Dlaczego nogi puchną latem? Przyczyny i sposoby na ulgę
Dlaczego nogi puchną latem? Przyczyny i sposoby na ulgę
Chyba każdy cieszy się z nadejścia lata – ciepłe, długie dni mają wiele uroku. Niestety równocześnie wysoka temperatura może wywołać różne reakcje naszego organizmu, nie zawsze pozytywne. Jedną z częstszych są obrzęki nóg, które pojawiają się zwykle w wyniku zaburzeń krążenia żylnego. Dlaczego latem to zjawisko się nasila?
Pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne się rozszerzają. To naturalny mechanizm – organizm stara się w ten sposób oddać nadmiar ciepła. Jednak rozszerzone naczynia (zwłaszcza żylne) tracą swoją elastyczność, przez co słabnie ich zdolność do transportu krwi z nóg do serca. Jej zaleganie w okolicy kostek jeszcze bardziej pogłębia problem – żyły ulegają trwałej deformacji, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków. Dodatkowo zwiększa się ich przepuszczalność, więc część osocza przesiąka do tkanek, tworząc obrzęk.
Ponadto latem jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Paradoksalnie może ono nasilać zatrzymywanie wody w organizmie, ponieważ w takiej sytuacji organizm gromadzi ją „na zapas”, co również sprzyja powstawaniu obrzęków. Problem pogłębiają długie godziny spędzane w pozycji siedzącej lub stojącej, które osłabiają krążenie żylne i limfatyczne.
Na letnie obrzęki nóg szczególnie narażone są kobiety, ze względu na wpływ hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu) na naczynia krwionośne oraz częstsze występowanie przewlekłej niewydolności żylnej. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ciąża, która wiąże się zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i uciskiem macicy na żyły. Obrzęki częściej dotyczą także:
W łagodzeniu obrzęków bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Unikajmy długiego stania i siedzenia w jednej pozycji. Jeśli praca tego od nas wymaga, starajmy się robić przerwy (najlepiej co godzinę) na krótkie rozciąganie czy spacer. Zadbajmy też o regularną aktywność fizyczną, która wzmacnia krążenie w nogach i może zmniejszyć ryzyko obrzęków.
Nie zapominajmy o nawodnieniu – zwłaszcza latem, gdy wysokie temperatury wymagają przyjmowania większej ilości płynów. Warto również ograniczyć spożycie soli, która sprzyja obrzękom.
A co zrobić, gdy obrzęk już się pojawi? Doraźnie ulgę przynieść może stosowany miejscowo lek przeciwobrzękowy na bazie heparyny. To naturalny związek, który zmniejsza krzepliwość krwi w miejscu podania oraz ogranicza przepuszczalność ścian naczyń żylnych. Dzięki temu poprawia mikrokrążenie i usprawnia odpływ nadmiaru płynów z tkanek, co może przyczynić się do redukcji obrzęków.
Dodatkowo heparyna działa przeciwzapalnie i ułatwia wchłanianie się drobnych wybroczyn i siniaków. Ponieważ występuje ona w formie żelu, konsystencja preparatu daje przyjemny efekt chłodzenia podczas aplikacji. Może więc przynieść szybką ulgę, szczególnie po upalnym dniu spędzonym na nogach[2].
Pamiętajmy, że obrzęki mogą być objawem różnych chorób przewlekłych – problemów z sercem, nerkami czy tarczycą. Dlatego nawracające dolegliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem, by poszukać ich przyczyny.
[1] Janczak, D., Krach, A., & Janczak, S., Pacjent z przewlekłą niewydolnością żylną w gabinecie POZ–praktyczne wskazówki. Lekarz POZ 2023, 9(3): 135-142.
[2] Karkout, K. A. (2018). Topically applied heparin in venous thrombosis, why not using it: A review of literature. J Clin Mol Med, 1(1): 1-2.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Metamorfoza uśmiechu u ortodonty
więcej
Balkoniki rehabilitacyjne – niezawodne wsparcie w codziennej mobilności
więcej
Kelo-cote® skuteczny preparat na blizny i ich usuwanie
więcej
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Czy wiesz, że...
Dlaczego nogi puchną latem? Przyczyny i sposoby na ulgę
więcej
Wzdęcia u dzieci – jak rozpoznać problem i pomóc maluchowi?
więcej
Codzienne picie alkoholu – skutki, rodzaje trunków i jak sobie poradzić?
więcej
Korony, mosty czy implanty: która opcja jest najlepsza?
więcej
Jak dieta wpływa na pocenie się?
więcej
Epilacja laserowa w gabinecie. Jaki system sprawdzi się lepiej: LINSCAN czy Milesman?
więcej
Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień?
więcej
Pakiety medyczne – co zawierają i czy warto je wykupić?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl