Czemu lekarze chodzą w drewniakach? Wyjaśniamy!

MEDserwis.pl >Czemu lekarze chodzą w drewniakach? Wyjaśniamy!

Czemu lekarze chodzą w drewniakach? Wyjaśniamy!

Czemu lekarze chodzą w drewniakach?
Drewniaki na pierwszy rzut oka nie wydają się szczególnie komfortowe – przede wszystkim ze względu na sztywną, drewnianą podeszwę. Okazuje się jednak, że chodaki to jedne z najwygodniejszych butów! Warunek jest jeden – muszą być odpowiednio wyprofilowane. Dowiedz się, dlaczego ten rodzaj butów tak chętnie wybierają medycy.

Drewniaki medyczne – znak rozpoznawczy personelu medycznego


Miarowy stukot rozlegający się na szpitalnym korytarzu oznacza jedno – do Twojej sali zbliża się lekarz lub pielęgniarka. Drewniaki to jedne z butów najbardziej kojarzących się właśnie z personelem medycznym. Drewniana gruba podeszwa i skórzana góra cholewki to – wbrew pozorom – synonim wygody. Jak łatwo sobie wyobrazić, lekarze i pielęgniarki, którzy spędzają w placówkach medycznych wiele godzin, przemieszczając się szybko i sprawnie między salami, nie mogą pozwolić sobie na niewygodne buty. Co więc sprawia, że masywne i dosyć twarde na pierwszy rzut oka drewniaki są przez nich tak często wybierane?


Chodaki – od butów dla ubogich po najwygodniejszy model dla profesjonalistów


Drewniaki były niegdyś obuwiem, z którego korzystali wyłącznie najbiedniejsi – musieli jakoś chronić swoje stopy w czasie pracy, a na skórzane, wygodniejsze buty nie było ich stać. W latach 70. XX wieku po drewniaki sięgnięto ponownie – tym razem czyniąc je charakterystycznym elementem stylizacji w klimacie hippisowskim. Od tamtej pory chodaki, drewniaki czy trepy – bo nazw na ten typ butów jest sporo – wciąż przewijają się w modzie. Z wielką mocą powróciły w latach 90. XX wieku i teraz, w 2024 roku. Zestawia się je ze wszystkim: ze stylizacjami boho, z denimem, a nawet w sportowym stylu.


Dlaczego lekarze chodzą w drewniakach?


Lekarze wybierają drewniaki jednak nie ze względu na trendy, ale na komfort. Co sprawia, że to obuwie medyczne jest jednym z najchętniej wybieranych typów przez personel medyczny? Takie buty:  • są anatomicznie wyprofilowane, czyli dopasowane do kształtu stopy – oznacza to, że stopa naturalnie się w nich układa i nawet przez wiele godzin nie męczy;

  • są lekkie – ciężkie buty są niepraktyczne, a chodzenie w nich wymaga dużego wysiłku ze strony palców i stopy. To powoduje dyskomfort, a na dłuższą metę wiąże się z bólem stóp i nóg;

  • są antypoślizgowe – drewniaki medyczne mają antypoślizgową warstwę gumy na spodzie. Chodaki z tworzywa sztucznego zwykle nie muszą mieć dodatkowych powłok, gdyż same w sobie są antypoślizgowe;

  • łatwo się je wkłada i zdejmuje;

  • są łatwe do utrzymania w czystości – do drewniaków ze skórzaną wkładką jest mnóstwo preparatów czyszczących i odświeżających, a chodaki z tworzywa sztucznego można po prostu umyć.


Co więcej, dowiedziono, że drewniaki są doskonałym modelem butów dla osób, które borykają się z zapaleniem powięzi podeszwowej. Następstwem tego schorzenia jest ból pięty promieniujący w kierunku wewnętrznej strony stopy. Drewniaki medyczne, które są odpowiednio wyprofilowane, wzmacniają naturalny łuk stopy i utrzymują je w prawidłowym ustawieniu.


Nowoczesne drewniaki medyczne – ogrom wzorów i kolorów do wyboru


Obecnie drewniaki medyczne nie ograniczają się do białych butów na drewnianej podeszwie. Do wyboru są oczywiście buty z drewnianą podeszwą, ale i chodaki z lekkiego oraz wytrzymałego tworzywa. Również góra może być bardzo oryginalna – klasykiem są oczywiście chodaki białe czy czarne, ale oprócz tego producenci wypuszczają linie z zabawnymi grafikami czy wzorami. Każdy medyk jest więc w stanie znaleźć dla siebie model, który będzie nie tylko komfortowy, ale i dopasowany do specjalizacji i uniformu.


Drewniaki to buty, które są niezwykle wygodne – jest jednak jeden warunek: muszą to być drewniaki medyczne. Na fali popularności tego modelu wiele sklepów wypuściło przeróżne rodzaje chodaków, z których większość niestety nie jest ani dobrze wyprofilowana, ani wykonana z jakościowych materiałów. Jeśli więc szukasz butów idealnych do pracy na nogach albo chcesz kupić modne i wygodne chodaki – postaw na propozycje ze sklepów medycznych.


 

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl