Astma nie musi Cię ograniczać. Zaprzyjaźnij się z nią!

lekarze specjaliści >Astma nie musi Cię ograniczać. Zaprzyjaźnij się z nią!

Astma nie musi Cię ograniczać. Zaprzyjaźnij się z nią!

Astma to choroba przewlekła, skoro nie można jej pokonać, to trzeba się z nią zaprzyjaźnić.
Co zrobić żeby nie ograniczała naszego życia?
Po pierwsze nie pal papierosów i nie bądź biernym palaczem, bo utrudnia to leczenie astmy i wymaga stosowania większych dawek leku.
Ogranicz kontakt z alergenami jeśli to możliwe, oddaj cioci kota, jeśli sam jesteś uczulony na sierść zwierząt. Urządzaj tak mieszkanie, żeby łatwo się sprzątało, jeśli masz alergię na kurz, stosuj pościel antyalergiczną i odpowiednie odkurzacze.
Podejmij się odczulania, tym bardziej że dostępne są już nie tylko zastrzyki ale środki podjęzykowe.
Poprawnie stosuj inhalator. Pójdź do lekarza z inhalatorem i poproś o weryfikację, jak powinno wyglądać prawidłowe użytkowanie inhalatora. Nie bagatelizuj tego. To naprawdę ważne.
Regularne przyjmowanie leków i używanie inhalatora jest kluczem do sukcesu. Jeśli o tym zapominasz ustaw sobie stałe przypomnienia w telefonie komórkowym. Połącz to działanie z czymś przyjemnym, np. wykorzystaj tę minutę na planowanie wakacji albo wyobrażanie sobie że jesteś na hamaku w ogrodzie. Wtedy będzie to czas dla zdrowia (zażywając leki) i relaksu.
Nie odstawiaj leku jak tylko poczujesz się lepiej, nowoczesne steroidy wziewne można stosować codziennie latami.
Pamiętaj, astma pod wpływem alergenów, zimnego powietrza, infekcji i wysiłku fizycznego powoduje obturację/zwężenie oskrzeli. Staraj się dbać o odporność organizmu, stosuj szczepienia ochronne przeciw grypie, regularny wysyłek fizyczny ale o niewielkim natężeniu.(ASZ)

www.astma.medserwis.pl

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl