Komputer, mimo że jest genialnym wynalazkiem i znakomicie usprawnia pracę, nadużywany może stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem.
Główne zagrożenia to pole elektromagnetyczne, promieniowanie elektromagnetyczne o szerokim widmie częstotliwości, promieniowanie cieplne, elektrostatyczne, nadfioletowe, słabe pole magnetyczne i rentgenowskie.
Monitor, komputer i inne urządzenia emitują ponadto stosunkowo dużo ciepła, co zmniejsza wilgotność powietrza.
Pole elektromagnetyczne – powoduje polaryzację napięcia powietrza między człowiekiem a monitorem. W efekcie, podczas pracy przy komputerze, twarz przyciąga naładowane cząsteczki kurzu podobnie, jak naładowany elektrycznie ekran. Może to powodować reakcje alergiczne i podrażnienie oczu, ponadto utrudnia oddychanie. Jednak w ostatnich latach technologia produkcji monitorów bardzo się rozwinęła, spełniają one rygorystyczne normy bezpieczeństwa i można powiedzieć, że pole elektromagnetyczne przez nie wytwarzane nie stanowi zagrożenia dla użytkowników.
Pole elektrostatyczne – najintensywniejsze jest przez pierwszy kwadrans pracy monitora, dlatego warto włączyć komputer około pół godziny przed rozpoczęciem pracy.
Poziomy promieniowania rentgenowskiego, UV, radiowego nie przekraczają dopuszczalnych norm. Nie potrafimy dziś stwierdzić jaki wpływ na ludzki organizm mają długotrwale działające małe dawki promieniowania.
Komputery mogą emitować szkodliwe związki chemiczne, między innymi furany, polibromki, tlenki różnych metali (niektóre mają działanie rakotwórcze). Warto kupować markowy sprzęt, gdyż renomowane firmy deklarują wyeliminowanie szkodliwych substancji z procesu produkcyjnego. Tuż po zakupie komputera warto przez kilka dni często wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi, pozwoli to ulotnić się związkom chemicznym z podzespołów.
Użytkownicy komputerów często skarżą się na dolegliwości ze strony oczu, najczęściej jest to: pieczenie i suchość oczu, nadwyrężenie wzroku, niewyraźne widzenie, ból głowy. Jest to spowodowane rzadkim mruganiem i trzymaniem szeroko otwartych oczu podczas pracy przy komputerze.
Zagrożeniem dla wzroku osoby pracującej przed ekranem komputera jest akomodacja oka na stałą odległość i osłabienie mięśni gałki ocznej.
W czasie codziennej i wielogodzinnej pracy przed monitorem oko wpatrzone jest bez przerwy w ekran monitora. Przez długi czas oko akomoduje na taką samą odległość i mięśnie gałki ocznej w warunkach statycznej pracy tracą swoją elastyczność, a co za tym idzie i sprawność. Z biegiem czasu przyczynia się to do pogorszenia wzroku. Szkodliwe dla oczu są również niewłaściwe warunki pracy np. złe oświetlenie na stanowisku, ustawienie monitora wymuszające nienaturalne ułożenie ciała, głowy i oczu.
Aby temu zaradzić:
- co jakiś czas zamykaj oczy i poruszaj gałkami
- stosuj sztuczne łzy
- ustaw monitor w odległości 50 - 70 cm od oczu
- środek monitora powinien się znajdować 10 – 20 cm poniżej oczu
- dbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz
- dla oszczędzenia wzroku stosuj czarną czcionkę na białym tle
Jeśli dolegliwości utrzymują się należy zgłosić się do okulisty.
Wbrew powszechnym opiniom do pracy przy komputerze nie są konieczne specjalne okulary z filtrami ochronnymi, gdyż monitory komputerowe emitują nieznaczne ilości promieniowania szkodliwego dla zdrowia. Najlepsze do pracy przy komputerze są okulary z powłokami antyrefleksyjnymi. Szczególnie dotyczy to osób noszących okulary korekcyjne. Powłoki antyrefleksyjne (przeciwodblaskowe) likwidują bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła, tym samym zwiększają komfort widzenia. Każdy pacjent, mający wadę wzroku, powinien w trakcie badania informować lekarza okulistę, że pracuje przy komputerze. Wtedy lekarz przepisze soczewki korekcyjne odpowiednie dla wieku pacjenta i rodzaju wykonywanej pracy.
Przy wielogodzinnej pracy przy komputerze ogromnego znaczenia nabiera organizacja stanowiska pracy. Krzesło powinno mieć wygięcie lędźwiowe odpowiednio wspierające kręgosłup. W przeciwnym razie nieprawidłowa wymuszona pozycja powoduje usztywnienie karku i łopatek. Efektem są bóle kręgosłupa, głowy, uczucie zmęczenia. Złe ustawienie klawiatury np. podniesienie jej nóżek powoduje nadwerężenie ścięgien w cieśni nadgarstka. Bardzo istotne jest wstawanie w ciągu dnia od komputera i wykonywanie kilku prostych ćwiczeń relaksacyjnych, co pozwala rozluźnić mięśnie.