Choroby oczu - rodzaje i przyczyny

MEDserwis.pl >Choroby oczu - rodzaje i przyczyny

Choroby oczu - rodzaje i przyczyny

Choroby oczu - rodzaje i przyczyny
Zdecydowana większość z nas najprawdopodobniej doświadczy jakiegoś schorzenia narządu wzroku. Dobrze byłoby zatem mieć świadomość tego, czym charakteryzują się najczęstsze z nich. Przydatna może okazać się także wiedza na temat ich przyczyn.

Wada wzroku to problem, którego doświadcza ogrom społeczeństwa. Co do zasady, wyróżnia się takie wady jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Tego rodzaju choroby oczu mogą zatem objawiać się niewyraźnym, nieostrym widzeniem. Ich przyczyn należy upatrywać między innymi w złej higienie narządu wzroku. Sporą rolę odgrywają też czynniki genetyczne.

Jaskra - cicha złodziejka wzrokuJaskra nie bez powodu bywa określana mianem cichej złodziejki wzroku. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, bo te pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy schorzenie jest zaawansowane. Ważne jest zatem skupienie się na profilaktycznych kontrolach okulistycznych, a nie na tym, jakie jaskra objawy powoduje. W dłuższej perspektywie można jednak doświadczać tęczowych kół wokół źródeł światła czy bólów gałek ocznych. Przyczyną uszkodzenia nerwów wzrokowych, które powoduje jaskra jest między innymi podwyższone ciśnienie śródgałkowe.

AlergieChoroby oczu takie jak alergia oczu manifestują się zazwyczaj pieczeniem, podrażnieniem czy zaczerwienieniem. Ponadto, osobom skarżącym się na tę przypadłość dokuczać może świąd. Alergia oczu stanowi skutek kontaktu z alergenami. Mogą być nimi pyłki czy pleśń. Ponadto, alergia oczu może być powodowana przez sierść zwierząt. Aby pozbyć się jej objawów należy ograniczyć kontakt z alergenami. Aby można było to zrobić, trzeba sprawdzić, czym alergia oczu jest powodowana.

Suche oczyZespół suchego oka może objawiać się pieczeniem, uczuciem ciała obcego w oku czy świądem. Dlatego też, schorzenie to bywa mylone z chorobą, jaką jest alergia oczu. Wśród najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka wyróżnia się długotrwałą pracę przy komputerze, niewłaściwą higienę soczewek kontaktowych czy używanie niewłaściwie dobranych kropel.

JęczmieńJęczmień powodowany jest bakteryjnym zakażeniem. To bolesna wypukłość na powiece, która może dawać takie objawy jak ból, zaczerwienienie czy świąd. Dobra informacja jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków ma się do czynienia z samoistnym ustąpieniem tej choroby oczu.

ZaćmaZaćma stanowi przykład choroby oczu, która pojawia się przede wszystkim w wieku podeszłym. Wśród jej podstawowych przyczyn wyróżnić należy naturalny proces starzenia się narządu wzroku oraz zaburzenia metaboliczne. Początkowo zaćma nie powoduje jakichś zauważalnych objawów. Z czasem jednak daje o sobie znać problem z zamazanym i mętnym widzeniem.

Zwyrodnienie plamki żółtejZwyrodnienie plamki żółtej to przykład choroby oczu, która pojawia się u wielu osób wraz z wiekiem. Dochodzi wówczas do degeneracji plamki żółtej. Wyróżnia się postać suchą oraz wysiękową tej choroby. Drugi z wymienionych rodzajów schorzenia ma zazwyczaj poważniejszy i szybszy przebieg.

Zapalenie spojówekZapalenie spojówek może pojawić się na skutek zakażenia bakteryjnego bądź wirusowego. Może stanowić także rezultat alergii. Wśród objawów schorzenia wymienia się najczęściej przekrwienie spojówek, świąd oraz pieczenie.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl