Kiedy warto rozważyć terapię zastępczą testosteronem?
Kiedy warto rozważyć terapię zastępczą testosteronem?
Testosteron, czyli męski hormon płciowy, reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie mężczyzny. W związku z tym jego niski poziom powoduje występowanie przykrych symptomów, które w poważny sposób zaważają na jakości i satysfakcji z życia. Warto ponadto podkreślić, że problem ten może dotyczyć również kobiet, jako że również w ich organizmie – mimo niższego stężenia ogółem – testosteron pełni ważną rolę. Rozwiązaniem dla obu płci może być terapia zastępcza testosteronem.
Poziom testosteronu u mężczyzn stopniowo zwiększa się do około 30. roku życia, by potem zacząć sukcesywnie spadać. Tempo owego spadku jest uzależnione od indywidualnych czynników, jednak najczęściej wynosi od 1 do 2 procent w skali roku. Z tego względu normy dotyczące prawidłowego poziomu testosteronu będą się różniły w zależności od wieku mężczyzny. Niski poziom testosteronu najczęściej daje o sobie znać w postaci obniżonej sprawności seksualnej, w tym problemach z erekcją oraz niższym niż zazwyczaj libido. Jeśli para stara się o zajście w ciążę, może doświadczyć trudności w tym zakresie ze względu na niższą zawartość plemników w spermie.
Oprócz tego charakterystycznym objawem niskiego poziomu testosteronu jest spadek masy mięśniowej i przybieranie na wadze, przy jednoczesnym nietypowym umiejscowieniu lub rozłożeniu tkanki tłuszczowej. Nierzadko dochodzi również do zmniejszenia gęstości kości. Mężczyźni borykający się z tym problemem zgłaszają ponadto zauważalny spadek witalności, energii życiowej, trudności z koncentracją oraz obniżony nastrój, kłopoty ze snem i drażliwość. Mogą także doświadczyć przerostu gruczołu piersiowego, zmian w owłosieniu ciała i zmniejszenia objętości jąder.
Niski poziom testosteronu może mieć różnorodne podłoże. Jak wspomnieliśmy, jedną z możliwych przyczyn wyżej opisanych trudności mogą być naturalne procesy starzenia się. W pozostałych przypadkach źródło problemów może leżeć w niewłaściwej diecie oraz siedzącym trybie życia i braku dostatecznej ilości snu. Na ryzyko rozwinięcia opisanych objawów narażeni są ponadto mężczyźni nadużywający alkoholu, palący papierosy oraz posiadający określone predyspozycje genetyczne. Co więcej, niski poziom testosteronu może być również uwarunkowany niektórymi schorzeniami, w tym chorobami metabolicznymi oraz tymi dotyczącymi wątroby i nerek.
Ze względu na możliwe przyczyny niskiego poziomu testosteronu w pierwszej kolejności wykonuje się oznaczenie jego stężenia wraz z morfologią krwi, a także lipidogramem i glikemią. W przypadku stwierdzenia znaczącego wpływu stylu życia i diety najpierw zaleca się pacjentom dokonanie odpowiednich zmian w ich zakresie. Jeżeli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, rozważa się leczenie hormonalne, czyli terapię TRT.
Terapia TRT polega na przyjmowaniu testosteronu w postaci tabletek, plastrów, żeli bądź zastrzyków – w zależności od preferencji pacjenta. Wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu symptomów oraz w znaczny sposób poprawia jakość życia. Warto jednak podkreślić, że leczenie hormonalne wymaga stałej kontroli lekarskiej w celu bieżącego dostosowywania dawek hormonów oraz obserwowania ich wpływu na organizm.
Terapia zastępcza testosteronem, jak każda forma leczenia, posiada również przeciwwskazania. Zalicza się do nich nowotwory, takie jak rak sutka czy prostaty, schorzenia występujące w obrębie dróg moczowych, nadkrwistość w zaawansowanej postaci, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby sercowo-naczyniowe i historia incydentów tego typu, choć nie wszystkie wymienione dolegliwości stanowią bezwzględne przeciwwskazanie. O kwalifikacji do leczenia hormonalnego decyduje lekarz specjalizujący się w tym zakresie, po przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu, niezbędnych badań, a także omówieniu z pacjentem zalet i wad terapii TRT. Z tego względu – w przypadku chęci podjęcia tej formy leczenia – warto postawić na godną zaufania klinikę.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Kiedy warto rozważyć terapię zastępczą testosteronem?
więcej
Nowoczesne metody operacji kręgosłupa
więcej
Budowanie odporności organizmu w naturalny sposób
więcej
Sklep podologiczny: klucz do sukcesu i rozwoju Twojego gabinetu
więcej
Podolog Łódź: Twój przewodnik do zdrowych stóp i pewnego kroku
więcej
Rozmowy telefoniczne przez aparaty słuchowe - praktyczne zalety i możliwości
więcej
Opieka nad osobami starszymi
więcej
Dlaczego kosmetyczki i dermatolodzy polecają profesjonalne kosmetyki
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl