Żylaki kończyn dolnych - przyczyny, objawy, leczenie

MEDserwis.pl >Żylaki kończyn dolnych - przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki kończyn dolnych - przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki kończyn dolnych - przyczyny, objawy, leczenie

 


Żylaki to potoczna nazwa niezwykle poważnej choroby, nazywanej inaczej przewlekłą niewydolnością żylną. Jak podają statystyki, to jedna z najczęstszych chorób, związanych z układem krwionośnym. Jej charakterystycznymi objawami są wypukłości i zgrubienia na skórze, a także przebarwienia żył. Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych oraz jednoczesnego wzrostu ciśnienia hydrostatycznego. Żylaki, czyli owe podskórne zgrubienia powstają na skutek zakrzepowego zapalenia żył. Bagatelizowanie owych problemów może prowadzić do zaburzeń w odżywianiu tkanek, czego konsekwencją jest pojawiające się owrzodzenie w okolicach podudzi.  


Jak powstają żylaki? 


Żylaki pojawiające się w okolicy kończyn dolnych to pogrubione, często także poskręcane i zmienione chorobowo żyły. Mogą to być również wyczuwalne pod skórą oraz widoczne nabrzmiałe guzki. Przyczyn powstawania żylaków jest wiele, a jedną z nich jest genetyka. Inną przyczyną może być nabyta niewydolność żył powierzchniowych, co z kolei powoduje upośledzenie odpływu krwi, zastoje żylne czy wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych, powodując odkształcenie wiotkich ścian żylnych.  


Wyróżniamy różne metody radzenia sobie z żylakami kończyn dolnych. Można podzielić je na leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne. Metoda wybierana jest na podstawie oceny stopnia zaawansowania choroby.  


Sposoby zapobiegania żylakom


Najczęściej jednak stosuje się leczenie zachowawcze. Na czym właściwie polega? Leczenie zachowawcze sprowadza się głównie do stosowania kremów i maści, których zadaniem jest zmniejszenie obrzęku oraz uczucie ciężkości nóg. Bardzo pomocne może również okazać się regularne noszenie specjalnych produktów uciskowych, których stosowanie ma zapobiegać żylakom. W sklepie interntowym https://relaxsansklep.pl/ znajdziesz produkty, takie jak: pończochy uciskowe, legginsy antycellulitowe, majtki ciążowe czy majtki modelujące brzuch. Bardzo skuteczne, jak się okazuje, jest także wykonywanie masaży i unikanie obcisłej odzieży, utrudniającej odpływ krwi z kończyn dolnych.  


Leczeni farmakologiczne opiera się zaś na doustnym podawaniu środków, których zadaniem ma być uszczelnianie naczyń krwionośnych. Są to najczęściej preparaty pochodzenia naturalnego, zawierające lecznicze środki, jak np. wyciąg z rycyny czy kasztanowca.  


Najważniejsza jest jednak prawidłowa diagnostyka. To ona pozwala stwierdzić, jakie leczenie będzie najlepsze dla pacjenta. Osoba, trafiająca do flebologa jest poddawana różnego rodzaju testom, których zadaniem jest stwierdzenie stopnia zaawansowania choroby.  


Zadbaj o siebie i nie dopuść do powstawania żylaków!


Jednym z podstawowych badań jest USG doppler, które pomaga zdiagnozować nieprawidłowo działające zastawki żylne.  


Kluczowe jest jednak zapobieganie żylakom. Ruch na świeżym powietrzu, pływanie, jazda na rowerze, zdrowa dieta – to wszystko może pomóc w zapobieganiu żylakom. Zadbaj o siebie, by uniknąć tego nieprzyjemnego i bolesnego schorzenia.   

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl