Kiedy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe?

lekarze specjaliści >Kiedy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe?

Kiedy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe?

Kiedy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe?

Ból jest podstępnym, bo często lekceważonym wrogiem. Z drugiej jednak strony szybko uśmierzony może uśpić naszą czujność. Dolegliwości bólowe nie pojawiają się bez powodu. Są one sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Ból nie powinien być bagatelizowany, a tabletki przeciwbólowe są jedynie środkiem doraźnym. Do jego całkowitego wyeliminowania konieczne jest odnalezienie i wyeliminowanie przyczyny bólu.


Ostry i krótkotrwały lub nie tak silny, ale utrzymujący się dłuższy czas. Każdy ból pogarsza jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, kiedy warto zastosować farmakologiczne środku uśmierzające ból i nie czekać na to, aż ból "sam przejdzie". W wielu bowiem przypadkach, bez usunięcia przyczyny nie nastąpi to nigdy.


Sytuacje, w których należy przyjąć tabletki przeciwbólowe


Niektórzy wolą przetrzymać ból, inni wolą szybko go uśmierzyć. Bez względu na to, do której grupy należysz, warto zapoznać się z sytuacjami, w których użycie środków przeciwbólowych jest uzasadnione.  • Ból zęba – jeżeli jego intensywność jest duża ze skłonnością do nasilania się, a na wizytę u stomatologa trzeba nieco poczekać, bez wahania należy sięgnąć po tabletki na ból zęba, które umożliwią funkcjonowanie do czasu usunięcia przyczyny.

  • Ból głowy – silny ból potrafi skutecznie wyłączyć pacjenta z jego ról społecznych, czy zawodowych. Tabletki na migrenę powinny zostać włączone w przypadku długotrwałego bólu. Należy też wówczas zgłosić się do lekarza, który może zlecić niezbędne badania. Stosując tabletki na ból głowy, warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i analizą każdego przypadku bólu z osobna. Różnią się one bowiem czasem trwania i intensywnością.

  • Bóle menstruacyjne – tabletki przeciwbólowe są skutecznym narzędziem służącym do łagodzenia dolegliwości miesiączkowych. Zaleca się zażycie środka jeszcze przed wystąpieniem krwawienia.

  • Choroby zwyrodnieniowe – intensywny ból związany ze schorzeniem zwyrodnieniowym negatywnie oddziałuje na organizm i psychikę chorego. Oczekiwanie na samoistne ustąpienie takiego bólu jest bezcelowe. Dlatego np. tabletki na ból stawów powinny być stosowane w każdym przypadku wystąpienia silnego bólu, z jednoczesnym zachowaniem zasad dotyczących dawkowania.

  • Choroby nowotworowe – powodują one zwykle chroniczny, silny i długotrwały ból. W tym przypadku tabletki przeciwbólowe bywają jedynym rozwiązaniem, pozwalającym do pewnego stopnia poprawić komfort życia pacjenta. Ustalaniem dawki zajmuje się lekarz prowadzący. Znając historię choroby, może on łatwo ocenić bilans zysków i strat (podniesienie jakości życia/ryzyko związane ze stosowaniem dużej ilości silny środków).

  • Ostre infekcje górnych dróg oddechowych – towarzyszące m.in. przeziębieniu objawy wymagają często tego, by do kuracji włączyć tabletki na ból gardła, powlekające błonę śluzową i zawierające substancje czynne powodujące zmniejszenie dolegliwości.

  • Długotrwałe lub ostre bóle w obrębie jamy brzusznej – tego typu stany wymagają konsultacji z lekarzem, mogą bowiem świadczyć o wystąpieniu groźnych chorób. Do czasu wizyty tabletki na ból brzucha, częściowo lub całkowicie uśmierzą dolegliwości bólowe.


Tabletki przeciwbólowe - apteka internetowa


Odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną. To, co dla jednych jest bólem nie do zniesienia, dla innych jest po prostu dyskomfortem. Z tego względu łatwo popełnić błąd polegający na dawkowaniu zbyt dużych ilości. Dla własnego bezpieczeństwa należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania preparatów, jakie ma w ofercie apteka online. Mowa tu zarówno o tabletkach przeciwbólowych, jak i innych produktach leczniczych.


Zwracamy szczególną uwagę na to, by nie przyjmować jednocześnie preparatów mających w składzie identyczną substancję aktywną. Może to prowadzić do szybkiego przedawkowania. Zażywanie środków zawierających różne substancje jak np. paracetamol i ibuprofen, powinno również odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego specyfiku. W każdym zaś przypadku należy kierować się wskazaniami lekarza.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl