Czy można dostać L4 przez teleporadę?

MEDserwis.pl >Czy można dostać L4 przez teleporadę?

Czy można dostać L4 przez teleporadę?

Czy można dostać L4 przez teleporadę?

Tak, ponieważ teleporady stały się standardem w polskiej opiece medycznej. Oczywiście nic nie zastąpi badania w gabinecie lekarskim. Jednak gdy mamy niegroźne przeziębienie lub infekcję wirusową, takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Z teleporad korzystamy od dwóch lat. Na początku wzbudzały spore kontrowersje, z czasem jednak stały się normą. W przypadku tzw. grypy żołądkowej, przeziębienia czy infekcji wirusowej z gorączką konsultacja telefoniczna jest dla pacjenta zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wizyta w przychodni. Podczas teleporady możemy również otrzymać L4, jeśli lekarz zdecyduje, że choroba uniemożliwia nam wykonywanie obowiązków w pracy.

Teleporada a L4 – czy lekarz zawsze wypisze zwolnienie?Zwolnienie lekarskie w wersji elektronicznej, czyli e-ZLA, może zostać wypisane podczas wizyty w gabinecie lub teleporady. Oczywiście decyzja o tym należy do lekarza, który prowadzi wywiad telefoniczny. Nie zawsze taka konsultacja kończy się wypisaniem L4. Lekarz może poprosić pacjenta, aby stawił się w gabinecie, jeśli pojawi się podejrzenie, że dolegliwość wymaga dokładniejszego badania.

Trzeba również mieć na uwadze to, że część przychodni działających w ramach umowy z NFZ zrezygnowało z teleporad w monecie zakończenia pandemii. Prywatne gabinety z kolei chętnie ten standard utrzymują. Tam teleporady są płatne, ale tańsze od wizyty w gabinecie i dostępne praktycznie o każdej porze dnia. Wiele osób pracujących chętnie korzysta z tego rozwiązania. Zamiast tracić czas na wizytę w przychodni, mogą szybko uzyskać diagnozę, recepty na leki oraz zwolnienie lekarskie.

Oczywiście do takiej wizyty trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejsze to zapewnić sobie dobre warunki do odbycia teleporady. W miejscu, w którym będziesz rozmawiał, powinno być cicho, musisz mieć również pod ręką niezbędne dane – PESEL, NIP pracodawcy, dokładne miejsce zamieszkania. Szczegółowe informacje na temat przebiegu teleporady i przygotowania do niej znajdziesz tutaj: https://www.welbi.pl/l4-online/.

Jak działa L4 online?Do 1 stycznia 2016 roku korzystaliśmy z papierowych zwolnień lekarskich. Lekarz wypisywał druk ZLA i wręczał je pacjentowi, który musiał dostarczyć je do pracodawcy lub swojego oddziału ZUS bądź KRUS. Drugi egzemplarz zwolnienia dostarczał do ubezpieczalni lekarz. Nie był to idealny system, bo zdarzało się, że po przekroczeniu ustalonych terminów dostarczenia L4 pojawiały się problemy z wypłatą zasiłku chorobowego.

Dziś system działa nieco inaczej. Do grudnia 2018 roku funkcjonowały dwie opcje – papierowe zwolnienie i L4 online. Jednak od prawie 4 lat wypisuje się już tylko e-ZLA i nie ma wersji papierowej. W praktyce wygląda to tak, że lekarz wpisuje zwolnienie do systemu i jest ono automatycznie przesyłane do ZUS-u. Pracodawca ma wgląd w druk elektroniczny, jeśli korzysta z PUE ZUS. Osoba, której zostało wystawione L4 online, może jest zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić czas i eliminuje ryzyko przekroczenia ustawowych terminów dostarczenia zwolnienia do ZUS-u.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10338 )