Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?

MEDserwis.pl >Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?

Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?

Kompendium wiedzy

Wzrok bywa nazywany królem zmysłów. Odgrywa bardzo ważną rolę w wielu aspektach codziennego funkcjonowania. Umożliwia rozpoznawanie otoczenia, ułatwia nam odnajdywanie się w przestrzeni, jest także źródłem wielu przyjemnych doznań. Dlatego nie warto lekceważyć wczesnych objawów problemów z widzeniem i należy regularnie badać wzrok, nie tylko w przypadku, gdy coś nam dolega. Wczesna diagnoza może zapobiec poważniejszym schorzeniom, a w przypadku choroby – podjąć odpowiednie leczenie. Do chorób o trudnym do przewidzenia przebiegu zaliczamy m.in. stożek rogówki. W tym wpisie przedstawimy jego krótką charakterystykę.

Czym jest stożek rogówki?

 

Stożek rogówki to degeneracyjna, niezapalna choroba oczu, która nieleczona może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku. Charakteryzuje się postępującymi zmianami w strukturze rogówki, prowadzącymi do jej ścieńczenia oraz nadmiernego uwypuklenia. W wyniku tych procesów krzywizna rogówki przyjmuje nietypowy, stożkowaty kształt, co może znacząco wpływać na obniżenie jakości widzenia. W zdrowym oku rogówka jest kulista, przejrzysta i ma odpowiednie wymiary w poziomie i pionie. Dzięki temu może ona odpowiednio skupiać na siatkówce promienie świetlne wpadające do oka. Stożkowata rogówka powoduje, że widziany obraz staje się rozmyty oraz zniekształcony. Progresja choroby może postępować szybko i gwałtownie. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć kroki w celu diagnozy. W rezultacie można skutecznie zmierzyć się z problemem, jakim jest stożek rogówki Leczenie obejmuje różne metody, które mają na celu poprawę widzenia, stabilizację lub opóźnienie rozwoju choroby.

 

Stożek rogówki – czym się objawia?

 

Początkowo objawy stożka rogówki mogą być niemal niezauważalne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z tym schorzeniem, ponieważ choroba może dawać symptomy niespecyficzne i niecharakterystyczne. Objawy związane z rozwijającym się stożkiem rogówki mogą przypominać symptomy innych schorzeń, które również prowadzą do pogorszenia ostrości wzroku. Z tego względu samodzielne zidentyfikowanie problemu jest trudne i należy udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi badania, które pozwolą na właściwą diagnozę.

Wystąpienie stożka rogówki mogą sugerować objawy, takie jak:

      postępujący spadek ostrości widzenia do wszystkich odległości,

      zamazywanie się obrazu,

      widzenie mnogie – podwójne, potrójne, poczwórne,

      efekt/objaw halo – widzenie świetlistych obręczy wokół źródeł światła,

      podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu,

      silne łzawienie oczu,

      nadwrażliwość na światło (fotofobia),

      znaczne pogorszenie widzenia w stosunkowo krótkim okresie.

Choć choroba rozwija się stopniowo, jej objawy mogą się nasilać, co wpływa na codzienne funkcjonowanie.

 

Czy stożek rogówki jest uleczalny?

 

Jednym z podstawowych pytań padających w gabinetach okulistycznych jest to, czy stożek rogówki można wyleczyć. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na skuteczne leczenie i zatrzymanie postępu choroby. Dotychczas jedyną metodą zahamowania progresji stożka rogówki jest metoda krzyżowego wiązania kolagenu znana jako cross-linking. Celem zabiegu jest wzmocnienie struktury rogówki poprzez podanie pacjentowi kropli z ryboflawiną, a następnie naświetlenie powierzchni rogówki promieniami UV-A. Cross-linking hamuje proces postępującej deformacji, dzięki czemu może uchronić pacjenta przed koniecznością przeszczepienia rogówki. Postępowanie zabiegowe cechuje się małą inwazyjnością, a jednocześnie dużym poziomem bezpieczeństwa i skutecznością. Leczenie stożka rogówki z wykorzystaniem metody cross-linking prowadzone jest w nowoczesnych klinikach, gdzie pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę oraz indywidualne podejście do ich potrzeb zdrowotnych. Kompleksową diagnostykę oraz leczenie schorzeń oka za pomocą najlepszych i najnowszych osiągnięć medycyny zapewnia m.in. Klinika Okulistyczna Eyemed w Lublinie.

 

Aktualności

Praca dla lekarzy specjalistów więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Bądź piękna z BONA DEA, sprawdź nasze promocje w styczniu 2025! więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl