Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali
Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali
Wydzielony kącik lub mała sala z zabawkami to coraz częstszy widok w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach. Taka atrakcja sprawia, że dzieci rozluźniają się i odzyskują dobry humor, dzięki czemu wizyta u lekarza przestaje kojarzyć się z czymś negatywnym. Jakie zatem zabawki sprawdzą się najlepiej w placówkach medycznych?
W zależności od możliwości lokalowych i charakteru placówki medycznej zabawki można umieścić w niewykorzystanej przestrzeni w poczekalni (np. pod schodami) lub w osobnej sali. Warto wybrać jeden motyw przewodni - może to być np. las i natura, dżungla, kosmos, podwodny świat czy górski krajobraz. Wybrany motyw można przedstawić na kawałku ściany za pomocą farb i naklejek lub wzorzystej tapety. Podłogę można zabezpieczyć piankową matą lub dywanikiem, aby powierzchnia była miękka i ciepła. Warto również wstawić mały stolik z krzesełkami, przy którym dzieci będą mogły rysować, układać puzzle czy grać w gry planszowe.
Kompletując zabawki do kącika dla dzieci w placówce medycznej, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem małych pacjentów. Ważne jest, aby zabawki spełniały wymogi odnoszących się do nich dyrektyw UE (oznaczenia CE lub EN 71). Ponadto należy zwracać uwagę na wykonanie zabawek, a szczególnie na ostre krawędzie oraz drobne elementy, które mogą zostać połknięte przez dzieci. Przedmioty w kąciku zabaw nie powinny być łatwe do uszkodzenia ani hałaśliwe, dlatego dobrym rozwiązaniem będą zabawki z drewna. Jakie wybrać?
Sortownik to znana wszystkim rodzicom zabawka, która polega na umieszczaniu elementów o różnych kształtach w odpowiednich otworach. Mimo swej prostoty sortownik zapewnia dzieciom świetną zabawę, a przy okazji rozwija sprawność manualną i uczy rozpoznawania kształtów. Zabawka na ogół przeznaczona jest dla dzieci od 18. miesiąca życia.
Poprzez układanie piramidy dziecko ćwiczy koordynację oko-ręka, a ponadto może nauczyć się rozróżniania kształtów, wielkości i kolorów. Zabawki tego typu są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, przy czym z najprostszych modeli mogą korzystać już 12-miesięczne maluchy.
Przybijanka z młotkiem to kolejna prosta zabawka dla najmłodszych pacjentów od 12-18 miesiąca życia. Przybijanka może mieć różne formy, przy czym często przyjmuje postać drewnianej skrzynki z otworami, w której umieszcza się klocki lub piłeczki. W odróżnieniu od typowego sortera przybijanka wymaga użycia młoteczka, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję.
Kostki edukacyjne rozwijają różne umiejętności - motorykę małą, koordynację ręka-oko, rozpoznawanie kształtów i kolorów, logiczne myślenie etc. Kostka składa się z kilku wielofunkcyjnych plansz, dzięki czemu może zająć dziecko na dłuższy czas. Zazwyczaj tego typu zabawki są przeznaczone dla dzieci od 18. miesiąca życia.
Kostki edukacyjne rozwijają różne umiejętności - motorykę małą, koordynację ręka-oko, rozpoznawanie kształtów i kolorów, logiczne myślenie etc. Kostka składa się z kilku wielofunkcyjnych plansz, dzięki czemu może zająć dziecko na dłuższy czas. Zazwyczaj tego typu zabawki są przeznaczone dla dzieci od 18. miesiąca życia.
Zabawkowa kuchnia dla dzieci sprawdzi się szczególnie w miejscach, w których maluchy spędzają dużo czasu (np. sale zabaw w szpitalach pediatrycznych). Kuchnie wyposażone są w różne sprzęty AGD i rozmaity sprzęt do gotowania, dzięki czemu pozwalają na zabawę kilku dzieciom jednocześnie. Taka zabawka pobudza wyobraźnię i wymaga dużego zaangażowania, dzięki czemu mali pacjenci mogą zapomnieć o szpitalnym łóżku i stresujących zabiegach.
Więcej przykładów można znaleźć w artykule: „Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali”.
Kącik z zabawkami sprawia, że gabinet lekarski, przychodnia czy szpital staje się miejscem bardziej przyjaznym dla dzieci i rodziców. Z kolei pozytywny wizerunek może sprawić, że pacjenci będą wybierać właśnie tę placówkę, a także polecać ją swoim bliskim czy znajomym. Co równie ważne, możliwość zabawy odwróci uwagę dziecka od oczekiwania na wizytę lekarską lub zabieg. W efekcie maluch staje się spokojniejszy i bardziej skłonny do współpracy z personelem medycznym. Dzieci zajęte zabawkami nie będą biegać po poczekalni ani marudzić, co docenią również inni pacjenci placówki.
Aktualności
Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Gdy intymne piękno zanika… sięgnij po zabiegi ginekologii estetycznej
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Jak dbać o zdrowie w pracy? Porady i nowoczesne rozwiązania
więcej
Skręcenia, zwichnięcia - jak łagodzić ból i wspomagać regenerację stawu?
więcej
Fizjoterapia domowa a rehabilitacja stacjonarna – różnice i korzyści
więcej
Plastyka brzucha, plastyka nosa i inne popularne zabiegi medycyny estetycznej
więcej
Czy leczenie kanałowe boli? Dziś już na szczęście nie
więcej
Jak narzędzia do pras wspierają wydajność i precyzję procesów produkcyjnych?
więcej
Czy berberyna może wspomóc odchudzanie?
więcej
Powięź - czym jest i jakie pełni funkcje?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl