Anoreksja – można z nią wygrać dzięki stymulacji mózgu

lekarze specjaliści >Anoreksja – można z nią wygrać dzięki stymulacji mózgu

Anoreksja – można z nią wygrać dzięki stymulacji mózgu

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie anorektyczek, poddali je stymulacji mózgu przy użyciu elektrod. Przeprowadzona terapia spowodowała zdecydowaną poprawę ogólnego samopoczucia osób z jadłowstrętem psychicznym, a co najważniejsze przyrost masy ciała.
Metoda głębokiej stymulacji mózgu za pomocą elektrod polega na wykorzystaniu wszczepionego aparatu do mózgu i wysyłaniu ukierunkowanych impulsów.
Po stymulowaniu przez 9 miesięcy trzy kobiety cierpiące z powodu anoreksji poprawiły wagę, były w stanie ją utrzymać oraz poprawiły zdecydowanie jakość życia. Pozostałe 3 kobiety niestety pozostały w chorobie, ale jedna z nich nie miała wszczepionego aparatu, ponieważ doznała ataku paniki na tym tle, druga kobieta cierpiąca na jadłowstręt psychiczny po 2 tygodniach dostała napadu padaczki i stymulacje mózgu zakończono. Natomiast trzecia anorektyczka nie doznała żadnej poprawy mimo stosowania stymulacji przez 9 miesięcy.
Głęboka stymulacja ma stanowić ostatnią deskę ratunku dla tych osób, które mimo stosowania innych metod leczenia nie osiągnęły poprawy, natomiast dalsze trwanie w anoreksji zagraża ich życiu.
Wyniki Badań zostały opublikowane w „Lancet” w marcu 2013 roku.
Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdzili, wcześniejsze badania że zaburzenia odżywiania takie jak bulimia i anoreksja maja ścisły związek z zaburzonym funkcjonowaniem obszaru wyspy w mózgu. Wyspa to obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za smak i jego odczuwanie, za poczucie sytości, oraz za połączenie określonych wrażeń smakowych z korzyściami, nagrodami lub przykrościami.
W badaniach anoreksja związana była z osłabionymi reakcjami wyspy mózgu na smak sacharozy, natomiast żarłoczność napadowa była współwystępująca z nadmierną rekcją wyspy.(ASZ)

Pozostałe artykuły dotyczące anoreksji >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl