Higiena jamy ustnej – czyli jak właściwie dbać o zęby i dziąsła?

lekarze specjaliści >Higiena jamy ustnej – czyli jak właściwie dbać o zęby i dziąsła?

Higiena jamy ustnej – czyli jak właściwie dbać o zęby i dziąsła?

Higiena jamy ustnej – czyli jak właściwie dbać o zęby i dziąsła?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla każdego człowieka, zwłaszcza dzieci. Od małego należy uczyć dzieci prawidłowego mycia zębów i dziąseł. Jak o nie dbać poprawnie? Jak zapewnić im odpowiednią ochronę i higienę bez większego wysiłku?

Jak właściwie dbać o zęby i dziąsła?


Utrzymywanie zębów w czystości szczególnie u dzieci jest niesamowicie ważną rzeczą. Warto, a nawet trzeba już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby. Bardzo ważna jest również systematyczność i czas jaki poświęcamy na higienę jamy ustnej. Jeśli myjemy zęby za krótko i nieregularnie, wówczas nasze zęby są narażone na rozwój próchnicy. Wpływa to również negatywnie na kondycję dziąseł, które stają się bardziej podatne na stany zapalne. Kolejna ważna rzecz, o której należy wspomnieć, to dokładność szczotkowania zębów. Niezwykle istotne jest aby starannie myć wszystkie powierzchnie zębów - powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i zęby trzonowe. Niestety bardzo często myjemy zęby w pośpiechu, skupiając się głównie na zębach przednich, pobieżnie szczotkując wewnętrzne powierzchnie uzębienia. Niedokładne mycie zębów może doprowadzić do powstania ubytków próchniczych, sprzyjać chorobom dziąseł, a także powodować nieświeży oddech. Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, ponieważ tam odkłada się najwięcej bakterii i resztek pokarmowych. Podczas mycia zębów nie można zapominać też o języku. Na powierzchni języka, szczególnie na jego tylnej części gromadzi się nalot i mnóstwo bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych między innymi za nieświeży oddech.


Aby zapewnić optymalną pielęgnację jamy ustnej, zęby najlepiej myć dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Wieczorne mycie zębów jest szczególnie ważne i powinno się składać się z szczotkowania zębów i języka, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora. Na koniec, warto użyć płynu do płukania jamy ustnej, który wzmocni działanie pasty do zębów i zapewni skuteczną ochronę zębów podczas snu. Jak długo myć zęby? Stomatolodzy zalecają aby szczotkowanie zębów trwało 2-3 minuty lub dłużej, jeśli jest to potrzebne.  Dobrze jest szczotkować zęby jeden po drugim, by nie pominąć żadnego.


Lepsza jest szczoteczka manualna, czy soniczna?


Wybór szczoteczki, szczególnie u dzieci jest bardzo ważny. To od szczoteczki bardzo dużo zależy, czy będziemy myć zęby dokładnie. Musi być ona dobrze dobrana do naszych zębów i dziąseł. Warto też dodać, że dzieci lub dorośli mogą mieć większe trudności z utrzymaniem czystości zębów,  gdy używają szczoteczki manualnej. Dlaczego? Mycie zębów szczoteczką manualną wymaga od nas sporej cierpliwości i opanowania poprawnej techniki. Dlatego jeśli mamy kłopot z jej opanowaniem, warto jest zainwestować w szczoteczkę soniczną, która pomaga nam w dokładnym czyszczeniu naszych zębów i dziąseł, bez większego wysiłku.


Dodatkowo też taka szczoteczka, jest dużą atrakcją dla najmłodszych. Można wybrać szczoteczki o różnych kolorach, co dodatkowo motywuje dziecko do nauki mycia zębów. Dlaczego warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną? Dzięki wyjątkowo szybkim ruchom włókien szczoteczka soniczna niezwykle dokładnie i precyzyjnie czyści zęby, usuwając nawet kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Ten rodzaj szczoteczki znacznie lepiej radzi sobie też z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych, a dodatkowo delikatnie masuje dziąsła, co ma korzystny wpływ na ich ukrwienie i zdrowy wygląd. Szczoteczki soniczne wyposażone są najczęściej w kilka programów pracy - intensywniejszy do usuwania przebarwień z zębów oraz łagodniejszy, dostosowany do pielęgnacji wrażliwych dziąseł. Mogą jej używać osoby noszące aparat ortodontyczny, korony, mosty czy implanty. Należy też wspomnieć, że takie szczoteczki są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Jest to bardzo ważne, gdyż sama szczoteczka też musi być czysta, aby dobrze dbać o zdrowie jamy ustnej. 


Którą szczoteczką soniczną wybrać? Na rynku możemy znaleźć wiele popularnych modeli szczoteczek sonicznych. Różnią się między sobą liczbą i rodzajem programów czyszczących, prędkością, długością pracy na jednym naładowaniu a także dodatkami jak etui podróżne czy liczba końcówek w zestawie. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe udogodnienia jak czujnik nacisku, czy sztuczna inteligencja. 


Irygator do zębów - łatwiejsza higiena trudno dostępnych miejsc


Dobrze jest też posiadać irygator dentystyczny. Takie urządzenie pomaga w czyszczeniu zębów i dziąseł, szczególnie w tych miejscach, do których nie sięgają włókna szczoteczki. Irygator wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem, który dociera do trudno dostępnych miejsc w naszej jamie ustnej - do obszarów między zębami, wzdłuż linii dziąseł, do kieszonek dziąsłowych czy trudno dostępnych miejsc przy aparacie ortodontycznym, koronach lub implantach. Irygatora mogą również używać dzieci. Regulowane ciśnienie w irygatorze pozwala dopasować jego siłę działania do stanu zdrowia i wrażliwości naszej jamy ustnej. Jego używanie pomaga skuteczniej chronić nasze zęby przed próchnicą a dziąsła przed stanami zapalnymi.


Podsumowując, warto myć zęby systematycznie, dzięki czemu zapobiegniemy wielu chorobom jamy ustnej, w tym szczególnie próchnicy i chorobom przyzębia. Należy też skorzystać z pomocy, jaką dają nam szczoteczki soniczne oraz irygatory. Dzięki tym urządzeniom będziemy mieć utrzymane zęby i dziąsła w należytej czystości bez potrzeby bania się, że ominiemy jakiś zakamarek w naszej jamie ustnej. Te urządzenia nie tylko są skuteczne w działaniu, ale też łatwe i wygodne w użyciu. Trzeba też pamiętać, aby uczyć się systematyczności w myciu zębów, gdyż wtedy efekty będą najbardziej widoczne. Dobrze jest myć zęby wspólnie całą rodziną.


 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl