Zapalenie rogówki i spojówki - Oczy - czy wiesz że...?

MEDserwis.pl >Zapalenie rogówki i spojówki - Oczy - czy wiesz że...?

Zapalenie rogówki i spojówki - Oczy - czy wiesz że...?

- W dziedzinie widzenia płeć, płci nie równa: krótkowzroczność występuje niemal dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn

- okulary mają już kilkaset lat: pierwsza wzmianka o okularach pochodzi z roku 1289 i znajduje się we włoskim manuskrypcie autorstwa Sandro di Popozo, który pisał:
"(...) zniedołężniałem na starość do tego stopnia, że bez szkieł zwanych okularami nie potrafię już ani czytać ani pisać. Szkła te wynaleziono niedawno dla biednych starych ludzi, których wzrok osłabł...".
Nie znamy nazwiska wynalazcy, ale gdyby opatentował swój wynalazek, jego spadkobiercy byliby bardzo bogatymi ludźmi.

- operacje narządu wzroku liczą sobie już 100 lat: pierwszą operację katarakty ( zaćmy ) przeprowadził w 1903 roku dr Henry Smith w Indian Medical Service.

- zapowiada się przełom w leczeniu ślepoty: chirurdzy z Uniwersytetu Kalifornii Południowej są o krok od opracowania urządzenia, które umożliwi przywracanie wzroku niewidomym. Miesiąc temu wszczepili pacjentowi bezprzewodową protezę siatkówki. Była to pierwsza z dwóch zaplanowanych prób klinicznych.

- nie tylko machiny latające i tajemniczy uśmiech Gicondy ale także szkła kontaktowe wymyślił Leonardo da Vinci

- po raz pierwszy soczewki kontaktowe ( wykonane z kryształu ) wypuściła na rynek w roku 1911 firma Carl Zeiss Optical

- barierę przeciw szkodliwemu promieniowaniu stanowią nowoczesne soczewki z filtrem UV. Zatrzymują one ponad 97% promieniowania UVB i ponad 80% promieniowania UVA

- w ciągu dnia prawie pół godziny przeznaczamy na mruganie: człowiek mruga średnio 1-2 razy co 10 sekund, a każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Oznacza to, że w ciągu 12-godzinnej aktywności mrugamy około 25 minut.

- noworodki mrugają rzadziej: 1-4 razy na minutę. Liczba ta zwiększa się około 6-go miesiąca życia.

- tak naprawdę widzimy wszystko do góry nogami: obraz przedmiotu na siatkówce jest odwrócony "do góry nogami", co wynika z fizycznej budowy oka (soczewka odwraca obraz). W pierwszych dniach życia mózg człowieka uczy się widzieć prawidłowy obraz, obracając go, by w późniejszym życiu robić to automatycznie. Oznacza to, że niemowlę widzi świat "postawiony na głowie" i dopiero po pewnym czasie zaczyna widzieć normalnie.

- maluchy płaczą na sucho: gruczoły łzowe noworodków nie wydzielają łez. Oznacza to, że płaczą one "na sucho". Pierwsze łzy pojawiają się około 2-go miesiąca życia.

- noworodek widzi mało: człowiek w pierwszych dniach swego życia nie potrafi skupić wzroku na przedmiotach oddalonych dalej niż 25 cm

- duży wkład w osiągnięcia współczesnej okulistyki mają piloci RAF - angielskich sił zbrojnych. Jedząc w ramach przydziałowego prowiantu dżem z czarnych jagód cieszyli się lepszym wzrokiem o zmroku niż ich wrogowie. Przeprowadzone w ostatnich latach chemiczne i farmakologiczne badania borówki czernicy pozwoliły stwierdzić , że dzięki obecności w jej owocach i liściach f l a w o n i d ó w, witamin, cukrów, pektyn, kwasów organicznych, polifenoli (a n t o c y j a n ó w) i innych związków chemicznych, ma ona dobroczynny wpływ na wzrok.

- borówka czernica ma zbawienny wpływ na wzrok: doświadczenia dzielnych lotników wykorzystane są przez współczesną farmakologię:
Klarin - preparat, ktorego skład oparty jest na wyciągu z borówki czernicy przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu chorób oczu.

- więcej witaminy C - lepszy wzrok: spożywanie witaminy C powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu groźnych chorób oczu, w tym zaćmy.

- karotka ma dobry wpływ na wzrok: jedzenie marchwi poprawia widzenie w ciemności, co jest zasługą pobudzającego wpływu witaminy A, zawartej w tym warzywie.

- jedząc warzywa zobaczysz wiecej: jedzenie warzyw, a w szczególności kapusty, dzięki zawartych w nich witaminach pomaga zapobiegać chorobom oczu.

- sól jest niezdrowa dla oczu: jedzenie potraw zawierających duże ilości soli powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zaćmy podtorebkowej.

- kolor indygo (granatowy) ma: dobry wpływ na wzrok. Specjaliści zalecają wpatrywanie się w ten kolor przez około 15 minut dziennie.

- majeranek działa na oczy: specjaliści wskazują na doskonałe efekty leczenia wzroku w powiązaniu z wdychaniem oparów olejku majerankowego.

- rekordy z mitów greckich: osobnikiem wyposażonym w największą liczbę oczu był Argos, który według mitów greckich był olbrzymem o 100 oczach, który nigdy nie zasypiał. Sprawdzał się jako strażnik nimfy Io uwięzionej przez zazdrosną Herę.
Cyklopi - synowie Gai i Uranosa mieli według legendy jedno oko umieszczone na środku czoła. Nie przeszkadzało im to w pracy w kuźni Hefajstosa...

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl