Wzdęcia u dzieci – jak rozpoznać problem i pomóc maluchowi?
Wzdęcia u dzieci – jak rozpoznać problem i pomóc maluchowi?
Kiedy dziecko staje się niespokojne, a każdy posiłek kończy się płaczem lub napinaniem ciała, rodzic instynktownie czuje, że coś jest nie tak. Wzdęcia u najmłodszych to częsty problem, jednak nie zawsze łatwy do wychwycenia. Sprawdź, jak je rozpoznać i co zrobić, by ulżyć dziecku.
Wzdęcia u dzieci wywołują takie same dolegliwości jak u osób dorosłych. Najczęściej to uczucie pełności, dyskomfort czy ból brzucha. O ile starsze dzieci bez problemu opiszą swoje objawy, tak w przypadku maluchów rozpoznanie przyczyny płaczu nie jest takie proste. Symptomy, które wskazują na wzdęcia u niemowlaka, to:
Co ważne, choć wzdęcia wydają się błahym objawem, mogą wskazywać poważniejsze problemy jelitowe, np. nietolerancję pokarmową, kolkę czy zaparcia. Dlatego uważnie obserwuj swoje dziecko – zwróć uwagę na częstotliwość wzdęć, ich nasilenie oraz porę występowania (np. po konkretnych posiłkach). Zapisuj wszystkie informacje, które mogłyby potencjalnie pomóc lekarzowi w diagnozie[1].
W łagodnych przypadkach wzdęć pomocne mogą być proste, domowe sposoby. Delikatny masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz ciepłe okłady rozluźniają mięśnie, wspomagają motorykę jelit i przynoszą ulgę w odczuwanych dolegliwościach. U najmłodszych pomóc może również unoszenie nóżek do klatki piersiowej czy ułożenie dziecka na brzuszku.
Zwróć też uwagę na technikę karmienia – odpowiednie przystawienie do piersi, robienie przerw na odbijanie, dobór antykolkowej butelki – wszystko to zmniejsza ilość połykanego powietrza, którego nadmiar przyczynia się do wzdęć. Starsze dzieci mogą w tym celu spróbować jeść bardziej uważnie, dokładnie przesuwać kęsy jedzenia i nie mówić podczas posiłków. Przyjrzyj się także diecie swojej pociechy – być może spożywa zbyt dużo produktów wzdymających, takich jak:
Jeśli Twoje dziecko płacze lub skarży się na wzdęcia, możesz podać mu preparat na kolki zawierający symetykon. To substancja, która zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, a tym samym ułatwia ich pękanie. Uwolniony gaz zostaje wchłonięty przez ściany jelit lub wydalony na zewnątrz, co może zredukować wywoływane przez niego dolegliwości.
Symetykon to związek silikonowy, który nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne w organizmie, nie wchłania się z przewodu pokarmowego i zostaje wydalony w niezmienionej postaci. Dzięki temu ma wysoki profil bezpieczeństwa i może być stosowany nawet u niemowląt[2].
Pojedynczy przypadek wzdęć u dzieci nie jest powodem do niepokoju, jeśli jednak dolegliwości wracają lub towarzyszą im inne objawy (biegunka, zaparcia, brak apetytu, gorączka), to wymagają konsultacji z lekarzem. Wybierz się do specjalisty także wtedy, gdy stosowane na własną rękę metody nie przynoszą spodziewanych efektów. Pediatra może zlecić odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę dolegliwości.
[1] Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016, 12(4): 413-418.
[2] Pandey, G. S., Patil, M. T., Vir, D. K., Pandey, P. M., & Pathan, R. A. (2020). Exploring formulation and evaluation of simethicone medicated chocolate formulation for anti-flatulence effect. World Journal of Pharmaceutical Research, 9(14): 970-985.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Metamorfoza uśmiechu u ortodonty
więcej
Balkoniki rehabilitacyjne – niezawodne wsparcie w codziennej mobilności
więcej
Kelo-cote® skuteczny preparat na blizny i ich usuwanie
więcej
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Czy wiesz, że...
Dlaczego nogi puchną latem? Przyczyny i sposoby na ulgę
więcej
Wzdęcia u dzieci – jak rozpoznać problem i pomóc maluchowi?
więcej
Codzienne picie alkoholu – skutki, rodzaje trunków i jak sobie poradzić?
więcej
Korony, mosty czy implanty: która opcja jest najlepsza?
więcej
Jak dieta wpływa na pocenie się?
więcej
Epilacja laserowa w gabinecie. Jaki system sprawdzi się lepiej: LINSCAN czy Milesman?
więcej
Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień?
więcej
Pakiety medyczne – co zawierają i czy warto je wykupić?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl