Jak często powinno się odwiedzać okulistę?

MEDserwis.pl >Jak często powinno się odwiedzać okulistę?

Jak często powinno się odwiedzać okulistę?

Jak często powinno się odwiedzać okulistę?

Zdrowy wzrok to bez wątpienia bardzo istotna kwestia. Niestety, ale często zaniedbujemy swoje oczy, myśląc, że skoro widzimy, to nic specjalnego się nie dzieje. Tymczasem profilaktyka pozwala wykryć i leczyć większość chorób oczu na bardzo wczesnym ich etapie co daje najlepsze efekty. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, dlaczego należy regularnie chodzić do okulisty oraz w jaki sposób możemy zadbać o oczy we własnym zakresie.


Dlaczego regularne wizyty u okulisty są tak ważne?


Okulista to specjalista, którego bardzo często odwiedzamy dopiero wówczas, gdy odczuwamy jakieś niekorzystne zmiany w naszym widzeniu. Z drugiej strony, kiedy już zaczynamy nosić okulary lub soczewki kontaktowe, wydaje nam się, że będą nam one służyć przez lata. Zapominamy, że okulista Gdańsk zajmuje się nie tylko leczeniem i korygowaniem wad wzroku, ale profilaktyką. Dlatego nie należy czekać, aż zaczniemy odczuwać dyskomfort tylko zapisać się na wizytę przy pierwszej możliwej okazji.


Dobry Wzrok Gdańsk


Jak często należy chodzić do okulisty?


Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, rodzaj wady wzroku, predyspozycje genetyczne czy styl życia. Jednak ogólnie można przyjąć następujące zasady:


- dzieci powinny mieć pierwszą wizytę u okulisty dziecięcego przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następnie co 2-3 lata lub częściej, jeśli występują jakieś problemy z widzeniem,
- osobom dorosłym do 40 roku życia zaleca się wizyty co 2-3 lata lub częściej, jeśli noszą okulary lub soczewki kontaktowe, lub mają jakieś nowe objawy, lub czynniki wzmagające choroby oczu,
- osoby po 40 roku życia powinny odwiedzać okulistę co 1-2 lata lub częściej, ponieważ w tym wieku wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej,
- osoby po 60 roku życia powinny chodzić do okulisty co rok, a nawet częściej, ponieważ w tym wieku ryzyko chorób oczu jest największe.


Oczywiście powyższe zasady są bardzo ogólne. Sytuacja każdej osoby może być inna. Grunt, aby pamiętać o tym, że jest ktoś taki jak okulista Gdańsk, który zawsze stara się pomóc swoim pacjentom.


Jakie schorzenia oczu możemy wykryć dzięki profilaktyce?


Regularne wizyty u okulisty pozwalają na wykrycie wielu schorzeń oczu we wczesnym stadium i podjęcie odpowiedniego leczenia chorób oczu. Niektóre z tych schorzeń są bezobjawowe lub mają niespecyficzne objawy, dlatego nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich istnienia. Do listy chorób oczu, z którymi spotkamy się najczęściej należą: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej.


okulista Gdańsk


W jaki sposób dbać o oczy na co dzień, aby służyły nam jak najdłużej?


Wizyty u okulisty są ważne, ale możemy sporo zrobić dla swoich oczu we własnym zakresie. Bez względu na to, czy będzie to okulista Gdańsk, z Warszawy czy Wrocławia, każdy specjalista zaleca pacjentom ten sam sprawdzony zestaw, prostych, ale skutecznych zasad dbania o oczy:


- chroń oczy przed słońcem nosząc okulary przeciwsłoneczne nawet jeśli nie ma pełnego letniego słońca,
- stosuj zdrową dietę bogatą w witaminy A, C, E, cynk.
- dbaj o oczy, jeśli pracujesz dużo przy komputerze. Rób przerwy co godzinę. Stosuj krople do oczu.
- zadbaj o światło w pomieszczeniach, w których przebywasz. Nie powinno ono razić ani być zbyt słabe, co zmusi oczy do wysiłku,
- porzuć nikotynę, która osłabia siatkówkę oka.


Mamy nadzieję, że powyższy tekst zwróci uwagę, chociaż części czytelników na to, że o wzrok warto dbać. Traktujmy okulistę jak każdego innego lekarza, do którego udajemy się na badania kontrolne. Nasze oczy będą nam wdzięczne, a my będziemy mogli czerpać radość z tego, że widzimy całkiem dobrze pomimo upływu lat.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl