Powszechnie wiadomo, że regularne wizyty u stomatologa pomagają zachować zdrowie i piękny wygląd zębów. Zapominamy jednak, że równie ważne są wizyty u ortodonty, dzięki którym można wykryć wady zgryzu już na wczesnym etapie i dokonać ich szybkiej korekty. Kiedy należy się udać do ortodonty?
1.Pierwsza wizyta nawet w wieku 2 lat
2. Ortodonta również dla dorosłych
Posiadanie prostych zębów nie jest tylko kwestią estetycznego i ładnego uśmiechu. Nieprawidłowy zgryz stanowi przyczynę wielu problemów, m.in. z próchnicą, paradontozą, a także ze z pozoru niezwiązanymi ze stanem zębów bólami głowy. Im wcześniej
ortodonta sprawdzi stan zgryzu, tym szybciej będzie można podjąć leczenie wady.
Pierwsza wizyta nawet w wieku 2 lat
Co do zasady zaleca się, aby dziecko odbyło pierwszą wizytę u ortodonty między 6 a 12 rokiem życia, czyli w czasie, w którym wyrastają już stałe zęby. Niejednokrotnie wizytę u ortodonty zleca stomatolog po uprzedniej obserwacji rozwoju uzębienia dziecka. Może to być jedynie wizyta profilaktyczna, jednak jeśli u dziecka da się zauważyć wyraźne wady zgryzu, wizyta ta staje się koniecznością. Często zdarza się także, że pierwszy przegląd uzębienia u ortodonty przeprowadza się już u dzieci dwuletnich, posiadających komplet zębów mlecznych. Najlepszymi obserwatorami dzieci są ich rodzice, którzy w przypadku wystąpienia u pociechy niepokojących objawów, niekiedy wydających się być naturalnymi, powinni udać się do gabinetu ortodonty. Do objawów tych należą m.in. oddychanie przez usta, ssanie palców, obgryzanie paznokci, problemy z gryzieniem lub przeżuwaniem, a także wystąpienie wad wymowy. Ortodonta powinien także zweryfikować stan zgryzu, jeśli dziecko ma szpary między zębami lub wręcz odwrotnie - stłoczone zęby, zgrzyta zębami lub zaciska je, ma cofniętą lub wysuniętą brodę. Niepokojące jest również przedwczesne tracenie zębów mlecznych.
Obecnie w wielu przedszkolach dzieci w najmłodszych grupach (trzylatki) przechodzą profilaktyczne badania ortodontyczne. Przeprowadza je wykwalifikowany ortodonta, który na podstawie badania jest w stanie stwierdzić które dzieci wymagają dalszego leczenia lub pogłębionej diagnozy. Na badanie ortodontyczne oprócz stomatologa dziecko może skierować także logopeda, pediatra lub laryngolog.
Ortodonta również dla dorosłych
Leczenie wad zgryzu u dzieci jest zwykle znacznie łatwiejsze niż u dorosłych, dlatego tak ważne jest wykonanie kontrolnych badań u ortodonty. Jednak jeśli w dzieciństwie obowiązek ten nie został dopełniony, o stan uzębienia można zadbać również później - wiek nie jest przeszkodą do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Dorośli często udają się do ortodonty z powodów estetycznych, chcąc mieć proste i ładne zęby. Jednak tak jak w przypadku dzieci, tak również u ludzi dojrzałych występują objawy, które wymagają konsultacji z ortodontą, np.:
- odsłonięte szyjki zębowe,
- wady wymowy,
- dysfunkcje języka,
- oddychanie ustami,
- zgrzytanie zębami i ich ścieranie,
- nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego.
Wystąpienie tych objawów często spowodowane jest nieprawidłowym układaniem się zgryzu. Nieprawidłowości te można jednak skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego i późniejszego leczenia zachowawczego. Procedura ta nie jest zbyt bolesna, natomiast wymaga systematyczności i częstych badań kontrolnych - co 4-6 tygodni. Dla osób dorosłych leczenie będzie w całości odpłatne, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie leczenie dzieci do 12 r. ż., a w pewnym zakresie również do osiągnięcia przez nie pełnoletniości.