Substancje sprzyjające przypływowi energii - witamina B12 stoi na czele!

lekarze specjaliści >Substancje sprzyjające przypływowi energii - witamina B12 stoi na czele!

Substancje sprzyjające przypływowi energii - witamina B12 stoi na czele!

Substancje sprzyjające przypływowi energii - witamina B12 stoi na czele!

Substancje sprzyjające przypływowi energii - witamina B12 stoi na czele!

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Ten mikroskładnik odżywczy bierze udział w metabolizmie każdej komórki w ludzkim ciele i jest szczególnie ważny dla funkcji mózgu, nerwów oraz tworzenia czerwonych krwinek. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej witaminie - cichym, ale niezbędnym sojuszniku naszego dobrego samopoczucia.

Witamina B12 - właściwości związane z dobrym samopoczuciem


Witamina B12 ingeruje w liczne procesy biochemiczne, z których wszystkie są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
To właśnie ona wraz z folianami umożliwia odnowę komórkową dzięki interwencji w replikację DNA i RNA. Uczestniczy w metabolizmie wielu cząsteczek, przyczyniając się do produkcji energii. Interweniuje także w syntezę dopaminy i noradrenaliny, wytwarzanych w sytuacjach stresu emocjonalnego i psychicznego.

Jest to jeden ze składników odżywczych, który może pomóc nam poczuć się mniej zmęczonym, zmniejszyć stres i zmęczenie, zwiększyć energię i skupienie oraz poprawić nasze funkcje poznawcze. To między innymi dlatego witamina B12 (obok kwasu foliowego i witaminy B6) wchodzi w skład wielu suplementów diety zalecanych podczas epizodów gorszego nastroju. Witaminę B12 zarówno w formie monopreparatu, jak i łączącego 4 witaminy w wysokich porcjach można kupić m.in. na stronie Mito-Pharma.

Suplementacja witaminy B12 - na co zwrócić uwagę?

Termin „witamina B12” w rzeczywistości określa grupę substancji znanych jako kobalaminy: są to chemicznie spokrewnione związki organiczne, które mają złożoną strukturę chemiczną i zawierają jon kobaltu. Dwie formy witaminy B12 wykorzystywane przez organizm człowieka to metylokobalamina i deoksyadenozylokobalamina. Formy te są aktywne, nie wymagają dalszego przekształcania, a zatem są gotowe do natychmiastowego działania w organizmie. Na rynku istnieje wiele preparatów z witaminą B12, które różnią się biodostępnością, przyswajalnością, stopniem czystości, postacią itd. Te i inne cechy mają wpływ na cenę witaminy B12 - wybierając zatem preparat, dogłębnie poznajmy producenta.

Dieta na dobre samopoczucie - w jakich pokarmach znajduje się witamina B12?

Nasz organizm nie jest w stanie syntetyzować witaminy B12, dlatego musi być przyjmowana z pożywieniem. Jej głównym źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięso, ryby i owoce morza i różnego typu produkty odzwierzęce (sery, jajka, jogurty, mleko). Najbogatsze w ten cenny składnik są podroby, a zwłaszcza wątroba. Spośród ryb i owoców morza - ostrygi i małże, a także makrele i sardynki. A w jakich owocach i warzywach znajduje się witamina B12? Praktycznie w żadnych - B12 występuje w absolutnie niewystarczających ilościach w żywności pochodzenia roślinnego, a jeśli się znajduje, to głównie dzięki mikroorganizmom znajdującym się na ich powierzchni (jest ona bowiem produkowana przez bakterie). Z tego powodu osoby na diecie wegańskiej często borykają się z jej niedoborami.

Witamina B12 - podsumowanie

Zmęczenie, niski poziom energii, zmiany nastroju, brak koncentracji? To mogą być skutki niedoboru witaminy B12. Zanim jednak zaczniesz suplementację, warto laboratoryjnie sprawdzić, czy aby na pewno przyczyną naszego gorszego samopoczucia jest niedobór tej witaminy. Z drugiej strony należy wiedzieć, że jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, a zatem nadmiar witaminy B12 jest wydalany z organizmu wraz z moczem i raczej trudno mówić o przedawkowaniu. Mimo to zbyt duże ilości nie są wskazane, także ze względu na bezcelowość suplementacji - organizm zużyje tylko tyle, ile potrzebuje, pozbywając się nadmiaru.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl