I Kongres „Zdrowie Polaków 2019”, odbył się w 18–19 listopada 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kongres miał na celu wypracowanie strategii promującej postawy prozdrowotne i wspieranie solidarności międzypokoleniowej.
Celem Kongresu jest, między innymi, wskazanie głównych założeń dla określenia strategii działania różnych instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa, budowanie w nim postaw prozdrowotnych i wspieranie solidarności międzypokoleniowej.
Program Kongresu „Zdrowie Polaków 2019”
W ramach Kongresu odbyły się debaty eksperckie: ministrów zdrowia, rektorów i dziekanów uczelni medycznych, ekspertów do spraw gospodarki i ekonomiki zdrowia, dyrektorów instytutów medycznych i instytutów PAN, komitetów PAN zajmujących się problematyką medycyny i zdrowia.
Ponadto odbyły się panele dyskusyjne poświęcone wybranym obszarom zdrowia z udziałem przedstawicieli instytucji centralnych i samorządowych, konsultantów krajowych w poszczególnych obszarach medycyny, przewodniczących medycznych towarzystw naukowych, organizacji pozarządowych i organizacji pacjentów.
Motto Kongresu: „Zdrowie Polaków, zdrowie każdego z nas to największy kapitał teraz i największa inwestycja na przyszłość. W dyskusji o nim nie może zabraknąć nikogo – żadnego pokolenia, żadnego środowiska, żadnej grupy społecznej, żadnego medium, żadnego wzorca osobowego, żadnego autorytetu. Tylko wtedy, wznosząc się na inny poziom naszej niezwykle potrzebnej współpracy, jako przykładu dla naszego Społeczeństwa, możemy odnieść sukces. Sukcesem wspólnej dyskusji będzie kształtowanie postaw prozdrowotnych u każdego Polaka i budowanie solidarności międzypokoleniowej w każdej rodzinie naszego Kraju. Korzystając z wiedzy i doświadczenia życiowego naszych poprzedników, dziś mamy szansę Razem przekazać to, co najlepsze następnym pokoleniom.”
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam do udziału w I Kongresie „Zdrowie Polaków 2019”, który odbędzie się w dniach 18–19 listopada 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Celem Kongresu jest, między innymi, wskazanie głównych założeń dla określenia strategii działania różnych instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa, budowanie w nim postaw prozdrowotnych i wspieranie solidarności międzypokoleniowej.
W ramach tego Kongresu odbędą się debaty eksperckie: ministrów zdrowia, rektorów i dziekanów uczelni medycznych, ekspertów do spraw gospodarki i ekonomiki zdrowia, dyrektorów instytutów medycznych i instytutów PAN, komitetów PAN zajmujących się problematyką medycyny i zdrowia. Ponadto odbędą się panele dyskusyjne poświęcone wybranym obszarom zdrowia z udziałem przedstawicieli instytucji centralnych i samorządowych, konsultantów krajowych w poszczególnych obszarach medycyny, przewodniczących medycznych towarzystw naukowych, organizacji pozarządowych i organizacji pacjentów.
Organizację Kongresu zainicjowały: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz liczne zespoły ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin medycyny, towarzystwa i organizacje, które w ostatnich trzech latach realizowały „Wielospecjalistyczny Całoroczny Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym i Wsparcia Zdrowia Polaków „Po Pierwsze Zdrowie”. Mam nadzieję, że udział Państwa I Kongresie będzie ważnym wydarzeniem, bogatym w możliwość wymiany doświadczeń, a także interesującym i twórczym interdyscyplinarnym spotkaniem naukowym.
Przewodniczący Rady Programowej
Prof. dr hab. n.med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński
Fundacja „Po Pierwsze Zdrowie”
Rada programowa
Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński
Pośród wielu znakomitych zaproszonych Gości pośród ekspertów w Radzie Programowej znaleźli się prezes i prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski