Wysiłkowe nietrzymanie moczu – zastosowanie pessarów w leczeniu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – zastosowanie pessarów w leczeniu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość z którą zmaga się coraz więcej kobiet w różnym wieku. Skuteczna i nieinwazyjna metoda, która może być zastosowana w leczeniu nietrzymania moczu i obniżenia narządu rodnego to wykorzystanie pessarów, czyli wkładek dopochwowych wykonanych z elastycznego, antyseptycznego silikonu. Istnieją różne rozmiary oraz kształty pessarów. Umożliwia to indywidualny dobór wkładki do warunków anatomicznych i dolegliwości pacjentki. Pessary stosowane w problemach ginekologicznych mają kształt pierścienia, talerzyka lub sześcianu. Lekarz ma szeroki wybór spośród kształtów i rozmiarów pessarów, dzięki czemu może dostosować pessar do do konkretnego przypadku.
Lekarz ginekolog dobierając kształt i rozmiar pessara za każdym razem bierze pod uwagę indywidualne dolegliwości pacjentki, jej budowę anatomiczną, siłę mięśni miednicy mniejszej, możliwości samoobsługi. Pessary stosowane w nietrzymaniu moczu posiadają zgrubienie (kalotę) podpierającą cewkę moczową i zapobiegającą mimowolnemu przesuwaniu się moczu z pęcherza moczowego do cewki. Pessary stosowane w obniżeniu narządu rodnego mają za zadanie podtrzymywać narząd rodny opierając się o mięśnie dna miednicy. Niezwykle ważny jest właściwy dobór rozmiaru wkładki. Zbyt mała nie będzie spełniać swego zadania i będzie wysuwać się z pochwy. Zbyt duży pessar będzie stwarzał uczucie dyskomfortu w pochwie, może utrudniać oddawanie moczu i będzie sprawiał kłopot przy zakładaniu i wyjmowaniu. Dobór właściwego pessara wymaga czasem kilku wizyt u lekarza. W doborze właściwego pessara może pomóc USG dna miednicy. Najnowszej generacji pessary wykonane są z miękkich materiałów, które minimalizują uczucie dyskomfortu i po doborze odpowiedniego pessara przez lekarza pozwalają na samodzielną aplikację przez pacjentkę.
Podparcie obniżonego narządu rodnego może czasem prowadzić do ujawnienia się ukrytego nietrzymania moczu. Pacjentka obwinia wówczas wkładkę o pogorszenie komfortu życia. Tymczasem obniżenie ścian pochwy może prowadzić do zaginania cewki moczowej, co maskuje nietrzymanie moczu. Odprowadzenie narządu rodnego na jego właściwe miejsce ujawnia istniejące nietrzymanie moczu. Taka sytuacja wymaga zmiany rodzaju pessara lub leczenia operacyjnego.
Dzięki elastyczności pessar daje się ściskać i zginać co umożliwia jego założenie do pochwy. Lekarz ginekolog udziela wskazówek jak zakładać i wyjmować wkładkę. Najłatwiej założyć samodzielnie pessar w pozycji stojącej z jedną nogą ustawioną na krześle lub brzegu łóżka. Taka pozycja umożliwia dobry dostęp do wejścia do pochwy i możliwość głębokiej penetracji pochwy. Część pacjentek preferuje do zakładania wkładki pozycję leżącą. Czas noszenia wkładki w pochwie zależy od jego rodzaju, dolegliwości oraz ogólnego stanu pacjentki. Najlepiej wyjmować pessar na noc, a zakładać na dzień. W ten sposób zapobiega się infekcjom, upławom i odleżynom. Niektóre rodzaje pessarów mogą być wyjmowane raz w miesiącu. Jest to szczególnie ważne u osób starszych i mających problemy z samoobsługą. Wyjęty pessar należy umyć ciepła wodą z mydłem. Przy stosowaniu wkładek zaleca się używanie dopochwowo kremów zawierających estrogeny, które poprawiają stan i elastyczność śluzówki pochwy. Sama wkładka powinna być przed założeniem posmarowana niewielką ilością zaleconego przez lekarza kremu.

Robert Gardocki
specjalista ginekolog-położnik
Zobacz więcej >>

Aktualności
Marzysz o pięknych zębach, spełnimy Twoje marzenie! więcej
Sprawdź na czym polega i jak działa terapia rezonansem magnetycznym MBST więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Bądź piękna z BONA-DEA, skorzystaj z czerwcowych promocji! więcej
Centrum Stomatologii Dentalux pracuje bez zmian pomimo pandemii wirusa SARS-CoV-2, zapraszamy pacjentów! Dowiedz się więcej. więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Zapraszamy do nowego Punktu Pobrań Laboratorium SYNLAB w Warszawie przy ul. Waliców 20 /Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska/ więcej
Nie ryzykuj, zaszczep siebie i swoich bliskich więcej
Jak wrócić do formy po COVID-19 radzą specjaliści z Centrum Medycyny Nowa Europa więcej

Nowości ze świata medycyny
Badania laboratoryjne w urologii
więcej
Nowość bio-technologii - plaster silikonowy do leczenia blizn w żelu
więcej
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok
więcej
Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie
więcej
Teen Derm Hydra krem nawilżający do skóry trądzikowej
więcej

Czy wiesz, że...
Wiosna to najlepszy czas na leczenie przebarwień skóry
więcej
Marihuana lecznicza: jak wygląda leczenie medyczną marihuaną?
więcej
Jak utrzymać formę na wakacjach? Poznaj kilka sprawdzonych porad!
więcej
Piękny uśmiech za pomocą koron lava
więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – zastosowanie pessarów w leczeniu
więcej
Ciężkostrawne potrawy – jak złagodzić dolegliwości?
więcej
Jak obliczyć wiek ciąży?
więcej
Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?
więcej
Zobacz również

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl