Powikłania cukrzycowe zależą od rasy

MEDserwis.pl >Powikłania cukrzycowe zależą od rasy

Powikłania cukrzycowe zależą od rasy

Cukrzyca jest jedną z dziesięciu wiodących przyczyn zgonów wśród dorosłych Amerykanów: zarówno rasy białej, jak i czarnej. Jednak częstość występowania powikłań cukrzycy jest zależna od rasy, wynika z badań opisanych na łamach „Journal of Clinical Endocrinology & metabolizm”.

"Przeprowadzono do tej pory niewiele badań poświęconych analizie różnic rasowych w częstości występowania powikłań cukrzycy - mówi dr Gang Hu z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge w Luizjanie, główny autor badania. - Dlatego postanowiliśmy zgłębić ten problem. I co się okazało? Że mimo równego dostępu do opieki medycznej, chorzy na cukrzycę Afroamerykanie częściej niż osoby białe cierpią na schyłkową niewydolność nerek, natomiast rzadziej zapadają na chorobę wieńcową, niewydolność serca i udar mózgu”.

W omawianym eksperymencie wzięło udział blisko 100 tys. pacjentów w wieku 30-96 lat, leczonych z powodu cukrzycy w Stanowym Szpitalu Uniwersyteckim w Luizjanie. Udział poszczególnych grup rasowych wyglądał następująco: biali mężczyźni - 1 680, białe kobiety - 21 983, czarni mężczyźni - 20 621 i czarne kobiety - 33 753. Wszyscy pacjenci pochodzili z tej samej klasy społecznej i mieli podobne dochody.

Co ciekawe, badanie wykazało, że - oprócz różnic rasowych - także płeć ma wpływ na częstość występowania powikłań cukrzycowych. Na wszystkie cztery wymienione powyżej schorzenia kobiety zapadały rzadziej od mężczyzn.

„Nasze wyniki należy jeszcze potwierdzić przeprowadzając zakrojone na szeroką skalę badania populacyjne - podsumowuje Hu. - Trzeba będzie uwzględnić w nich także sytuację materialną pacjentów i lepiej przyjrzeć się wpływowi ubóstwa na rozwój powikłań cukrzycy”.(PAP)

Cukrzyca - pozostałe artykuły

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8612 )