Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

lekarze specjaliści >Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?
Opieka nad małym dzieckiem wymaga szczególnej uwagi, odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz stosowania dedykowanych produktów. Jedną z powszechnych dolegliwości, z jaką zmagają się rodzice jest pieluszkowe zapalenie skóry, zdarza się wówczas, gdy skóra miała zbyt długi kontakt z moczem, kałem lub potem.

Pielęgnuj ciało

Niemowlęta i małe dzieci mają bardzo delikatną skórę. Jest ona cienka i mało odporna na działanie szkodliwych czynników. Jednym z nich staje się wilgoć, której przy stosowaniu pieluszek się nie uniknie. Dlatego właśnie trzeba pilnować tego, by je regularnie zmieniać, a także dbać o prawidłową higienę i zapewnienie skórze kontaktu z powietrzem. Pielęgnacja pupy staje się jednym z najważniejszych i najczęstszych zabiegów w ciągu dnia i pomimo tego że na rynku są coraz lepsze pieluszki, to odparzenia skóry też się zdarzają. Warto w takim wypadku sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki takie jak Sudocrem, które pozwalają uporać się nieprzyjemnymi i bolesnymi zmianami.

Co to są odparzenia?

Pierwszym objawem pieluszkowego zapalenia skóry są zaczerwienienia. I one już wymagają tego, by zadbać o odpowiednią pielęgnację. Nieleczone zmiany prowadzą do nadkażeń bakteryjnych, pojawiają się pęcherzyki lub krostki, a w efekcie ból i podrażnienia. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej, bo nie tylko nie doprowadzimy do stanu zapalnego pupy, podbrzusza i ud, ale również nie narazimy dziecka na dyskomfort, co będzie z pewnością nam sygnalizować. Odpowiednie kosmetyki, osuszanie skóry i wietrzenie pupy sprawią, że już po kilku dniach zmiany znikną.

Dlaczego tworzy się pieluszkowe zapalenie skóry?

Bardzo często przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest zmiana diety maluszka i wprowadzanie nowych produktów. Poza tym problemy mogą pojawić się także w czasie biegunki, infekcji układu moczowego, ząbkowania oraz antybiotykoterapii. Nieodpowiednie pieluchy czy też zbyt rzadka ich zmiana również są prostą drogą do tego, by na skórze pojawiły się zmiany. Takie problemy będą się także nasilać, gdy dziecko cierpi na alergię lub atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę czy infekcję. Odparzenia pojawiają się przy wzmożonej potliwości, a także gdy przegrzewamy dziecko na przykład w czasie upałów.

Jak leczyć?

Przy każdej zmianie pieluszki myj pupę i okolice krocza dedykowanym mydełkiem. Warto skórę dokładnie osuszyć i wietrzyć przez chwilę. Niektórzy sięgają po sprawdzony babciny sposób i zasypują ciało mąką ziemniaczaną lub pudrem. Inni wybierają specjalistyczne kremy, które chronią przed wilgocią i tarciem, a także minimalizują dolegliwości oraz stan zapalny.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl