Chłoniak – a co to takiego?

MEDserwis.pl >Chłoniak – a co to takiego?

Chłoniak – a co to takiego?

Chłoniak to nowotwór złośliwy układu chłonnego. Stąd głównym jego objawem jest często powiększenie węzłów chłonnych, wątroby lub śledziony. Wczesne zdiagnozowanie choroby powoduje najczęściej, że jest ona w pełni uleczalna.
Chłoniak powstaje wtedy, gdy dochodzi do niekontrolowanego rozrostu białych krwinek zwanych limfocytami. Rozrastają się one – jak sama nazwa wskazuje - głównie w układzie chłonnym, a konkretniej w węzłach i śledzionie. Należy jednak wiedzieć, że chłoniak może też zaatakować wątrobę lub szpik kostny. Chłoniaki dzielimy na ziarnicze i nieziarnicze. Coraz częściej zapadają na nie młode osoby, w przedziale wiekowym od dwudziestu do dwudziestu czterech lat.
Jak zatem rozpoznać, że chorujemy na nowotwór złośliwy układu chłonnego? Objawy często przypominają symptomy zwykłego przeziębienia np. powiększają się węzły chłonne. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają długoterminowo (od dwóch do trzech tygodni) zmienione węzły. W takiej sytuacji warto wykonać morfologię i biochemię krwi oraz badanie moczu. Warto też poddać się takim badaniom jak Rtg klatki piersiowej czy USG jamy brzusznej. Innymi objawami chłoniaka mogą być: duszności, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, ból pleców, znaczny spadek wagi czy bóle w klatce piersiowej.
W celu rozpoznania i skonkretyzowania chłoniaka należy wykonać biopsję węzła chłonnego lub innego narządu, który został zaatakowany przez nowotwór. Jeśli diagnoza potwierdzi obawy lekarza, pacjenta leczy się za pomocą chemioterapii. Pamiętajmy, że wcześnie zdiagnozowany chłoniak daje duże szanse na wyzdrowienie.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl