Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia

MEDserwis.pl >Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia

Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia

Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia


Stomatolodzy w Polsce to najlepsi specjaliści, którzy mają możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć technologii i techniki jaka pojawiła się na świecie, z innowacyjnych zabiegów oraz nowych możliwości profilaktyki i leczenia zębów. Dynamiczny rozwój stomatologii pozwala dziś ratować i zachować zęby, które kiedyś trzeba było po prostu usunąć. Co więcej, wiele jest też nowych możliwości rekonstrukcji uzębienia i przywracania zębom ich pełnej funkcjonalności.





Choć wizyta u stomatologa może się niektórym osobom kojarzyć bardzo negatywnie z bólem i stresem, w rzeczywistości wysokie kwalifikacje lekarzy stomatologów, którzy korzystają z nowoczesnych technologii zapewnia leczenie bezbolesne i bezstresowe.

Jednak, żeby osiągnąć ten stan, potrzeba było wiele wieków eksperymentów, prób, szukania lepszych i bardziej trwałych rozwiązań. Historia stomatologii ma bowiem już kilka tysięcy lat. Już w egipskich mumiach odkrywano złote wypełnienia i ślady borowania. Starożytni Majowie podejmowali również próby wypełniania ubytków za pomocą kości zwierząt lub muszli. Co ciekawe, w dawnych czasach korzystano również z substancji znieczulających. Początkowo było to opium i konopie, w XIX wieku pojawił się również gaz rozweselający. Jak widać, poszukiwania stomatologicznych rozwiązań były obecne już w czasach najdawniejszych. Największy rozwój stomatologii przypada jednak na ostatnie lata, gdy połączono zaawansowane technologie, innowacyjne materiały wypełniające ubytki i nowoczesne możliwości rekonstrukcji. Dzisiejsze leczenie stomatologiczne daje ogromne możliwości, zarówno pod względem profilaktyki czy stomatologii zachowawczej, jak również estetyki oraz rekonstrukcji uzębienia.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dosyć obszerny dział stomatologii, który polega na wszelkich działaniach mających na celu zachowanie chorego zęba. Zanim stomatologia rozwinęła się w wielu kierunkach, zębów nie leczyło się, a je po prostu wyrywało. Dziś próchnicę można z powodzeniem leczyć. Wśród zabiegów stomatologii zachowawczej możemy wyróżnić kompleksowe leczenie próchnicy, leczenie urazów zębów u dzieci i dorosłych, diagnostykę w kierunku ognisk zakażenia pochodzących od zębów. To także szeroko zakrojona profilaktyka, w której skład wchodzi między innymi usuwanie kamienia nazębnego czy lakowanie. Zadaniem stomatologów jest ratowanie zębów zanim zmiany chorobowe będą już na tyle głębokie, że nie będzie możliwe zachowanie zęba.

Ważnym działem stomatologii zachowawczej jest endodoncja, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Najpopularniejszym zabiegiem w leczeniu endodontycznym jest leczenie kanałowe. Polega ono na gruntownym czyszczeniu wnętrza zęba, w którym znajdują się chore tkanki, a także bakterie, które powodują pogłębianie się zmian chorobowych. Gdy kanał jest już oczyszczony, wprowadzany jest do niego utrwalany dożywotnio lek, a następnie odbywa się rekonstrukcja zęba. Dzięki temu zachowuje on swoje funkcje i estetykę
Ze względu na różnice w budowie zębów w okresie rozwojowym dziecka ze stomatologii wyodrębniono stomatologię dziecięcą W obrębie zainteresowań stomatologii dziecięcej są między innymi: ząbkowanie oraz zaburzenia ząbkowania, leczenie zębów mlecznych i stałych oraz profilaktyka próchnicy i wad zgryzu.


Leczenie wad zgryzu


Stomatolodzy zajmują się również leczeniem wszelkich wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości i wad szczękowo-twarzowych. Leczenie prowadzone jest u osób w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Główne problemy, jakimi zajmują się ortodonci to przodozgryz górny, wysunięcie żuchwy, zgryz otwarty i krzyżowy, stłuczenie zębów czy różnego rodzaju szpary pomiędzy nimi. Leczenie odbywa się poprzez zakładanie aparatów stałych lub ruchomych, których celem jest przemieszczenie zębów, ćwiczenie mięśni oraz wpływanie na wzrost szczęki. Leczenie ortodontyczne jest mocno rozłożone w czasie, trwa nierzadko kilka lat, daje jednak doskonałe efekty.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Ten dział stomatologii zajmuje się operacyjnym leczeniem schorzeń jamy ustnej oraz twarzowej części czaszki. Sporo zadań i zabiegów pokrywa się z chirurgią stomatologiczną. W obrębie chirurgii szczękowo-twarzowej znajdują się: chirurgia zatok szczękowych, dystrakcja kości i tkanek miękkich, wysunięcie lub cofnięcie żuchwy i szczęki, leczenie zmian nowotworowych.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka jest działem stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów lub ich znacznym uszkodzeniu. Działania te polegają na przygotowaniu uzupełnień protetycznych stałych lub ruchomych, które zastępują funkcje naturalnych zębów. Wśród uzupełnień protetycznych możemy wyróżnić: wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, korony, licówki, mosty, a także implanty czyli uzupełnienia stałe polegające na wszczepach śródkostnych, na których osadza się mosty i korony.

Periodontologia

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia, czyli przede wszystkim tkanek dziąseł. Periodontolodzy leczą parodontozę, zapalenie dziąseł, zajmują się problemami nadwrażliwych zębów oraz krwawiących dziąseł, które często są pierwszym sygnałem, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny.

Nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia stomatologicznego

Unity stomatologiczne to podstawa wyposażenia każdego gabinetu lekarza dentysty. Są to kompleksowo wyposażone fotele z możliwością regulowania wysokości siedziska, kąta jego nachylenia oraz z zainstalowanymi konsolami lekarskimi, które można łatwo przemieszczać. Nowoczesne unity są tak zaprojektowane, że zapewniają wygodę zarówno stomatologowi, jak i pacjentowi.

Tomografia komputerowa zębów

TK zębów jest bardzo dokładnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu zębów w wersji 3D. Dzięki temu badaniu można uzyskać szczegółowy obraz okolicy leczenia, który trudno jest uzyskać za pomocą chociażby zwykłego czy panoramicznego rentgena. Tomografia komputerowa jest powszechnie stosowana w stomatologii, zwłaszcza przy planowaniu leczenia kanałowego oraz zabiegów implantologicznych.

Skanery zewnątrzustne

Skanery wewnątrzustne stosowane są przede wszystkim w ortodoncji oraz protetyce. Są to urządzenia, które pozwalają na uzyskanie wirtualnego modelu roboczego całego uzębienia. Wirtualne wyciski pobiera się bez używania masy wyciskowej, co pozwala znacznie skrócić czas diagnostyki. Na podstawie wirtualnych modeli stomatolodzy są w stanie dużo szybciej i dokładniej analizować uzębienie pacjenta oraz wykrywać te wszystkie nieprawidłowości, które wymagają leczenia.

Mikroskopy zabiegowe

Mikroskopy zabiegowe są coraz bardziej powszechnym wyposażeniem gabinetów stomatologicznych. Zapewniają one znaczne powiększenie widoczności pola zabiegowego i doskonałe oświetlenie, co pozwala na bardziej dokładne i precyzyjne wykonywanie zabiegów. Pierwotnie mikroskopy wykorzystywane były jedynie w endodoncji przy leczeniu kanałowym, jednak obecnie znajdują zastosowanie także w stomatologii zachowawczej, protetyce, diagnostyce oraz chirurgii stomatologicznej.

Lasery do wykonywania zabiegów stomatologicznych

Nowoczesne lasery stomatologiczne umożliwiają precyzyjne cięcie tkanek, zabiegi wykonywane są o wiele szybciej, a rany goją się bez powikłań. Lasery sprawdzają się zarówno w diagnostyce, jak i kompleksowym leczeniu: zapaleń miazgi, nadwrażliwości szyjek zębowych, chorób przyzębia, chorób stawu skroniowo-żuchwowego. Wykorzytuje się je również do przyspieszania leczenia ran poekstrakcyjnych.

Nowoczesne lasery stosowane są również w zabiegach wybielających. W odróżnieniu od standardowych metod są nieinwazyjne, bezbolesne, nie niszczą w żaden sposób szkliwa, a światło lasera znacznie przyspiesza proces wybielania.

Czym się kierować wybierając dobrego stomatologa?

W poszukiwaniu dobrego gabinetu stomatologicznego warto kierować się kilkoma czynnikami. Przede wszystkim, powinien on wykonywać kompleksowe usługi stomatologiczne – od stomatologii zachowawczej po protetykę czy implantologię. Dzięki temu wszystkie zabiegi związane z leczeniem czy rekonstrukcją zębów można wykonać w jednym gabinecie. Kolejną kwestią jest doświadczenie stomatologa oraz wyposażenie jego gabinetu. Na stronach internetowych gabinetów stomatologicznych można bez problemu takie informacje znaleźć, dzięki czemu dowiemy się, jakie specjalizacje ma wybrany dentysta, na jakim sprzęcie pracuje i jak ogólnie wygląda jego gabinet. W przypadku lekarza stomatologa ważne jest bowiem nie tylko jego wykształcenie i doświadczenie, ale również umiejętności, skuteczność, podejście do pacjenta, dokładne tłumaczenie wszelkich zabiegów i możliwości leczenia pozwoli rozwiać nasze obawy.

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl