Skuteczne sposoby na letni katar. Sinulan

MEDserwis.pl >Skuteczne sposoby na letni katar. Sinulan

Skuteczne sposoby na letni katar. Sinulan

Skuteczne sposoby na letni katar. Sinulan

Lato to czas, kiedy spędzamy dużo czasu na zewnątrz. Choć ruch na świeżym powietrzu sprzyja odporności i ogólnej formie organizmu, czasem nie sposób ustrzec się przed drobnymi infekcjami, które mogą popsuć radość z letniego, beztroskiego czasu. Szczególnie męczącym objawem bywa katar, który pojawia się nagle i bywa naprawdę męczący. W tym tekście analizujemy sposoby na pozbycie się tego uporczywego problemu.

Letni katar - jakie są jego przyczyny?

Jedną z częstszych przyczyn kataru w letnim okresie jest reakcja alergiczna. Wbrew pozorom, nie tylko na wiosnę możemy obserwować wzmożone pylenie roślin. Bowiem lato to czas pylenia traw, pokrzyw i wielu innych roślin, które potrafią uczulać. Oprócz tego, w okresie wakacyjnym często dajemy się porwać beztroskiej atmosferze i chętnie jemy rękami, czy pijemy wspólnie z innymi osobami z jednej butelki, co sprzyja przenoszeniu się drobnoustrojów i może powodować łatwe przenoszenie się infekcji wirusowych. Warto wiedzieć, że powody kataru mogą być różne, bo od przyczyny dolegliwości będą zależały sposoby leczenia.

Katar alergiczny - jakie daje objawy?

Katar alergiczny stanowi reakcję organizmu na pojawienie się w otoczeniu czynników uczulających, takich jak pyłki roślin, roztocza kurzu czy ślina lub sierść zwierząt. Charakterystyczne dla kataru, spowodowanego alergią jest jego sezonowość. Objawy pojawiają się głównie w okresie pylenia, choć zdarza się także alergia całoroczna na kurz lub tkanki zwierzęce. Alergiczny nieżyt nosa się wyróżnia:

  • częstym kichaniem,

  • wodnistym lub śluzowym katarem,

  • swędzeniem nosa lub gardła,

  • uczuciem wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła.


Katar alergiczny często można pomylić z przeziębieniem, ponieważ w jego zaawansowanym stadium występują charakterystyczne dla infekcji: ból głowy i zatok czy zaburzenia węchu.

Letni katar - jak leczyć?

Leczenie kataru zawsze powinno być dostosowane do jego przyczyny, jednak warto pamiętać, że alergia również może być powodem nieżytu górnych dróg oddechowych. Pierwszą pomocą w przypadku leczenia alergii powinny być leki przeciwhistaminowe oraz preparaty w aerozolu do nosa. Zazwyczaj mają one postać sprayu, zawierającego kortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie.. Zarówno w przypadku reakcji alergicznej, jak i przeziębienia, można wspomóc błonę śluzową nosa ekstraktami ziołowymi, zawartymi w produktach aptecznych, takich jak Sinulan. W przypadku alergicznego nieżytu dobrze jest wybrać spray do nosa Sinulan Forte Allergy, który tworzy barierę ochronną nad błoną śluzową nosa i szczególną skuteczność wykazuje, gdy katar ma pochodzenie alergiczne.
Przy takiej terapii po kilku dniach powinna już być widoczna poprawa. Jeżeli jednak nos wciąż jest zatkany, ból zatok postępuje, a samopoczucie nie poprawia się, warto udać się do lekarza, gdyż być może potrzebne będą leki, dostępne na receptę. Specjalista może także zalecić terapię odczulającą.

Inne domowe sposoby na katar alergiczny

Trudno jest uniknąć reakcji alergicznych, zwłaszcza gdy jesteśmy uczuleni na pyłki traw czy kurz. Częste sprzątanie i unikanie miejsc trawiastych to jedna opcja na złagodzenie objawów, jednak nie zawsze skuteczna. Ulgę może przynieść częstsze sprzątanie pomieszczeń oraz korzystanie z oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Warto postawić również na naturalne inhalacje, które pomagają udrożnić zatoki i wspomogą usuwanie wydzieliny.
Katar może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie jest groźny, jednak może skutecznie zaburzyć komfort dnia codziennego. Warto więc wiedzieć, co robić i jakie środki wybrać, aby skutecznie go pokonać.

Źródła:

  • Idzik K., Czynniki środowiskowe i genetyczne wpływające na rozwój alergii dróg oddechowych, Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine 2012, Vol. 15, No. 4, 142-149.

  • Ulotka dołączona do opakowania Sinulan Forte Allergy.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl