Jak Elektrostymulacja Może Pomóc w Łagodzeniu Przewlekłego Bólu?

MEDserwis.pl >Jak Elektrostymulacja Może Pomóc w Łagodzeniu Przewlekłego Bólu?

Jak Elektrostymulacja Może Pomóc w Łagodzeniu Przewlekłego Bólu?

Jak Elektrostymulacja Może Pomóc w Łagodzeniu Przewlekłego Bólu?

Jak Elektrostymulacja Może Pomóc w Łagodzeniu Przewlekłego Bólu?

Przewlekły ból potrafi bardzo skutecznie uprzykrzyć codzienne życie. W zależności od jego przyczyny istnieje wiele metod, które pozwalają sobie z nim radzić. Jednym z niestandardowych, ale niezwykle skutecznych rozwiązań jest skorzystanie z elektrostymulacji. Czym ona dokładnie jest? Na czym polega i kiedy warto ją zastosować? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.


Czym jest elektrostymulacja?

Elektrostymulację można nazwać formą zabiegu rehabilitacyjnego. Jego zadaniem jest stymulowanie nerwów lub mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o konkretnym czasie trwania, częstotliwości oraz amplitudzie. Leczenie bólu elektrostymulacją jest stosowane w medycynie od ponad 60 lat. Do jej rozwoju szczególnie przyczynili się Ronald Melzack i Patrick Wall, którzy opracowali Teorię Bramki Kontrolnej.


Według jej założeń włókna nerwowe typu C odpowiedzialne za przekazywanie informacji o temperaturze lub dotyku pod wpływem stymulacji elektrycznej dostarczają informacje do rdzenia kręgowego szybciej niż włókna typu A, odpowiedzialne za bodźce bólowe. Sprawia to, że są one hamowane i nie docierają do centralnego układu nerwowego. Warto dodać, że łagodzenie bólu elektrostymulacją jest w pełni bezpieczne.


Elektrostymulacja – kiedy warto z niej skorzystać?

Wiele osób pyta o skuteczność stymulacji przeciwbólowej. Jest ona skuteczna w zwalczaniu bólu, jednak do konkretnego jego rodzaju należy dobrać inny rodzaj prądów. Elektrostymulacja TENS jest wykonywania w celu łagodzenia bólu. Warto z niej skorzystać w przypadku wszelkich odmian bólu pleców, nóg, ramion, brzucha głowy, a także bólów menstruacyjnych. Jest ona skuteczna w ich zwalczaniu.


Innym rodzajem elektrostymulacji jest EMS, która przeznaczona jest do stymulacji mięśni. Można ją wykorzystać w różnych celach, takich jak np. przywracanie funkcji, wzmacnianie czy zapobieganie zanikowi mięśni. Tego rodzaju stymulacja poprawia także krążenie krwi, a także pomaga zwiększyć zakres ruchu stawów. Sprawdzi się ona także znakomicie w przypadku przeprowadzania rehabilitacji po kontuzjach.


Jak działa elektrostymulator?

Zabieg elektrostymulacji można bez problemu przeprowadzić samodzielnie u siebie w domu. W jaki sposób działają elektrostymulatory przeciwbólowe? Zanim to wytłumaczymy, warto zaznaczyć, że jest to nieinwazyjna metoda łagodzenia bólu. Siłę impulsów można samodzielnie regulować, co pozwoli dostosować intensywność do swoich aktualnych potrzeb.


Do przeprowadzenia samodzielnego zabiegu potrzebne będzie specjalne urządzenie oraz zestaw elektrod. Elektrody należy przyczepić w okolicach miejsca, które generuje dolegliwości bólowe. Impulsy generowane przez elektrostymulator docierają do ośrodkowego układu nerwowego i blokują przekaźniki odpowiedzialne za informacje o bólu. Oprócz tego elektrostymulacja przyczynia się do wydzielania silnych substancji przeciwbólowych w organizmie.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl