Czy wakacje, wolny czas i relaks mogą sprzyjać spożywaniu większych ilości alkoholu?

MEDserwis.pl >Czy wakacje, wolny czas i relaks mogą sprzyjać spożywaniu większych ilości alkoholu?

Czy wakacje, wolny czas i relaks mogą sprzyjać spożywaniu większych ilości alkoholu?

Czy wakacje, wolny czas i relaks mogą sprzyjać spożywaniu większych ilości alkoholu?

Lato i związany z nim okres wakacyjny to dla większości osób czas na upragniony urlop. Nierzadko spędza się go daleko od domu – nad morzem, w górach lub w zagranicznych kurortach.

Słońce i odpoczynek sprzyjają większej swobodzie, za którą iść może nadmierne spożywanie alkoholu, również przez młode osoby. Czy wakacje „sprzyjają” zatem alkoholizmowi?

 

Dlaczego na wakacjach pije się więcej alkoholu?

Na to pytanie odpowiedź została już częściowo zawarta we wstępie artykułu. W trakcie wakacji i czasu wolnego, każdy człowiek ma prawo czuć się swobodnie. Poczucie wolności sprzyja głębokiemu relaksowi – można przestać na moment myśleć o pracy, stresie i obowiązkach. Niestety, wiąże się to również z przyjmowaniem często sporych ilości alkoholu. Dlaczego?

W czasie urlopu spędza się więcej czasu z rodziną i znajomymi. Towarzyszy temu atmosfera imprezy, którą potęgować może przyjmowanie alkoholu. Nawet, jeśli zazwyczaj nie pijesz zbyt dużo, chęć przyłączenia się do reszty, wywołania uczucia większej euforii i luzu będą w tym momencie silniejsze. Po kolejne drinki będziesz sięgać chętniej i bez tak dużej kontroli. W końcu nie musisz następnego dnia zrywać się o świcie i iść do pracy.

Do tego, gdy dni upływają mniej schematycznie, Ty nie jesteś obarczony/a obowiązkami służbowymi, dzieci zajmują się sobą lub są pod opieką innych. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by jedno piwo zamieniło się w kilka puszek, a kieliszek w całą butelkę. W końcu kiedyś trzeba się odstresować, prawda?

Spożywanie większych ilości alkoholupodczas wakacyjnego odpoczynku jest również związane z często znacznie łatwiejszym dostępem do procentów. Większość wycieczek zagranicznych zapewnia urlopowiczom nie tylko całodzienne wyżywienie, ale też pełny dostęp do baru. Mało kto opiera się takim ofertom!

 

Konsekwencje spożywania dużych ilości alkoholu podczas wakacji

Należy wyraźnie zaznaczyć, że nawet krótkotrwałe, parodniowe, ale intensywne spożywanie alkoholu może prowadzić do alkoholizmu! Po powrocie z wakacji osoby, które w tym czasie piły niemal bez ograniczeń, mogą dążyć do utrzymania stanu euforii i swobody. Tym samym chętniej sięgają po kieliszek wina po powrocie z pracy czy też w trakcie dni wolnych, na przykład w weekendy, znowuspożywają alkohol bez większego umiaru.

Przyjmowanie procentów w czasie samego urlopu jest niebezpieczne również z innych względów. Pod wpływem alkoholu dochodzi do zaburzenia percepcji – człowiek staje się mniej czujny i może stać się celem kradzieży lub napaści. Również uprawianie aktywności wakacyjnych takich, jak pływanie będzie, po alkoholu, skrajnie niebezpieczne! Ogromna liczba utonięć staje się wynikiem właśnie upojenia alkoholowego.

Po spożyciu alkoholu trudno jest zachować umiejętność logicznego myślenia. Osoby pod wpływem mogą nie czuć tego, jak bardzo są pijane. Wsiadanie w takim stanie za kółko może skończyć się tragicznie – i to nie tylko dla pijanego kierowcy!

Nie można zapomnieć także o ryzyku związanym z małoletnimi. W czasie wakacji znajdują się oni pod mniejszą kuratelą rodziców lub opiekunów i mogą mieć też łatwiejszy dostęp do alkoholu czy środków odurzających, a, jak wiadomo, młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę z zagrożenia za tym idącego.

 

Wakacje bez alkoholu

Czy wakacje bez alkoholu są możliwe? Oczywiście, że tak! To indywidualna decyzja każdego człowieka i kwestia jego silnej woli. Można doskonale bawić się na trzeźwo – wystarczy pamiętać, że urlop to, tak naprawdę, czas na odpoczynek i spędzanie czasu z bliskimi. Spożywanie alkoholu ograniczy tylko możliwość relaksu. Owszem, po kilku drinkach poczujesz przyjemny „rausz”, ale kac następnego dnia nie pozwoli Ci skorzystać w pełni z atrakcji wakacyjnych. Będziesz czuć tylko zmęczenie i frustrację.

Bezwzględnie wakacje bez alkoholu powinny planować osoby w chorobie alkoholowej. Dla nich jest to szczególnie trudne, ale możliwe. Jednym z rozwiązań ułatwiających alkoholikom zaplanowanie urlopu bez procentów może być wszycie Esperalu – zajmują się tym prywatne gabinety, jak Chirurg-24, gdzie taka metoda jest stosowana z zachowaniem wszelkich wymogów medycznych.


 

Aktualności

KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej

Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

Awodent

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl