Implanty zębowe - na czym polega zabieg wszczepienia implantów

MEDserwis.pl > Implanty zębowe - na czym polega zabieg wszczepienia implantów

Implanty zębowe - na czym polega zabieg wszczepienia implantów

implanty

Zabieg wszczepienia implantów  wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem implantologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, ustali zestaw potrzebnych badań, które należy wykonać przed zabiegiem  oraz zweryfikuje, czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Podczas konsultacji wykonywane jest zdjęcie radiologiczne jamy ustnej - tzw. tomografia komputerowa CBCT, oraz skan wewnątrzustny, który precyzyjnie odczytuje warunki w jamie ustnej i przenosi cyfrowy obraz na ekran komputera. Czynności te są niezbędne do prawidłowego zaplanowania leczenia implantologicznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta, zwiększenia skuteczności oraz bezpieczeństwa procedur przy wszczepieniu implantu. Na podstawie wykonanych badań implantolog przedstawia pacjentowi stan kości jamy ustnej, omawia wszystkie możliwe warianty leczenia oraz cały proces zabiegu wszczepienia implantów, odpowiada również na wszystkie nurtujące pacjenta pytania. Bezwzględnym warunkiem przystąpienia do zabiegu wszczepienia implantów jest nienaganna higiena jamy ustnej.

 

Na czym polega zabieg wszczepienia implantów i czy jest bolesny?

Zabieg wszczepienia implantu  polega  na wykonaniu w ściśle określonych miejscach kości niewielkich otworów w których lekarz  umieszcza implant zastępujący korzeń zęba i zakłada kilka szwów, które można usunąć już po 10-14 dniach.  W zależności od ilości założonych implantów zabieg trwa od 30 do 60 minut. Po okresie gojenia implantów, które trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy,  na kolejnej wizycie lekarz  odkrywa wierzch wszczepu, by na kilkanaście dni zamocować na nim tzw. śrubę gojącą przedłużającą implant, aż po brzeg dziąsła. Na tym etapie następuje całkowite wygojenie śluzówki i wyprofilowanie brzegu dziąsłowego w naturalnym kształcie. Od tej pory kolejne wizyty przynoszą upragniony efekt, następuje etap przymocowania korony  (mostu lub protezy)  do zrośniętych z kością implantów. Jest to ostatnia część przywrócenia pełnej funkcjonalności zgryzu i odzyskania pięknego uśmiechu. Zabieg wszczepienia implantów dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest całkowicie bezbolesny.

 

Czy każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów?

Zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie zabiegu, musi przeprowadzić szczegółowe badania jamy ustnej, zwracając szczególną uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów. Oczywiście na decyzję o podjęciu leczenia ma ogromny wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Na szczęście tylko ciężkie choroby ogólnoustrojowe, psychiczne oraz przewlekłe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) stanowią przeciwwskazanie. Z protetycznego punktu widzenia zarówno brak pojedynczego zęba, braki mnogie czy w szczególności bezzębie to potencjalne wskazania do leczenia wszczepami. W przypadku dwóch ostatnich w grę wchodzi wszczepienie więcej niż jednego implantu, nie znaczy to wcale, że liczba wszczepów musi być równa ilości utraconych zębów. Dla przykładu zaopatrzenie  bezzębnej szczęki wymaga tylko 4-6 sztuk implantów. Te ilości wystarczają, żeby wykonać ceramiczny most na stałe osadzony na zakotwiczonych w kości filarach, a odtwarzający pełen komplet zębów (koron).

Jedną z najnowszych i najbardziej rewolucyjnych metod przywracania funkcji zgryzu i estetyki jest All-on-4, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wszystkie zęby na czterech implantach". Ta innowacyjna technika protetyki stomatologicznej odmienia życie pacjentów, zapewniając im piękny uśmiech i komfort użytkowania porównywalny z zębami własnymi.

 

Czy sztuczne zęby osadzone na implantach mogą wyglądać jak naturalne?

Profesjonalne i skrupulatne badania wstępne oraz nowoczesna technika chirurgiczna i protetyczna powodują, że owoc pracy implantologów do złudzenia przypomina naturalne zęby. Dziąsło i lśniąca ceramiczna powierzchnia korony całkowicie zakrywają metalowe części implantu. Odcień, przezroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta i jego pozostałych, sąsiednich zębów. Implanty zębowe powinny nie tylko funkcjonować jak naturalne zęby, ale także wyglądać jak one. Współczesne technologie pozwalają na precyzyjne dopasowanie kształtu, wielkości i koloru koron protetycznych do naturalnych zębów pacjenta. Dzięki temu implanty są praktycznie niewidoczne wśród pozostałych zębów.

 

Czy zawsze leczenie implantologiczne kończy się sukcesem?

Istnieje niewielki odsetek przypadków, kiedy implant nie integruje się z kością bez ewidentnych przyczyn. Praktycznie rzecz biorąc, średnio ponad 98-99 % zabiegów kończy się sukcesem. Główne czynniki wpływające niekorzystnie na stan implantów i jamy ustnej to brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Problemem jest także nieprzestrzeganie zaleceń otrzymanych od lekarza implantologa. Nie we wszystkich przypadkach można jednak winić samego pacjenta. Zdarza się, że  przyczyną niepowodzenia jest ropienie rany wywołane bakteriami z jamy ustnej do którego doszło  w trakcie zabiegu wszczepienia implantów, dlatego warto wybrać dobrą klinikę stomatologiczną w której wszystkie standardy bezpieczeństwa przestrzegane są z należytą starannością.

 

Czy istnieje wyjście gdy lekarz stwierdzi, że jest zbyt mało kości, aby założyć implant?

Brak nawet jednego zęba skutkuje stopniowym zanikiem kości,  wyrostek zębodołowy staje się zagłębiony i cienki, co odwzorowuje zapadnięte dziąsło. Ponadto ilość miejsca na wszczepy determinuje odległość do sąsiednich struktur anatomicznych, szczególne znaczenie pełni tu zatoka szczękowa, której zachyłki czasami schodzą bardzo nisko. Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym, na dzień dzisiejszy, sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Niestety żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku cennej tkanki kostnej. Często pacjenci decydują się na wszczepy, gdy miejsca na nie po prostu brakuje. Na szczęście obecnie dzięki nowym, zaawansowanym technikom oraz niesamowitym narzędziom jesteśmy w stanie bardzo często przeprowadzić zabieg implantacji połączony z odbudową kości. Takie postępowanie znacznie skraca czas leczenia, obniża znacząco jego inwazyjność oraz ogranicza koszty leczenia.


 

Aktualności

KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej

Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

Awodent

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl