Katar przy przeziębieniu – ile trwa i jak go łagodzić?

MEDserwis.pl >Katar przy przeziębieniu – ile trwa i jak go łagodzić?

Katar przy przeziębieniu – ile trwa i jak go łagodzić?

Katar przy przeziębieniu – ile trwa i jak go łagodzić?

Wodnista wydzielina z nosa to objaw towarzyszący wirusowym infekcjom sezonowym określanym jako przeziębienie. Niegroźna, lecz uciążliwa dolegliwość potrafi skutecznie uprzykrzać życie przez kilka dni. Zobacz, jak możesz sobie pomóc, gdy dopadnie Cię katar!

Ile zwykle trwa katar podczas infekcji sezonowej?


Mawia się, że katar trwa mniej więcej 7 dni. Jest w tym sporo prawdy, choć nieprzyjemne skutki podrażnienia śluzówki nosa mogą utrzymywać się dłużej. Utrudnione oddychanie, uczucie ucisku i obecność wydzieliny to dość uciążliwe objawy. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie poradzić, by objawowo leczyć katar i szybko poczuć ulgę.


Inhalacje na katar przy przeziębieniu


Tradycyjny domowy sposób na katar to stosowanie inhalacji. W tym celu można wykorzystać klasyczną metodę – oddychanie nad miską z gorącą wodą z dodatkiem soli lub olejku eterycznego. Olejek eukaliptusowy, rozmarynowy i tymiankowy wykazują dużą skuteczność przy leczeniu kataru. Innym sposobem jest zaparzenie w misce suszonych ziół, przede wszystkim mięty, lawendy, szałwii lub rumianku, by wdychać powstałe opary. Warto spróbować też nebulizacji z soli fizjologicznej. 


Skuteczne środki na katar


W przypadku kataru wirusowego stosuje się leczenie objawowe. Sól fizjologiczna i woda morska to najbezpieczniejsze środki przeznaczone do stosowania u osób w każdym wieku. Pomagają usunąć zanieczyszczenia, rozluźniają zalegającą wydzielinę i nawilżają śluzówkę. Można też spróbować czegoś innego. Wiele osób sięga po preparaty w sprayu o działaniu nawilżającym. To dobry wybór, ponieważ główną przyczyną występowania kataru jest właśnie wysuszenie śluzówki.


Wygodnym rozwiązaniem są też tabletki na katar, które zmniejszają ilość wydzieliny podczas przeziębienia. Preparaty z pseudoefedryną charakteryzują się szybkim i długotrwałym działaniem. Obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu skutecznie redukują opuchliznę i ułatwiają oddychanie.


Działanie obkurczające mają także środki z kwasem hialuronowym, oksymetazoliną lub ksylometazoliną, które należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza.


Nawadnianie organizmu przy przeziębieniu


Herbatki z dodatkiem miodu, cytryny, imbiru i soku malinowego skutecznie rozgrzewają i pomagają przy przeziębieniu. Co istotne, picie ciepłych naparów doskonale działa też na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Para unosząca się z kubka rozgrzewa twarz, rozrzedzając wydzielinę i ułatwiając jej usunięcie. Ponadto obecność składników zawierających witaminę C i wykazujących działanie przeciwzapalne przyspiesza regenerację naczyń krwionośnych w nosie oraz śluzówki.


Swędzenie, kichanie i pojawienie się wodnistej wydzieliny z nosa to symptomy zbliżającego się kataru wirusowego. Zwykle nie trwa on dłużej niż 7 dni, jednak jest wyjątkowo dokuczliwy. Zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie – pij ciepłe napoje, stosuj inhalacje i krople. Sięgnij po aerozole do nosa z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne, zmniejszającymi obrzęk i nawilżającymi śluzówkę. Te sprawdzone sposoby są doskonałym orężem w walce z katarem. 

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl