Stomatolog radzi: zdrowie zaczyna się od zębów

MEDserwis.pl >Stomatolog radzi: zdrowie zaczyna się od zębów

Stomatolog radzi: zdrowie zaczyna się od zębów

Stomatolog radzi: zdrowie zaczyna się od zębów
Piękne, zdrowe zęby to symbol młodego wyglądu i wizytówka naszego zdrowia. Warto pamiętać, że chorobom jamy ustnej można zapobiegać w bardzo prosty sposób, wystarczy codzienne, prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów. Zapobiegamy w ten sposób nie tylko chorobom zębów, ale również wielu innym, które mogą mieć początek w jamie ustnej.

Jama ustna jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego, integralną częścią człowieka. Jeśli mamy bakterie w jamie ustnej, to nie możemy mieć pewności, że nie przemieszczają się dalej. Wtedy mogą negatywnie działać na naczynia krwionośne i przyczyniać się do wielu groźnych chorób serca. Dowodem tutaj mogą być odnalezione szczepy bakterii, jakie znajdują się w płytce nazębnej i w płytce miażdżycowej.
Można więc powiedzieć, że zdrowe zęby nie chronią przed zawałem i chorobami układu krwionośnego, ale chore stanowią czynnik ryzyka.

Dbając o zdrowie, każdy z nas powinien w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej. Niestety, nie zawsze regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu trwałego osadu na zębach, którego nie można usuwać samodzielnie.

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Płytka ta, to lepka, biała warstwa osadów składających się ze śliny, resztek pokarmowych i bakterii, która ciągle odkłada się na zębach i wzdłuż dziąseł. Nieusuwanie kamienia nazębnego może doprowadzić do poważnych schorzeń przyzębia i w konsekwencji do utraty zębów. Usunąć go można jedynie podczas profesjonalnego zbiegu tzw. skalingu, który wykonuje higienistka stomatologiczna w gabinecie lekarskim.

Zabieg higieny jamy ustnej trwa około godziny i składa się z usunięcia płytki nazębnej i kamienia, piaskowania oraz polerowania. Przy chorobie przyzębia zabieg ten wykonuje się częściej – zgodnie z zaleceniem lekarza w pozostałych przypadkach co pół roku.

Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej ma palenie papierosów. Palacze to grupa pacjentów wysokiego ryzyka zwłaszcza przy schorzeniach przyzębia. Picie kawy, herbaty, jedzenie słodyczy również wpływa niekorzystnie na nasze zęby. Dlatego tak ważne jest prawidłowe i dokładne mycie zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga poświęcenia rano i wieczorem po trzy minuty wyłącznie na mycie zębów. Używajmy do tego pasty z fluorem oraz szczoteczki elektrycznej, a także nici dentystycznych, aby dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami. Oczywiście można nosić szczoteczkę do pracy i myć zęby po każdym posiłku. Najważniejsze jest jednak ich dokładne wyczyszczenie przed snem.

Pamiętajmy, jest to nie tylko zabieg higieniczny, ale i profilaktyczny. Od nas zależy nasze zdrowie i nasz uśmiech.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl