Pielęgnacja cery atopowej, czyli jak robić to z głową

MEDserwis.pl >Pielęgnacja cery atopowej, czyli jak robić to z głową

Pielęgnacja cery atopowej, czyli jak robić to z głową

Pielęgnacja cery atopowej, czyli jak robić to z głową
Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które dotyka osoby w każdym wieku - pierwsze objawy widoczne są już u niemowlaków. Pacjenci, u których zdiagnozowano AZS, muszą pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji naskórka przy jednoczesnym doborze kosmetyków leczniczych. Jak dbać o skórę przy AZS?

Jak rozpoznać cerę atopową?W przypadku atopowego zapalenia skóry na ciele pojawiają się drobne krostki oraz pokrzywka, które stanowią odpowiedź organizmu na działanie alergenu zawartego w powietrzu, żywności czy w kosmetykach.
Cera atopowa charakteryzuje się:

 • suchością,

 • nadmiernym rogowaceniem,

 • świądem,

 • wysypką o nieregularnym kształcie,

 • widocznymi liniami pęknięć naskórka.

Zmiany skórne pojawiają się po kontakcie z alergenem, jednak czas występowania reakcji nie jest ściśle określony. W przypadku ostrej postaci AZS pojawia się dodatkowo podwyższona temperatura ciała, można również zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych - objawy te sygnalizują występujące w organizmie stan zapalny.

Jak dbać o cerę atopową?Prawidłowa pielęgnacja cery atopowej pozwala uniknąć zaostrzenia objawów, a jednocześnie pozbyć się niepożądanych zmian. Bardzo istotne jest jej oczyszczanie, tak aby nie doszło do nadkażenia bakteryjnego. Należy unikać kosmetyków opartych na silnie działających składnikach, gdyż mogłyby one dodatkowo podrażnić naskórek. Warto natomiast sięgnąć po preparaty, które pozwolą odbudować warstwę lipidową skóry. Najlepszym wyborem będą produkty marki Bioderma przeznaczone do cery atopowej. Warto zainteresować się ceną kojącego balsamu Bioderma Atoderm, która jest stosunkowo niska, natomiast sam kosmetyk przynosi skórze ukojenie, jednocześnie dobrze radząc sobie z różnego rodzaju zmianami. W przypadku osób z AZS bardzo ważne jest nawilżanie skóry - przesuszony naskórek jest bardziej podatny na podrażnienia. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało, następnie aplikując produkty głęboko nawilżające, oczywiście przeznaczone do cery atopowej. Do samego mycia również wybieramy kosmetyki antybakteryjne, lecz oparte na delikatnych składnikach.

Zaostrzenie AZS - jak go uniknąć?Do zaostrzenia zmian skórnych najczęściej dochodzi w dwóch przypadkach:

 • nasilonym kontakcie z alergenem,

 • nieprawidłowej pielęgnacji skóry.

Należy więc unikać kontaktu z produktami, które wywołują reakcję alergiczną - mowa zwłaszcza o żywności oraz kosmetykach. Zaniedbania pod kątem właściwej pielęgnacji również mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów - uszkodzony naskórek jest bardziej podatny na zmiany i działanie alergenów.

Jakich kosmetyków unikać?Osoby z AZS powinny unikać stosowania:

 • zwykłego mydła,

 • kosmetyków opartych na silnie działających składnikach,

 • kosmetyków złuszczających, nieprzeznaczonych do cery atopowej,

 • produktów, które wywołują reakcję alergiczną.

Wszystkie te kosmetyki nie tylko wysuszają naskórek, lecz również mogą prowadzić do jego podrażnienia. Warto więc wybierać wyłącznie produkty przeznaczone dla osób z cerą atopową, które zostały dokładnie przebadane przez lekarzy dermatologów.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl