Stetoskopy Littmann: jak dobrać odpowiedni model?

MEDserwis.pl >Stetoskopy Littmann: jak dobrać odpowiedni model?

Stetoskopy Littmann: jak dobrać odpowiedni model?

Stetoskopy Littmann: jak dobrać odpowiedni model?

Osłuchiwanie stetoskopem jest jednym z podstawowych elementów badania fizykalnego, które pozwala na szybką wstępną diagnozę. Żeby jednak stawianie diagnoz było trafne i komfortowe (dla pacjenta i lekarza), potrzebny jest odpowiedni stetoskop. Jedną z wiodących marek w produkcji tych urządzeń jest Littmann. Jak dobrać odpowiedni stetoskop? Wyjaśniamy.

Stetoskop dobrany do profesji


Generalną zasadą wybierania stetoskopu jest jakość. To urządzenie, którym badasz pacjentów i stawiasz diagnozy, dlatego oczywiste jest, że musi być ono precyzyjne i mieć doskonałą akustykę. Co wziąć pod uwagę poza tym? Warto postawić na instrument, który zagwarantuje komfort lekarzowi nawet podczas wielogodzinnych dyżurów. Na wygodę użytkowania składają się: • miękkie oliwki,

 • odpowiednia długość stetoskopu (to kwestia indywidualna każdego lekarza),

 • miękkie dreny.

Oczywiste jest także, że stetoskop powinien być dobrany do profesji lekarza. W ofercie marki Littmann znajdziesz: 1. stetoskopy monitorujące – do oceny fizycznej i monitorowania, a wśród nich:


 • Classic III – model uniwersalny;

 • Classic II Pediatric – stetoskop pediatryczny, odpowiedni dla małych pacjentów;

 • Classic II Infant – umożliwia osłuchanie najmłodszych pacjentów – noworodków i niemowląt do 1. roku życia; 1. stetoskopy diagnostyczne – dla lekarzy specjalistów na co dzień używających stetoskopów (nie tylko kardiologów!); zapewniają wysoką czułość akustyczną nawet w trudnych warunkach: • Cardiology IV – sprawdzi się na oddziałach ratunkowych, intensywnej terapii, intensywnej terapii kardiologicznej;

 • Master Cardiology – najbardziej zaawansowany model stetoskopu akustycznego;

 • stetoskop cyfrowy CORE – oferuje możliwość połączenia z oprogramowaniem Eko w celu wizualizacji i udostępniania dźwięków serca; 40-krotne podbicie dźwięku; świetnie sprawdza się w weterynarii;


 1. stetoskopy lightweight – najlżejsze ze wszystkich stetoskopów Littmann; uniwersalny model przeznaczony do podstawowego badania pacjenta.Jaki stetoskop dla studentów medycyny?


Doświadczeni lekarze wiedzą, jakie stetoskopy lubią, które modele i konstrukcje najbardziej im odpowiadają i na jakiego typu sprzęcie najlepiej osłuchuje im się pacjentów. Niektórzy mają swoje stetoskopy naprawdę długo i wcale nie mają ochoty zmieniać ich na nowsze czy nowocześniejsze modele. Mówi się nawet, że są „wsłuchani” w swój stetoskop i dzięki temu diagnozują pewniej oraz szybciej.


Ale jak wybrać stetoskop, gdy jest się dopiero na początku swojej zawodowej drogi? Jeśli jesteś studentem, z pewnością nie wiesz jeszcze, jaki stetoskop będzie najbardziej ci odpowiadał. Czym kierować się przy wyborze sprzętu, aby był jak najlepszy do nauki? • Wybierz stetoskop internistyczny z dwustronną głowicą w układzie membrana/lejek – jest uniwersalny i pozwoli ci nauczyć się badania wszystkich pacjentów. Polecamy model Classic III, który sprawdzi się zarówno na oddziale ogólnym, jak i w leczeniu ambulatoryjnym czy intensywnej opiece.

 • Postaw na instrument dobrej jakości – w czasie studiów musisz nauczyć się, jak prawidłowo używać stetoskopu, co będzie kluczowe dla stawiania przez ciebie prawidłowych diagnoz w przyszłości. Niestety najtańszy sprzęt często jest nieszczelny akustycznie, przez co sygnał jest cichy i trudny do rozszyfrowania.


Czy jest sens wydawać pieniądze na stetoskop, który być może zaraz wymienisz na inny? Zdecydowanie nie powinno się na nim oszczędzać – nawet jeśli ten egzemplarz będzie służył „tylko” do nauki. Poza tym dobry jakościowo stetoskop wcale nie musi kosztować fortuny. Instrumenty Littmann mają świetne parametry, a przy tym bardzo dobre ceny.


Wybór odpowiedniego stetoskopu to nie tylko kwestia wygody lekarza, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i komfortu pacjentów.


 

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl