Jeszcze nie tak dawno uważano, że wady zgryzu można korygować wyłącznie w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Dziś nie ma górnej granicy wiekowej na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Nowoczesne metody leczenia wad zgryzu umożliwiają pacjentom w każdym wieku skuteczne leczenie ortodontyczne, które poprawi warunki zgryzu i estetykę uśmiechu, a któż z nas nie marzy o pięknych zębach i olśniewającym uśmiechu.
Stłoczone, krzywe zęby wyglądają nieestetycznie i z tego wszyscy zdajemy sobie sprawę. Mało oczywiste jest jednak, że za sprawą dobrze dobranego aparatu ortodontycznego można poprawić nie tylko uśmiech, ale również rysy twarzy i wyglądać znacznie młodziej. Korekcja wad zgryzu pozytywnie wpływa na nasz uśmiech, oddala również choroby jamy ustnej i niebezpieczeństwo próchnicy.
Nowoczesne leczenie ortodontyczne jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez wszystkich pacjentów, ale powinno być prowadzone przez doświadczonego specjalistę, który przygotuje indywidualny plan leczenia, precyzyjnie przeprowadzi pomiary i zagwarantuje stałą opiekę ortodontyczną. W procesie leczenia konieczne są systematyczne wizyty kontrolne oraz wyjątkowo skrupulatna dbałość o higienę jamy ustnej i zębów.
Jeśli podejrzewamy u siebie wady zgryzu, albo po prostu chcemy poprawić estetykę swojego uśmiechu, warto te problemy skonsultować z ortodontą. Po określenia naszych potrzeb specjalista ustali kompleksowy plan leczenia, które przyniesie satysfakcjonujące nas rezultaty.
Cele leczenia ortodontycznego
Warto pamiętać, że
ortodoncja nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, chociaż są one bardzo ważne, celem leczenia jest również polepszenie stanu zdrowia jamy ustnej poprzez korygowanie wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów, które mogą być przyczyną powstania poważnych chorób zębów i dziąseł.
Leczenie ortodontyczne może być również przygotowaniem do leczenia protetycznego, chirurgicznego czy implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność wdrożenia odpowiedniego przygotowania pacjenta. Często też dopiero uzyskanie w wyniku leczenia ortodontycznego prawidłowego zgryzu eliminuje się problemy związane z przyzębiem i można odbudować zanikłą przez przeciążenia zgryzowe kość i przystąpić do dalszego leczenia.
Dzięki leczeniu ortodontycznemu można również rozwiązać problemy wynikające z długotrwałego braku zębów i tak dużego przesunięcia pozostałych zębów, że uzyskanie korzystnego efektu estetycznego wyłącznie leczeniem protetycznym lub implantologicznym jest niemożliwe. Wtedy, po wcześniejszej wspólnej konsultacji i zaplanowaniu leczenia najpierw przeprowadza się leczenie ortodontyczne, a następnie implantologiczne lub protetyczne.
Leczenie ortodontyczne aparatem stałym
W leczeniu ortodontycznym można zastosować różne aparaty, najczęściej jednak stosuje się aparaty stałe, szczególnie u osób dorosłych. Stały aparat ortodontyczny jest w stanie skorygować najbardziej zaawansowane wady zgryzu czy nieprawidłowości zębowe spośród wszystkich tego typu metod leczenia. Można go nosić w zasadzie w każdym wieku, na korekcję nigdy nie jest za późno. Założenie stałego aparatu ortodontycznego przynosi najlepsze efekty metamorfozy uśmiechu. Leczenie jest często długotrwałe, ale dzięki temu, że aparat jest na stałe umieszczony na zębach, postęp korekcji nie jest uzależniony od tego, czy pacjent pamięta o jego zakładaniu, jak dzieje się to w przypadku aparatów ruchomych.
Stały aparat ortodontyczny stosuje się w przypadku chęci skorygowania różnych wad zgryzu i zębów, najczęściej gdy pacjent ma wyraźne przerwy między zębami lub jeśli zęby w widoczny sposób na siebie nachodzą. Oprócz tego leczenie ortodontyczne aparatem stałym zalecane jest też przy wadach takich jak: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, czy stłoczenie zębów.
Leczenie aparatem stałym można rozpocząć dopiero po wymianie wszystkich zębów mlecznych na stałe oraz wyrośnięciu drugich zębów trzonowych czyli „siódemek”. U pacjentów nastoletnich leczenie ortodontyczne przynosi najlepsze rezultaty, ponieważ wykorzystuje się dodatkowo naturalny wzrost szczęk. Szybsze wdrożenie leczenia ortodontycznego pozwala znacznie skrócić czas noszenia aparatu stałego. Leczenie osób do 18 roku życia trwa szacunkowo od 1 roku do 2 lat.
Aparat ortodontyczny stały pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Wśród aparatów stałych rozróżnić możemy klasyczne aparaty metalowe i aparaty estetyczne, a w doborze odpowiedniego dla nas aparatu możemy liczyć na pomoc ortodonty.
Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od wady i wieku pacjenta. Aparat ortodontyczny nosimy średnio 1,5 roku do 3 lat, tyle potrzeba czasu, żeby leczenie ortodontyczne przyniosło oczekiwane rezultaty i w znaczący sposób skorygowało wady zgryzu i odmieniło nasz uśmiech. Trzeba jednak wiedzieć, że zdjęcie aparatu nie jest równoznaczne z zakończeniem leczenia ortodontycznego. Ostatnim etapem jest utrwalenie efektów leczenia za pomocą aparatu retencyjnego.
Nakładki ortodontyczne alignery
Obecnie noszenie stałego aparatu ortodontycznego nikogo już nie dziwi, dlatego na leczenie ortodontyczne decydują się również osoby dorosłe. Jeżeli jednak ze względu na specyfikę swojej pracy zawodowej nie chcemy nosić typowego aparatu, ortodonta znajdzie dla nas odpowiednie rozwiązanie. Alternatywą dla stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych są alignery, czyli estetyczne, przezroczyste nakładki ortodontyczne na zęby. Jest to innowacyjna i najmniej inwazyjna metoda korygowania wad zgryzu. Alignery produkowane są ze specjalnego tworzywa termoplastycznego, które pozwala na precyzyjne dopasowanie nakładek do zębów pacjenta, mają postać bezbarwnych płytek, które można w każdej chwili samodzielnie zdejmować i zakładać. Nakładki ortodontyczne alignery są precyzyjnie dopasowane do zębów, dzięki temu leczenie ortodontyczne jest niezwykle sprawne i znacznie krótsze.
Lista zalet nakładek ortodontycznych jest długa, ważną zaletą jest niewidoczność alignerów, ciężko jest dostrzec, że w ogóle znajdują się na zębach, istotna jest również bezinwazyjność oraz brak dyskomfortu w użytkowaniu. Walor estetyczny często jest czynnikiem decydującym o podjęciu bądź zaniechaniu leczenia, dlatego osobom przywiązującym dużą wagę do wyglądu zewnętrznego możemy zalecić zastosowanie nakładek ortodontycznych alignery.
Klinika
Piaskowa6 oferuje nowoczesne leczenie ortodontyczne - gwarantujemy pacjentom personalizację usług, szczegółową analizę wad zgryzu i stanu uzębienia oraz dobór odpowiedniego aparatu i skutecznych metod leczenia.
Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.