Sport a urazy wśród dzieci

lekarze specjaliści >Sport a urazy wśród dzieci

Sport a urazy wśród dzieci

Sport a urazy wśród dzieci
Sport stanowi niezbędny element zdrowego rozwoju dziecka. Prozdrowotne walory wysokiej kultury fizycznej są faktem niezaprzeczalnym. Optymalna kultura fizyczna propagowana wśród dzieci pozwala na pojawienie się pozytywnych skutków zdrowotnych, stymulujących rozwój, oraz wychowawczych. Zorganizowane formy aktywności, czyli sport, pozwalają zapobiec większości kontuzji możliwych do pojawienia się w przypadku mniejszego zorganizowania. W sporcie pojawia się problem stłuczeń lub krwiaków.

Istotność sportu wśród dzieci


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała zalecenie codziennego, co najmniej półgodzinnego wysiłku fizycznego. Zalecenie to obejmuje także dzieci, jednak w ich przypadku należy wziąć pod uwagę możliwości fizjologiczne, stosowne do wieku. Przykładem optymalizacji wysiłku fizycznego są zajęcia sportowe w szkole, czyli WF. Młodsze dzieci wykonują ćwiczenia polepszające głównie dynamikę ruchów oraz zwinność. Od 10. roku życia promowane są natomiast ćwiczenia opierające się na zwiększaniu siły i wytrzymałości mięśniowej. Należy zwrócić uwagę, że granica 10 lat nie jest granicą wiążącą. Mniej więcej w tym okresie trenerzy oraz lekarze mogą wykryć wady postawy lub inne problemy dyskwalifikujące z rozpoczęcia prowadzenia ćwiczeń siłowych. Odpowiednia rehabilitacja pozwala zwykle doprowadzić do poziomu wysiłku fizycznego adekwatnego do wieku.


Krwiaki


Sportowe krwiaki to częsty skutek aktywności fizycznej, nawet jeżeli jest ona przeprowadzana w warunkach bezpiecznych i kontrolowanych. Najpowszechniej występują drobne zmiany, które stanowią niewielkie zagrożenie dla dziecka. Związany z nimi dyskomfort jest zazwyczaj możliwy do opanowania dzięki zwykłym, domowym zabiegom pielęgnacyjnym. Najczęstsze zmiany związane z aktywnością fizyczną nie wymagają szczególnych działań – wystarczy pomóc dziecku w przywróceniu komfortu psychicznego oraz ukojeniu ewentualnego dyskomfortu w obrębie skóry. Uczucie ulgi często przynosi zastosowanie zimnego okładu lub żelu takiego jak Fastum Junior, który koi skórę, a zawarty w nim mentol daje przyjemne uczucie chłodzenia.


Często występującą zmianą związanym ze sportem wśród dzieci jest także krwiak, który jest niegroźny i w pierwszych chwilach nawet niewidoczny. Dopiero po jakimś czasie dochodzi do rozkładu hemoglobiny, która jest składnikiem krwi, oraz zmian w obrębie stłuczonego miejsca – staje się ono czerwone, fioletowe, żółte i brązowe. Dochodzi również do uwolnienia związków, które odpowiadają za rozwój reakcji zapalnej. Pojawiają się: ból, obrzęk oraz tkliwość urażonego obszaru. Większe krwiaki mogą charakteryzować się wyczuwalnym chełbotaniem związanym z przelewaniem się krwi.   


Aby jednak zminimalizować skutki zmian, warto zadbać o prewencję. Jej elementami mogą być np. ochrona głowy dziecka przy użyciu specjalnego kasku podczas jazdy na rowerze, nartach, snowboardzie itp., stosowanie optymalnej odzieży ochronnej oraz zakładanie ochraniaczy na piszczele w trakcie gry w piłkę nożną. Warto również pamiętać, aby zachęcać dziecko do sportu pomimo niepowodzeń oraz drobnych stłuczeń.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl