Konsultacje lekarskie online - atrakcyjna alternatywa dla wizyt stacjonarnych

lekarze specjaliści >Konsultacje lekarskie online - atrakcyjna alternatywa dla wizyt stacjonarnych

Konsultacje lekarskie online - atrakcyjna alternatywa dla wizyt stacjonarnych

Konsultacje lekarskie online - atrakcyjna alternatywa dla wizyt stacjonarnych
Sytuacja pandemiczna na świecie spowodowała wiele szkód, ale przyniosła również liczne zmiany w systemie opieki zdrowotnej w wielu krajach, również w Polsce. Konieczność pozostania w domach i ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi do minimum sprawiła, że telefoniczne i internetowe konsultacje lekarskie znacznie zyskały na znaczeniu.
1. Konsultacje lekarskie - dostępne formy
2. Dla kogo konsultacja lekarska online?
Konsultacja lekarska online lub teleporada nie różnią się zbytnio od standardowej wizyty w gabinecie lekarskim u danego lekarza. To dobra forma kontaktu ze specjalistą, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu.


Konsultacje lekarskie - dostępne formy
Klasyczna postać zdalnej konsultacji z lekarzem ma formę rozmowy telefonicznej - to najprostszy sposób kontaktu, ale nie zawsze najefektywniejszy. Ma on wiele wad, np. uniemożliwia zobaczenie pacjenta, zbadanie go lub przeanalizowanie wyników wykonanych badań. W miejscach, w których zasięg telefoniczny jest słaby, a zdarza się to nawet w dużych miastach wojewódzkich, przerwanie rozmowy lub zakłócenia na linii znacznie zaburzają możliwość przeprowadzenia konsultacji. Z tej formy najchętniej korzystają osoby, które kontynuują leczenie lub potrzebują recepty. Dla tych ostatnich ciekawą alternatywą jest e-recepta, którą można zamówić w internecie i bez konieczności telefonicznego kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Coraz częściej zdarza się, że konsultacje online lekarze przeprowadzają drogą mailową, jednak również ta forma ma swoje ograniczenia. Co prawda pozwala na analizę wyników badań i przesłanie stosownych plików do lekarza, jednak czas obsługi jednego pacjenta jest znacznie dłuższy niż w innych przypadkach. W trakcie przeprowadzania konsultacji online drogą mailową, lekarz często obsługuje kilku pacjentów jednocześnie, co może prowadzić do potencjalnych błędów w diagnozie lub interpretacji wyników. Pojawiają się również problemy w sprawie swobodnego przepływu informacji.

Niejako połączeniem tych dwóch form jest konsultacja online w formie wideokonsultacji. Wystarczy umówić dogodny termin konsultacji, np. w przychodni haloDoctor, aby spotkać się z lekarzem online podczas video rozmowy. Wówczas lekarz może zobaczyć pacjenta, swobodnie interpretować wyniki badań i wydać konkretne zalecenia - lek przepisany podczas takiej wizyty można wykupić w dowolnej aptece.


Dla kogo konsultacja lekarska online?
Dzięki szerokiej ofercie wielu przychodni, konsultację online może odbyć zarówno osoba dorosła, jak i dziecko wraz ze swoim rodzicem lub opiekunem. Kompetentny lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, zleci badania laboratoryjne lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, wypisze zwolnienie lekarskie honorowane zarówno przez ZUS, jak i pracodawców. Wizytę online można odbyć nie wychodząc z domu - to dobra informacja głównie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, lub które z innych powodów nie mogą udać się na wizytę stacjonarną.
Z opcji umawiania wizyty i odbywania jej z wykorzystaniem kanałów komunikacji elektronicznej korzystają również pacjenci kontaktujący się z wybranym specjalistą zdrowia psychicznego. Choć takie choroby i zaburzenia jak depresja czy chroniczne obniżenie nastroju są powszechnie znane, to wciąż pozostają wstydliwe dla wielu pacjentów. Psycholog lub psychiatra online może bez przeszkód spotkać się z pacjentem podczas wizyty zdalnej. Nie ucierpi na tym ani pacjent, w stosunku do którego wybrany lekarz prezentuje profesjonalne podejście, ani specjalista, który może przeprowadzić niezbędne procedury lecznicze zgodne ze sztuką lekarską.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl