Jak zadbać o swój żołądek?

lekarze specjaliści >Jak zadbać o swój żołądek?

Jak zadbać o swój żołądek?

Jak zadbać o swój żołądek?
Dolegliwości na tle żołądkowym są bardzo popularne i dotyczą znacznej części społeczeństwa. Duży procent schorzeń obejmuje zaburzenia trawienia, czyli dyspepsję, refluks żołądkowo-przełykowy oraz wrzody żołądka. Są to dokuczliwe dolegliwości, które mogą wymagać wielomiesięcznego leczenia. Na ich powstanie w dużej mierze wpływ mamy my sami, dlatego warto poznać kilka zasad, które pomogą uchronić się przed tego rodzaju zaburzeniami.

Ogranicz używki


Dym tytoniowy toksycznie wpływa na żołądek, podrażniając błonę śluzową, co w przyszłości może zwiększać ryzyko powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dlatego biorąc pod uwagę szkodliwość palenia, konieczne jest rzucenie nałogu. Kolejny czynnik podrażniający żołądek to alkohol. Osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu zdecydowanie częściej cierpią na chorobę wrzodową, zapalenie błony śluzowej żołądka i nowotwory. Wśród substancji nadużywanych wymienia się także leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które są popularnie stosowane i często nadużywane w leczeniu dolegliwości bólowych. Leki te przyjmowane w zbyt dużych ilościach uszkadzają ściany żołądka i mogą prowadzić do owrzodzeń.


Spokojnie spożywaj posiłki


Aby zrozumieć problem związany z pośpiesznym spożywaniem posiłków, należy wyobrazić sobie żołądek jako elastyczny worek. Podczas połykania do żołądka trafiają kęsy pokarmowe, które muszą połączyć się z sokiem trawiennym, aby zostały odpowiednio strawione. Jeżeli jemy szybko, to połykany pokarm jest słabo rozdrobniony, a jego trawienie wymaga większej ilości enzymów. Jeżeli dołączymy do tego szybkie i obfite wypełnienie żołądka, mamy gotową definicję niestrawności. Elastyczny worek rozciąga się do pewnego momentu, a duża ilość pokarmu napiera na jego ściany i może powodować bolesność. Aby tego uniknąć, należy przyjmować od 3 do 5 umiarkowanych posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, a ostatni powinien być skonsumowany najkrócej 3 godziny przed snem.


Jedz zdrowo


Nic tak nie przysłuży się dla zdrowia naszego żołądka jak zróżnicowana i zbilansowana do naszych potrzeb dieta. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, których trawienie wymaga większego nakładu pracy ze strony żołądka. Dlatego unikajmy potraw smażonych na głębokim tłuszczu, silnie przetworzonych, zawierających barwniki i dań typu fast food. Najmniej obciążające układ pokarmowy jest gotowanie na parze, duszenie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Posiłki powinny opierać się na dużej ilości surowych owoców i warzyw (z przewagą warzyw), chudym białym mięsie i rybach, pełnoziarnistym pieczywie i produktach zbożowych z pełnego przemiału. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, wypijając minimum 1,5 litra wody dziennie, co przyspieszy procesy trawienne. Natomiast jeżeli dolegliwości żołądkowe zdarzają się w ciągu dnia, warto wspomóc się produktami farmakologicznymi, spośród których jeżeli pojawi się dyspepsja Iberogast może być dobrym rozwiązaniem.


Unikaj stresu i ćwicz regularnie


Dolegliwości żołądkowe wiążą się także ze stresem. Liczne obserwacje wykazały, że duża ilość osób z dolegliwościami żołądkowymi prowadzi niehigieniczny tryb życia i często doświadcza sytuacji stresowych. Stres to nagłe zaburzenie równowagi organizmu, a co za tym idzie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach cierpią także jelita, które szczególnie są wrażliwe na napięcie emocjonalne. Dlatego zaleca się spowolnienie trybu życia i poświęcanie większej ilości czasu na zabiegi relaksacyjne i odpoczynek. Ponadto bardzo dobry wpływ na pracę układu pokarmowego, w tym żołądka, ma regularny wysiłek fizyczny. Przyczynia się do redukcji masy ciała u osób z nadwagą, przyspiesza metabolizm oraz zwiększa perystaltykę żołądka i jelit.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl