Pielęgnacja skóry niemowlęcia – jak powinna wyglądać?

lekarze specjaliści >Pielęgnacja skóry niemowlęcia – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja skóry niemowlęcia – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja skóry niemowlęcia – jak powinna wyglądać?

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Pod wpływem niekorzystnych czynników mogą pojawić się na niej odparzenia, reakcje alergiczne czy przesuszony naskórek, dlatego trzeba o nią starannie dbać. Na czym powinna polegać pielęgnacja skóry niemowlęcia?


Jak i w czym kąpać niemowlę?


Podstawą pielęgnacji niemowlęcia są regularne kąpiele. Jak często należy je przygotowywać? Noworodki oraz dzieci powyżej miesiąca zaleca się kąpać co 2 dni. Codzienna kąpiel jest wskazana w czasie upałów oraz wtedy, gdy dziecko nauczy się samodzielnie jeść i przemieszczać (lub jest w trakcie nauki tych umiejętności). Najpraktyczniej kąpać dziecko w wanience. Nalewa się do niej tyle wody, by przykrywała podtrzymywane w niej maleństwo do połowy. Na dno wanienki, dla większego bezpieczeństwa, można włożyć tetrową pieluszkę. Temperatura wody do kąpieli powinna wynosić 33-34°C – należy sprawdzić ją specjalnym termometrem.


Do mycia skóry niemowlęcia nadają się delikatne mydełka albo płyny do kąpieli dla niemowląt. Można stosować również emolienty dla dzieci, które dobrze odżywiają i natłuszczają naskórek. Wspomniane preparaty wlewa się do wanienki albo wciera w skórę w czasie jej mycia. Emolienty pomagają odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy, dlatego poleca się je w szczególności do skóry suchej, podrażnionej i ze skłonnością do alergii. Po kąpieli ciało dziecka trzeba starannie osuszyć ręcznikiem.


Pielęgnacja skóry pośladków


Jeżeli na skórze dziecka pojawią się odparzenia albo zaczerwienienie, należy posmarować ją cienką warstwą łagodzącego kremu na odparzenia. Warto częściej zmieniać pieluszkę, a po zdjęciu pampersa i oczyszczeniu skóry pozostawić na jakiś czas niemowlę z gołymi pośladkami.  Pozwoli to na przewietrzenie się naskórka i szybsze wygojenie się podrażnień (oraz zapobieganie kolejnym). Zabrudzenia ze skóry dziecka przy zmianie pieluszki zaleca się zmywać wacikami zwilżonymi w ciepłej wodzie. Ponadto warto profilaktycznie stosować krem ochronny przeciw odparzeniom.


Pomocne w utrzymywaniu dobrej kondycji skóry w miejscach, które są narażone na wilgoć, np. w pachwinach, pomocne okazują się pudry i zasypki dla niemowląt. Tego typu produkty mogą wspierać regenerację naskórka i łagodzić podrażnienia.


Pielęgnacja włosów niemowlęcia


Niemowlęta nie mają jeszcze za dużo włosów, dlatego nie trzeba stosować do ich mycia oddzielnych produktów. Wystarczy ten sam płyn, w którym kąpie się dziecko. Jeśli jednak woli się używać do dbania o włoski niemowlęcia specjalnie przeznaczonych do tej czynności kosmetyków, w aptekach czy sklepach bez trudu uda się odszukać bezpieczne szampony do włosów dla niemowląt. Główkę dziecka można myć raz albo 2 razy w tygodniu, jeśli bardzo się nie poci i nie brudzi (np. przez ulewanie).


Dodatkowe kosmetyki dla niemowląt, w które warto się wyposażyć


Jeżeli skóra dziecka jest bardzo przesuszona, z pomocą przychodzą oliwki dla niemowląt. Produkty pomagają nawilżyć i natłuścić naskórek. Można nakładać je na całe ciało albo na fałdy naskórka. W wyprawce dla maluszka powinien znajdować się także ochronny krem na zimę zabezpieczający delikatną skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać w sobie silnych konserwantów, syntetycznych aromatów i barwników ani żadnych innych substancji mogących wywoływać podrażnienia.


Prawidłowa pielęgnacja skóry niemowlęcia jest ważna dla jego zdrowia, komfortu i dobrego nastroju. Należy odpowiednio zadbać o wrażliwy naskórek, stosując łagodne kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, umiejętnie przeprowadzając niezbędne zabiegi higieniczne oraz zapobiegając podrażnieniom. Dzięki powyższym wskazówkom uda się zachować skórę maluszka w dobrej kondycji i w znacznym stopniu uniknąć pojawiania się odparzeń, suchości czy alergii.


 

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl