Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi

MEDserwis.pl >Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi

Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi

Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi
Najczęściej stosowaną metodą przeszczepu włosów w Stambule jest FUE, w której mieszki włosowe są ręcznie przenoszone z obszaru zarośniętego na obszary pozbawione włosów (rogi, okolice skroniowe). Transplantacja włosów to sprawdzona metoda, która w ciągu ostatnich trzydziestu lat znacznie się poprawiła. Jak to działa i na co muszę zwrócić uwagę?

Co to jest przeszczep włosów?


Czasami niewłaściwie określane jako "spryskiwanie włosów" "przeszczepianie włosów". Istotą przeszczepu włosów jest przeniesienie włosów z tyłu głowy w miejsca, w których uległy one przerzedzeniu (okolice skroni, rogi). Zabieg jest odpowiedni również dla kobiet cierpiących na łysienie.
Przeszczep włosów nie może wyleczyć wszystkich wypadających włosów. Jest to odpowiednie rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku tzw. łysienia androgenicznego. Przyczyn wypadania włosów może być kilka, a wiele z nich można leczyć zachowawczo, czyli niechirurgicznie.

Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi

Przyczyny wypadania włosów • Łysienie androgenowe: dotyczy do 80% populacji mężczyzn. Jest to problem dziedziczny, wywołany przez męski hormon płciowy dihydrotestosteron. Zmniejsza cebulki włosów, które znikają i włosy wypadają.

 • Kobiety cierpiące na łysienie: konsekwencją jest zmiana poziomu hormonów, najczęściej po menopauzie. Na szczęście wypadanie włosów nie powoduje powstawania dużych łysych plam.

 • Zła pielęgnacja włosów: suszenie, farbowanie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów.
 • Stres: Zbyt duży stres może powodować wypadanie włosów.


Metody przeszczepiania włosów


Istnieją dwa rodzaje przeszczepu włosów:

 • Robotyczna transplantacja włosów.

 • Ręczne przeszczepianie włosów.


Przeszczepianie włosów metodą robotyczną jest dziś modne, ale wciąż nie jest tak precyzyjne jak technika manualna. Robot pod nadzorem lekarza pobiera przeszczepy włosów, a następnie przygotowuje miejsce do umieszczenia ich w miejscu, w którym brakuje włosów.
Ręczne przeszczepy włosów wykonywane są przy użyciu igły do pobierania próbek o średnicy 0,80 mm. W Perfect Clinic do usuwania i implantacji używamy igieł o średnicy 0,60-0,65 milimetra. Dzięki temu minimalizuje się wielkość blizn po zabiegu.
FUE: idealny dla łagodnych i umiarkowanych stopni łysienia. W Turcji stosuje się klasyczną technikę FUE, która choć trudniejsza dla zespołu chirurgicznego, pozwala na usunięcie i wszczepienie igły o najmniejszej średnicy 0,60-0,65 milimetra bez konkurencji. Minimalizuje to wielkość blizn po zabiegu i co najważniejsze pozwala na stopniowe osiągnięcie naturalnej gęstości włosów.
FUT: z tyłu głowy usuwa się pasek skóry i z tego paska pobiera się przeszczepy, około 95% przeszczepów zostaje zachowanych. Nadaje się do poważniejszego łysienia, trwa miesiąc do zagojenia, bardziej bolesne.

Co oznacza skrót FUE?


FU - follicular unit odnosi się do przeszczepu włosów. Składa się z niewielkiego fragmentu skóry głowy zawierającego 1-3 mieszki włosowe. Litera E w tym skrócie oznacza słowo "ekstrakcja", czyli pobranie włosów z wrastającego fragmentu i przeniesienie ich w miejsca, gdzie włosów już nie ma.
Korzyści:

 • nie trzeba golić głowy (w większości)

 • wysokie prawdopodobieństwo przeszczepu

 • blizny

 • szybkie gojenie się miejsca pobrania

 • prawie bezboleśnie

 • do 75-80% przeszczepów jest zachowanych


Kto nadaje się do przeszczepu włosów?


Metoda FUE jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Najczęściej stosuje się go do likwidacji "rogów", przerzedzonych wertepów oraz brody lub skąpych brwi.
Odpowiedni kandydat:

 • Wystarczająca ilość włosów w obszarze dawczym

 • Dobry stan zdrowia (brak chorób immunologicznych)


Przed zabiegiem


Zabieg poprzedzony jest bardzo szczegółową konsultacją wstępną, podczas której zostaniesz poddana badaniu trychologicznemu. Pozwala to ocenić ogólną jakość tzw. dawcy - skóry głowy z tyłu głowy, z której pobierane są przeszczepy. Warto przyjść przynajmniej na konsultację, bo nawet jeśli nie ma się prawie żadnych włosów, można rozważyć tzw. bodyhair - usunięcie włosów z ciała i późniejsze wszczepienie w miejsce brakujących włosów.
W większości przypadków miejscem usunięcia jest tył głowy. Jeśli obszar ten jest ogolony, jest to idealne rozwiązanie, ale nie zawsze konieczne. Przed zabiegiem otrzymacie Państwo szczegółowe instrukcje, co i jak jest nam potrzebne. Przy odroście 3-5 cm włosów możemy całkowicie zakryć obszar "dawczy".
Przed zabiegiem wskazane jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu, kofeiny i nikotyny. Należy również ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych i preparatów z kwasem acetylosalicylowym.

Jak działa transplantacja włosów metodą FUE?


Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które może być lekko niekomfortowe. Po podaniu znieczulenia zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nie używa się skalpela, a skóra nie jest w żaden sposób nacinana.
Cały zabieg trwa 6-8 godzin, czas zależny od ilości wszczepionych przeszczepów. Zabieg podzielony jest na trzy etapy, gdzie znajduje się również strefa odpoczynku. Bardzo rzadko zabieg jest podzielony na dwa dni.
Jednostki mieszkowe (zbiór mieszków włosowych) są ostrożnie wydrążane za pomocą specjalnej wydrążonej mikroigły. Jeden po drugim są one wydobywane ze skóry głowy i bardzo ostrożnie wprowadzane w miejsce utraty włosów. Tam, z czasem, goją się i zaczynają ponownie produkować włosy.
W klinice stosuje się technikę manualną, która jest bardzo delikatna, ale i wymagająca od całego zespołu chirurgicznego.

Jak zachowywać się po przeszczepie włosów


Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji. Możesz mieć duży wpływ na wyniki. Powrót do zdrowia trwa od kilku dni do kilku tygodni. O wszystkim opowiemy Ci więcej na konsultacji, a nawet po zabiegu.

RanyRany goją się w ciągu 10 dni i tworzą strupy.

SenWskazane jest, aby spać z podniesioną głową.

Koloryzacja i strzyżenie włosówIdealnym rozwiązaniem jest nie nakładanie farby na przeszczepione włosy. W przypadku konieczności zatuszowania siwych włosów i braku powikłań pooperacyjnych, nie zaleca się farbowania włosów przed upływem 1 miesiąca od zabiegu. W przypadku wyboru naturalnych kolorów (henna) można bezpiecznie stosować je już po 14 dniach od przeszczepu włosów. Jednak zawsze wskazane jest omówienie konkretnego stanu i możliwości leczenia z lekarzem.
14 dni po zabiegu można ściąć włosy. Odłóż maszynkę na co najmniej miesiąc. Zawsze informuj swojego fryzjera o przeszczepach włosów.

Seks i sport po transplantacji włosów


Zwiększona aktywność fizyczna nie jest zalecana przez co najmniej jeden tydzień po wszczepieniu implantu. Szybkie bicie serca i oddychanie może zwiększyć krwawienie, a pot może podrażnić rany chirurgiczne. Oczywiście seks również jest z nim związany.

Jak rosną włosy po przeszczepie?


Na początku przeszczepione włosy będą wypadać, a w ciągu pierwszych 3 miesięcy zaczną rosnąć nowe. Powrót do zdrowia trwa czasem nawet do 12 miesięcy. Dlatego należy poczekać co najmniej rok od przeszczepu, aby ostatecznie ocenić wynik.

Usuwanie strupów po przeszczepie włosów


Strupki odpadną same, gdy tylko będziesz mogła zacząć myć włosy. W każdym razie nie należy ich usuwać celowo. Zostawcie je, żeby same wypadły.

Elastyczna opaska na głowę


Przez kilka dni po zabiegu zaleca się noszenie na głowie bandaża elastycznego w celu zmniejszenia obrzęku i jego rozprzestrzeniania się na czoło i okolice powiek.

Blizny po transplantacji włosów


W przypadku metody FUE powstają jedynie niewielkie, okrągłe blizny, które są rozproszone z tyłu głowy. Ze względu na małą średnicę igły (0,60 mm), blizna po przeszczepie włosów jest prawie niewidoczna.
Blizna jest bardziej widoczna po tzw. metodzie paskowej, która jest dziś mało stosowana. Jest to pozioma blizna zlokalizowana z tyłu głowy. Można je przykryć dłuższymi włosami lub przeszczepić metodą FUE.

Powikłania


Wieloletnie doświadczenie potwierdza, że praktycznie nie występują powikłania pooperacyjne w postaci znacznych blizn, ropnego zakażenia czy nadmiernego obrzęku.
Po zabiegu może wystąpić łagodne krwawienie, a następnie utworzenie strupa. Lekki obrzęk wokół przeszczepów jest normalny. W ciągu pierwszych dwóch tygodni może wystąpić świąd skóry i zwiększona wrażliwość.

Przeciwwskazania • choroby autoimmunologiczne

 • zapalenie i zakażenie w miejscu usunięcia przeszczepu


Wyniki


Przeszczepy nigdy już nie wyglądają tak samo. Dzieje się tak dlatego, że nie ulegają one degeneracji pod wpływem przeważającego dihydrotestosteronu (który występuje głównie w okolicy rogów lub wierzchołka). Włosy wszczepione w ten sposób pozostaną z Tobą na zawsze.

Cena przeszczepu włosów


Za zabieg klient płaci zwykle 2 tys. euro. To zależy od tego, ile przeszczepów trzeba wszczepić. Przeciętny klient wykorzystuje około 1000 przeszczepów.
Przeszczep włosów dla kobiet kosztuje tyle samo co dla mężczyzn. Zależy to od liczby wszczepionych przeszczepów.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl