Rozwiązanie problemu gazów jelitowych

lekarze specjaliści >Rozwiązanie problemu gazów jelitowych

Rozwiązanie problemu gazów jelitowych

Rozwiązanie problemu gazów jelitowych
Fizjologicznie w układzie pokarmowym znajdują się gazy. Pochodzą z metabolizmu bakterii obecnych w jelitach oraz jako skutek połykania powietrza atmosferycznego. Chemiczne procesy trawienne to trzeci mechanizm, który przyczynia się do pojawiania się gazów w jelicie. Dopóki zachowana jest równowaga między produkcją a wydalaniem, dopóty nie pojawiają się objawy. Zaleganie gazów stanowi już jednak podstawę do pojawienia się uciążliwych, nieprzyjemnych symptomów związanych ze wzdęciami.

Pochodzenie gazów jelitowych


Nadmierna objętość gazów jelitowych przyczynia się do pojawienia się takich objawów jak: ból w obrębie brzucha, subiektywne uczucie parcia na ściany jelit, nadmierne oddawanie „wiatrów”. Wzrost ilości gazów wywołany jest przez:  • Zmiany we florze bakteryjnej jelit. Dieta wysokowęglowodanowa, zawierająca cukry proste oraz cukry niemożliwe do wchłonięcia przez nabłonek jelit (werbaksoza, stachioza) stymuluje rozrost kolonii bakterii prowadzących procesy fermentacyjne. Do stymulacji rozrostu bakterii predysponuje również jedzenie słodzików takich jak ksylitol. Procesy metaboliczne prowadzone przez „karmione cukrem” bakterie doprowadzają do pojawienia się dużej objętości dwutlenku węgla, metanu oraz siarkowodoru.

  • Połykanie powietrza. Nieuważne jedzenie doprowadza do mimowolnych kęsów zawierających powietrze atmosferyczne. Łapczywe spożywanie posiłków zwiększa ilość powietrza w jelitach. Gazy pochodzenia egzogennego mogą pojawić się w jelicie również przez picie napojów gazowanych.

  • Zaburzenia usuwania gazu z jelit. Choroby przewodu pokarmowego prowadzące do zastoju w obrębie jelit lub porażenia ruchów przewodu pokarmowego często manifestują się wzdęciami. Kiedy podejrzewamy zmiany chorobowe w obrębie układu pokarmowego, zwykle niezbędna jest pomoc lekarza.


Rozwiązanie problemu


W przypadku pojawienia się problemu ze wzdęciami należy spróbować zwalczyć przyczynę problemu. Wzdęcia często są skutkiem niezdrowej diety oraz braku ruchu. Prowadzenie zdrowego trybu życia jest zalecane w przypadku problemów ze wzdęciami. Dieta ograniczająca cukry proste oraz pokarmy takie jak brukselka, kalafior, algi, kapusta czy szparagi zmienia florę bakteryjną jelit na taką, która w mniejszym stopniu prowadzi fermentację.


Wysiłek fizyczny pozwala na wzrost pasażu gazów w jelicie, a zatem pozwala na zachowanie fizjologicznego oddawania gazów oraz zmniejsza ryzyko przeładowania jelit gazami. Oprócz zmian dystrybucji gazów wysiłek fizyczny pośrednio łagodzi problem wzdęć. Zmniejszenie poziomu stresu pozwala na utrzymanie lepszej kontroli nad układem pokarmowym.


Nawyk celebracji posiłku i unikanie jedzenia w pośpiechu zmniejsza ryzyko połknięcia haustu powietrza. Fakt ten zmniejsza podaż powietrza atmosferycznego do jelit.


Objawy problemu wzdęć można łagodzić środkami farmakologicznymi. Często używaną substancją czynną leków łagodzących objawy wzdęć jest symetykon – lek zmniejszający napięcie powierzchniowe pęcherzy powietrza znajdujących się w jelicie. Zmniejszone napięcie powierzchniowe sprawia, że gazy łatwiej rozpuszczają się w masie kałowej, a zatem nie wypełniają jelit, uciskając ich ściany. 

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl