Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

MEDserwis.pl >Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?
W okresie wiosenno-letnim zarówno przeziębienie, jak i alergia to bardzo częste zjawiska. Ze względu na duże podobieństwo towarzyszących im objawów mogą być ze sobą mylone, mimo że są to zupełnie dwie różne jednostki chorobowe. Z tego powodu wymagają również odmiennego leczenia, dlatego warto wiedzieć, jak je od siebie odróżnić i jak postępować, gdy się pojawią.

Czym jest przeziębienie?


Przeziębienie to infekcja najczęściej na tle wirusowym, której przyczyną są głównie rynowirusy i koronawirusy. Zakażenie najczęściej szerzy się drogą kropelkową (kichając, kaszląc) oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Przeziębienie może występować nawet kilka razy do roku i najczęściej związane jest z chwilowym spadkiem odporności. Do rozwoju infekcji dochodzi zwykle po 1-2 dniach od zakażenia i trwa średnio 7 dni, stopniowo ustępując po szczycie, który ma miejsce w 3-4 dobie. Dla przeziębienia najbardziej charakterystyczne są: kaszel i katar oraz objawy ogólnoustrojowe, takie jak: gorączka, bóle mięśni i stawów, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie.


Czym jest alergia?


Alergia to choroba na tle nadwrażliwości, czyli nadmiernej i nieprawidłowej reakcji organizmu na niektóre substancje występujące w środowisku, tzw. alergeny. Alergeny mogą być pochodzenia roślinnego (np. pyłki traw), zwierzęcego (np. sierść, jad owadów, kurz domowy) lub pokarmowego (np. mleko, niektóre owoce, orzechy, jaja, skorupiaki). Czynniki te mogą wywoływać alergię u podatnej osoby przez cały rok lub tylko sezonowo (w okresie pylenia roślin). W odpowiedzi na wniknięcie alergenu do organizmu uruchamiany jest swoisty system obronny, który manifestuje się w postaci objawów takich jak: kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, katar, swędząca wysypka, a czasem nawet duszność.


Kaszel w przeziębieniu, a kaszel w alergii


Aby odróżnić, czy pojawiający się kaszel ma związek z przeziębieniem lub alergią, należy w pierwszej kolejności skupić się na występowaniu objawów towarzyszących, które odróżniają te dwie jednostki chorobowe od siebie. W tym wypadku za rozpoznaniem alergii będzie przemawiać kaszel połączony ze świądem skóry i łzawieniem oczu, natomiast w przeziębieniu – kaszel w obecności gorączki i bólów mięśniowo-stawowych. Oprócz tego kaszel w alergii najczęściej jest suchy, w skrajnych przypadkach przebiegający z dusznością i świstami. Natomiast podczas przeziębienia może występować zarówno kaszel suchy, jak i mokry, przebiegający z odkrztuszaniem wydzieliny.


Jak leczyć kaszel?


Z racji tego, że kaszel najczęściej jest objawem występującym w przebiegu danej jednostki chorobowej, to leczenie należy rozpocząć od podstawowego schorzenia. W przypadku przeziębienia zalecany jest odpoczynek w łóżku, zdrowa dieta oraz stosowanie środków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, natomiast w przypadku alergii stosuje się głównie leki o działaniu przeciwhistaminowym. Gdy kaszel nadal nie ustępuje, można sięgnąć po leki o działaniu mukolitycznym, np. Flavamed, zawierający ambroksol, który rozrzedza śluz, ułatwiając tym samym jego odkrztuszanie, lub w kaszlu suchym – po preparaty przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl