Czy zimne powietrze wpływa na zdrowie układu oddechowego?
Czy zimne powietrze wpływa na zdrowie układu oddechowego?
Zimą często zdarzają się infekcje dróg oddechowych, przez co wiele osób łączy je bezpośrednio z panującą w tym okresie niską temperaturą. Czy zimne powietrze rzeczywiście szkodzi naszym płucom? Jak mroźna aura oddziałuje na nasz układ oddechowy?
Wdychanie zimnego powietrza może powodować zwężenie dróg oddechowych. Gwałtowne ochłodzenie błony śluzowej oskrzeli prowadzi do odruchowego skurczu mięśni gładkich, co objawia się uczuciem duszności, świszczącym oddechem i kaszlem. Jest to szczególnie odczuwalne dla chorych cierpiących na schorzenia przewlekłe, takie jak astma – w przypadku osób zdrowych zimne powietrze rzadko wywołuje taki efekt.
Znacznie powszechniej występującym problemem jest negatywny wpływ zimowej aury na kondycję błon śluzowych układu oddechowego. Zarówno mroźne, jak i ciepłe, lecz wysuszone ogrzewaniem powietrze przyczynia się do ich wysychania, co osłabia barierę ochronną organizmu przed drobnoustrojami i zwiększa podatność na infekcje przenoszone drogą kropelkową[1].
Skoro zimne powietrze faktycznie wpływa negatywnie na kondycję układu oddechowego, warto dobrze o nią dbać w zimowych miesiącach. Przede wszystkim najlepiej jest oddychać przez nos, który zatrzymuje zanieczyszczenia i ogrzewa powietrze przed dostaniem się do płuc. Oddychanie przez usta powoduje bezpośrednie narażenie gardła i oskrzeli na zimno oraz suche powietrze, co zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji.
Żeby dodatkowo chronić drogi oddechowe przed zimnym powietrzem, warto osłaniać usta i nos szalikiem lub specjalną maską antysmogową. Pomaga to nawilżyć i ogrzać wdychane powietrze, co zmniejsza ryzyko podrażnień. W przypadku suchości odczuwanej w nosie lub ustach można zastosować dostępne w aptekach środki nawilżające np. aerozole zawierające wodę morską lub tabletki do ssania na bazie porostu islandzkiego.
Ostre zapalenia nosa i zatok przynosowych to powszechnie występująca choroba, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej objawy to:
Większość z tych symptomów wywołana jest przez zalegającą w zatokach gęstą wydzielinę. Jej konsystencja nie tylko utrudnia oddychanie, ale też upośledza prawidłową pracę dróg oddechowych. Żeby je oczyścić, można zastosować ziołowy lek na zatoki na bazie olejków eterycznych:
Zawarte w nich substancje aktywne pobudzają produkcję rzadkiej wydzieliny, która upłynnia śluz zatokowy i ułatwia jego usuwanie. Dodatkowo olejki pobudzają ruchy rzęsek na nabłonku dróg oddechowych, które dotychczas oblepione kleistym śluzem nie mogły go efektywnie transportować na zewnątrz. To sprawia, że doustne leki zawierające olejki eteryczne mogą wspomagać organizm w walce z infekcją i skracać czas jej trwania[2].
Często słyszymy, że „przewianie” czy chodzenie bez czapki zimą powoduje choroby. W rzeczywistości samo zimne powietrze nie jest bezpośrednią przyczyną przeziębienia – infekcje wywołują wirusy i bakterie. Jednak niska temperatura osłabia mechanizmy obronne organizmu i może zwiększać podatność na zakażenia.
[1] Krenke, R., Chorostowska-Wynimko, J., Dąbrowska, M., Bieńkowski, P., Arcimowicz, M., & Grabczak, E. et al. (2018). Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ, 4(6), 425-452.
[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Metamorfoza uśmiechu u ortodonty
więcej
Balkoniki rehabilitacyjne – niezawodne wsparcie w codziennej mobilności
więcej
Kelo-cote® skuteczny preparat na blizny i ich usuwanie
więcej
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Czy wiesz, że...
Jak dieta wpływa na pocenie się?
więcej
Epilacja laserowa w gabinecie. Jaki system sprawdzi się lepiej: LINSCAN czy Milesman?
więcej
Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień?
więcej
Pakiety medyczne – co zawierają i czy warto je wykupić?
więcej
Leczenie kanałowe pod mikroskopem: zasady, wskazania i techniki
więcej
Jak pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą
więcej
Gabinet rehabilitacji Brdów – kompleksowa opieka zdrowotna dla dorosłych i dzieci
więcej
Wsparcie od psychiatry dla poprawy jakości życia
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl