wielu parom stworzyło doświadczenie rodzicielstwa, a parom z czynnikiem genetycznym, dzięki diagnostyce przedimplantacyjnej, umożliwiło urodzenie zdrowego dziecka.


Kluczowym przesłaniem konferencji była potrzeba zaciśenienia współpracy między sektorem medycznym, samorządowym i społecznym, w celu wspierania osób korzystających z in vitro i przede wszystkim zmiana społecznej percepcji in vitro poprzez edukację i wsparcie.W razie pytań, proszę o kontakt telefoniczny lub poprzez email.
Ewa Daros
Prezes Fundacji OliEdu, tel. 533 329 555
#InvitroToMY | OliEdu - Fundacja Edukacji Obywatelskiej

https://oliedu.pl/pl

Szczegółowe informacje na stronie www.oliedu.pl

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl