Jak korzystać z pirometru - najważniejsze informacje

MEDserwis.pl >Jak korzystać z pirometru - najważniejsze informacje

Jak korzystać z pirometru - najważniejsze informacje

Jak korzystać z pirometru - najważniejsze informacje

Precyzyjny pomiar temperatury może przydać nam się w wielu różnych sytuacjach. Czasem można w ten sposób sprawdzić, czy żywność, jaką gotujemy lub pieczemy, jest już bezpieczna do spożycia, a kiedy indziej pirometr pomoże zmierzyć temperaturę ciała. Jak z niego korzystać?


Czym jest pirometr - podstawowe informacje


Ciekawostką jest to, że nie istnieje jeden odgórnie określony produkt, który możemy tak nazywać. Co do zasady, pirometry to cała grupa przyrządów pomiarowych, które mają jedno kluczowe zastosowanie - mierzy się nimi temperaturę w sposób bezdotykowy.


Na rynku można znaleźć zarówno pirometry mobilne, czyli na przykład takie, z jakich korzystają szefowie kuchni czy lekarze, jak i takie, które stosuje się w niektórych sektorach gospodarki. Pirometry przemysłowe - mimomimo że często wyglądają podobnie - to oferują o wiele większy zakres możliwości.


Zdaniem wielu osób, każdy z nas powinien zainwestować w taki produkt. Nie jest to urządzenie drogie, a bardzo duży wybór pirometrów, które sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach ma na przykład firma Benetech Poland. Podstawowy model - Benetech GM320 można kupić już za około 50 złotych.


W zależności od wersji produktu, na jaką się zdecydujemy, zmienia się nieco funkcjonalność pirometru. Niektóre wersje mają na przykład w ustawieniach tryb regulacji emisyjności. Zapewniają też działanie w bardzo szerokim spektrum temperatur, które może wahać się nawet między -50 do +750 stopni Celsjusza. 


Bez wątpienia warto zdecydować się na wersję z dużym, czytelnym wyświetlaczem. Znacznie ułatwia to cały proces mierzenia temperatury i sprawia, że wynik jest czytelny nawet w kiepskim świetle. Warto też zastanowić się nad zakupem sprzętu, dla którego możemy ustawić tak zwany alarm temperaturowy. 


Polega on na tym, że jeśli wybrany przedmiot, jaki sprawdzamy, osiągnie na przykład +70 stopni Celsjusza, to pirometr poinformuje nas o tym odpowiednim dźwiękiem. To bardzo użyteczna funkcja, która doskonale sprawdzi się na przykład w kuchni lub w wybranych gałęziach przemysłu.


Jak korzystać z pirometru?


Ogromnym atutem tych urządzeń jest niezwykle prosta obsługa. Poradzi z nią sobie każdy. Pomiar trwa zaledwie kilka sekund, a jeśli kupimy urządzenie od zaufanego producenta, które dodatkowo posiada odpowiednie standardy i dopuszczenia na rynku Unii Europejskiej, to wiemy, że prezentowane na ekranie wyniki są wiarygodne.


Urządzenia działają na zasadzie zjawiska promieniowania cieplnego. Każdy z nas emituje takie promieniowanie, tak samo zresztą, jak na przykład zwierzęta i inne obiekty żywe. Co do zasady, można powiedzieć to samo także o przedmiotach, które mają temperaturę wyższą niż 0 stopni Celsjusza. Właśnie dzięki tej właściwości tak szybko można sprawdzić z wykorzystaniem pirometru na przykład temperaturę pieczeni, jaką mamy w piekarniku.


Wystarczy tylko nakierować urządzenie na przedmiot, którego temperaturę chcemy poznać i poczekać kilka sekund. Proste, domowe pirometry bazują właśnie na tej wiedzy. W urządzeniach, które posiadają funkcję mierzenia temperatury ujemnej, spotykamy się dodatkowo z tak zwaną optyką zwierciadlaną. To właśnie dzięki niej możemy na przykład poznać stopień schłodzenia mięsa w lodówce, by lepiej dopasować temperaturę i czas gotowania.


Z pirometrami spotykamy się bardzo często. Korzystają z nich zarówno lekarze, choć wtedy mówimy raczej o termometrze medycznym bezdotykowym, jak i szefowie kuchni czy mechanicy, którzy muszą pracować w bardzo wysokich temperaturach lub w miejscach, gdzie od osiągnięcia określonego poziomu ciepła zależy na przykład wytapianie przedmiotów.


Za sprawą pandemii COVID-19, wiele firm, które wcześniej nawet nie słyszały o tego typu urządzeniach, zaczęły się nimi bardzo mocno interesować. To prosty, szybki i bardzo skuteczny sposób, by zmierzyć temperaturę pracowników lub gości w firmie, jeśli obawiamy się tego, że ktoś mógł przynieść ze sobą infekcję, o czym nawet nie wiedział. Taki bezkontaktowy sposób mierzenia temperatury wyklucza też wzajemne przenoszenie zarazków z pracownika na pracownika. To kolejny atut pirometru.

undefined

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl