Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

MEDserwis.pl >Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Tomografia komputerowa, znana także pod skrótami TK lub CT jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Badanie stosowane jest powszechnie w rozpoznawaniu wielu schorzeń – m.in. schorzenia układu nerwowego, schorzenia klatki piersiowej i jamy brzusznej, ale też uszu, oczu i oczodołów, gardła oraz krtani. Urządzenie stosowane do TK nazywa się tomografem, a uzyskany podczas badania obraz – tomogramem. Dla dokładniejszego zobrazowania ewentualnych zmian chorobowych tomografię komputerową wykonuje się często z kontrastem. Badanie to daje bardzo dokładne wyniki, można je także szybko przeprowadzić – stąd jego popularność.

Tomografia komputerowa rekomendowana jest przede wszystkim w diagnostyce urazów, w diagnostyce onkologicznej, a także do obrazowania zmian chorobowych zachodzących w poszczególnych narządach wewnętrznych. Tomografia komputerowa sprawdza się doskonale w nieinwazyjnym badaniu naczyń, a także w diagnostyce układu szkieletowego, m.in. w badaniu zmian zwyrodnieniowych, zmian ogniskowych kości, a także w obrazowaniu implantów stawowych oraz kręgosłupa.

Tomografia komputerowa - na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie tomografii komputerowej polega na wykonaniu zdjęć z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Podczas badania pacjent leży nieruchomo na stole, a lampy rentgenowskie aparatu krążą wokół wybranych partii ciała pacjenta i wykonują wiele zdjęć RTG. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zdjęć na różnych warstwach i w różnych płaszczyznach. Obraz uzyskany w ten sposób trafia następnie do komputera, a w efekcie obróbki specjalistycznym oprogramowaniem badany fragment ciała widoczny jest w technice 3D i jest dokładnym odwzorowaniem poszczególnych warstw ciała człowieka

W trakcie badania pacjent powinien pozostawać w bezruchu. Całe badanie trwa zazwyczaj około 15 minut. Do badania TK pacjent powinien prawidłowo się przygotować, warto pamiętać o kilku zasadach: ostatni posiłek zjeść ok. 6 godzin przed badaniem, przyjąć dużą ilość płynów, a także mieć przy sobie aktualne wyniki badań. O szczegółowe zalecenia warto zapytać lekarza kierującego na badanie szczególnie wtedy, gdy lekarz zaleca wykonanie badania z użyciem środka kontrastującego.

Tomografia komputerowa - przeciwwskazania do badania

Nie ma ogólnie przyjętych przeciwwskazań do badania. Wyjątkiem może być tutaj ciąża – kobietom ciężarnym badanie wykonuje się tylko wtedy, gdy potwierdzona została zasadność wykonania takiego badania. Niemniej jednak, w badaniu tomograficznym często stosuje się jodowe środki kontrastowe. Przeciwwskazaniem do ich użycia jest:
- Uczulenie na jod,
- Wole toksyczne tarczycy,
- Planowane leczenie nowotworu tarczycy jodem promieniotwórczym.

Tomografii komputerowej z użyciem jonowych środków kontrastowych nie wykonuje się zazwyczaj u dzieci do 2. roku życia, a także u pacjentów po 60. roku życia oraz pacjentów dotkniętych następującymi schorzeniami;
- powikłania po wcześniejszym podaniu środka kontrastowego,
- ostrą i przewlekłą niewydolnością krążenia oraz układu oddechowego,
- niewydolnością nerek i wątroby,
- astmą i rozedmą płuc,
- cukrzycą insulinozależną,
- nadciśnieniem,
- jaskrą,
- drgawkami o etiologii mózgowej.

Tomografia komputerowa, a rezonans magnetyczny - różnice między badaniami

Mimo, że badania te wykorzystują inną technologię, bywają ze sobą mylone. Różnica pomiędzy nimi jest jednak znacząca: Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne w którym dawka promieniowania jest w prawdzie znacznie wyższa niż w klasycznym badaniu RTG, ale badanie to pozwala na zobrazowanie nie tylko kości, ale również tkanek miękkich, czyli narządów wewnętrznych człowieka. Rezonans magnetyczny wykorzystując oddziaływanie fal magnetycznych, które nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka pozwala na precyzyjne zobrazowanie kości i tkanek miękkich.

Tomografia komputerowa związane jest z narażeniem zdrowia na promieniowanie jonizujące, dlatego wykonywana jest wyłącznie w oparciu o skierowanie wystawiane przez lekarza. Rozwój technologii w przypadku tomografii komputerowej ma istotny wpływ na objęcie jednorazowo większym zakresem badany obszar ciała co pozwala na znaczne skrócenie czasu badania i tym samym zmniejszenie ilości promieniowania, a posiadany przez CMS aparat spełnia te kryteria.

Tomografia Komputerowa w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie wykonywana jest w nowoczesnym aparatem z bardzo szerokim wachlarzem możliwości diagnostycznych. Wszystkie badania w Centrum Medycyny Sportowej prowadzone są zgodnie z najwyższymi standardami, tu spotkają Państwo doświadczonych specjalistów, dzięki którym można dowiedzieć się znacznie więcej o stanie swojego zdrowia i możliwych do zastosowania terapiach. Specjalistów pracujących w CMS wyróżnia indywidualne podejście do problemów pacjenta, a tylko w takim przypadku można wdrożyć skuteczne leczenie Państwa urazów i schorzeń.

Tomograf

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl