Fizjoterapia stomatologiczna – w jakich problemach może być pomocna?

MEDserwis.pl >Fizjoterapia stomatologiczna – w jakich problemach może być pomocna?

Fizjoterapia stomatologiczna – w jakich problemach może być pomocna?

Fizjoterapia stomatologiczna – w jakich problemach może być pomocna?

Dysfunkcje aparatu żucia często wymagają nie tylko leczenia stomatologicznego, protetycznego czy ortodontycznego, ale również terapii manualnej. Konieczność jej wprowadzenia może pojawić się w związku z różnymi problemami np. zgrzytaniem zębami. Sprawdź, jak przebiega i co obejmuje fizjoterapia stomatologiczna!


Różne dolegliwości pojawiające się w okolicach jamy ustnej mogą mieć związek z nieprawidłowościami w obrębie aparatu żucia. Nieprawidłowe napięcia i przeciążenie niektórych grup mięśni może prowadzić do problemów stomatologicznych. Terapia manualna jest też stosowana jako metoda wspierająca przywrócenie funkcji żucia podczas leczenia protetycznego. Na czym polega?


Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?


Wiele osób kojarzy fizjoterapię jako metodę walki z bólami kręgosłupa, stawów czy kończyn. Jednak terapia manualna może obejmować także struktury zlokalizowane w okolicach ust. Na stronie https://rehabilitacja-kowal.pl/ dostępna jest szczegółowa oferta fizjoterapii i rehabilitacji stomatologicznej. Fizjoterapeuta z Żernicy zajmuje się leczeniem dolegliwości spowodowanych dysfunkcjami stawu żuchwowo-skroniowego oraz bruksizmem.


Takie zaburzenia mogą się objawiać nie tylko problemami stomatologicznymi i bólami w okolicach jamy ustnej. Fizjoterapia w Żernicy obejmuje także łagodzenie dolegliwości zlokalizowanych w okolicach karku i kończyn górnych. Dysfunkcje aparatu żucia mogą też być przyczyną uporczywych bólów głowy.


Bruksizm – czy można go wyleczyć przy pomocy fizjoterapii stomatologicznej?


Jednym z najczęściej występujących w problemów napięciowych w okolicy jamy ustnej jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Zwykle właśnie z tą dolegliwością pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty stomatologicznego: https://rehabilitacja-kowal.pl/bruksizm-niekontrolowane-zgrzytanie-zebami. Bruksizm może być przyczyną wielu problemów. Nieleczone zaciskanie zębami prowadzi do rozwoju różnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, twarzy, czy całej głowy. Bóle mogą pojawić się także w mniej oczywistych miejscach, np. w kręgosłupie.


Bruksizm powoduje także pękanie szkliwa, stopniowe ścieranie się zębów, a w konsekwencji pogorszenie ich kondycji. Szczególnie uciążliwe mogą też być bóle zębów o trudnej do ustalenia lokalizacji i przyczynie.


Zgrzytanie zębami to często problem złożony. Dlatego może wymagać postępowania interdyscyplinarnego, w którym bardzo duże znaczenie ma odpowiednia terapia manualna.


Czy fizjoterapia stomatologiczna jest bolesna?


W niektórych przypadkach metody stosowane przez fizjoterapeutę mogą powodować dyskomfort. Jednak odpowiednio dobrane postępowanie terapeutyczne pozwala zwalczyć przewlekłe bóle związane z dysfunkcją w obrębie aparatu żucia. Dlatego bardzo istotne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia. Dyskomfort wywołany przez terapię manualną jest zdecydowanie mniej uciążliwy niż dolegliwości, które mogą się rozwinąć w wyniku zgrzytania zębami.


Bardzo ważnym elementem fizjoterapii stomatologicznej jest także praca własna pacjenta. Na skuteczność leczenia duży wpływ ma samodzielne powtarzanie zaleconych przez terapeutę ćwiczeń.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl