Jak zadbać o swój żołądek?
Jak zadbać o swój żołądek?
Ogranicz używki
Dym tytoniowy toksycznie wpływa na żołądek, podrażniając błonę śluzową, co w przyszłości może zwiększać ryzyko powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dlatego biorąc pod uwagę szkodliwość palenia, konieczne jest rzucenie nałogu. Kolejny czynnik podrażniający żołądek to alkohol. Osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu zdecydowanie częściej cierpią na chorobę wrzodową, zapalenie błony śluzowej żołądka i nowotwory. Wśród substancji nadużywanych wymienia się także leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które są popularnie stosowane i często nadużywane w leczeniu dolegliwości bólowych. Leki te przyjmowane w zbyt dużych ilościach uszkadzają ściany żołądka i mogą prowadzić do owrzodzeń.
Spokojnie spożywaj posiłki
Aby zrozumieć problem związany z pośpiesznym spożywaniem posiłków, należy wyobrazić sobie żołądek jako elastyczny worek. Podczas połykania do żołądka trafiają kęsy pokarmowe, które muszą połączyć się z sokiem trawiennym, aby zostały odpowiednio strawione. Jeżeli jemy szybko, to połykany pokarm jest słabo rozdrobniony, a jego trawienie wymaga większej ilości enzymów. Jeżeli dołączymy do tego szybkie i obfite wypełnienie żołądka, mamy gotową definicję niestrawności. Elastyczny worek rozciąga się do pewnego momentu, a duża ilość pokarmu napiera na jego ściany i może powodować bolesność. Aby tego uniknąć, należy przyjmować od 3 do 5 umiarkowanych posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, a ostatni powinien być skonsumowany najkrócej 3 godziny przed snem.
Jedz zdrowo
Nic tak nie przysłuży się dla zdrowia naszego żołądka jak zróżnicowana i zbilansowana do naszych potrzeb dieta. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, których trawienie wymaga większego nakładu pracy ze strony żołądka. Dlatego unikajmy potraw smażonych na głębokim tłuszczu, silnie przetworzonych, zawierających barwniki i dań typu fast food. Najmniej obciążające układ pokarmowy jest gotowanie na parze, duszenie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Posiłki powinny opierać się na dużej ilości surowych owoców i warzyw (z przewagą warzyw), chudym białym mięsie i rybach, pełnoziarnistym pieczywie i produktach zbożowych z pełnego przemiału. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, wypijając minimum 1,5 litra wody dziennie, co przyspieszy procesy trawienne. Natomiast jeżeli dolegliwości żołądkowe zdarzają się w ciągu dnia, warto wspomóc się produktami farmakologicznymi, spośród których jeżeli pojawi się dyspepsja Iberogast może być dobrym rozwiązaniem.
Unikaj stresu i ćwicz regularnie
Dolegliwości żołądkowe wiążą się także ze stresem. Liczne obserwacje wykazały, że duża ilość osób z dolegliwościami żołądkowymi prowadzi niehigieniczny tryb życia i często doświadcza sytuacji stresowych. Stres to nagłe zaburzenie równowagi organizmu, a co za tym idzie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach cierpią także jelita, które szczególnie są wrażliwe na napięcie emocjonalne. Dlatego zaleca się spowolnienie trybu życia i poświęcanie większej ilości czasu na zabiegi relaksacyjne i odpoczynek. Ponadto bardzo dobry wpływ na pracę układu pokarmowego, w tym żołądka, ma regularny wysiłek fizyczny. Przyczynia się do redukcji masy ciała u osób z nadwagą, przyspiesza metabolizm oraz zwiększa perystaltykę żołądka i jelit.
Aktualności
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Laserowe usuwanie znamion skórnych – na czym polega, co warto wiedzieć?
więcej
Wymrażanie kurzajek – czy można wymrażać w domu?
więcej
Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali
więcej
Jakie zaburzenia neurologiczne mogą dotykać małe dzieci?
więcej
Zdrowy uśmiech i pełna opieka stomatologiczna w Warszawie: co oferuje nowoczesna klinika stomatologiczna?
więcej
Czy można uzyskać e-receptę na Escapelle podczas weekendu lub świąt?
więcej
Proteinogram - kto powinien wykonać badanie białek w surowicy krwi?
więcej
Gdy rutyna wkrada się do związku – eksperckie porady na przywrócenie bliskości i emocji
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl