Zdrowe opalanie bez ryzyka czerniaka

MEDserwis.pl >Zdrowe opalanie bez ryzyka czerniaka

Zdrowe opalanie bez ryzyka czerniaka

Zdrowe opalanie bez ryzyka czerniaka
Jak opalać się, aby uniknąć zagrożenia w postaci czerniaka lub innej odmiany nowotworu skóry? Prezentujemy sposoby na zdrowe opalanie bez ryzyka niebezpiecznych zmian skórnych.

Słońce kojarzy nam się przede wszystkim z witalnością i optymizmem. Latem, podczas wakacji, zapewnia udany wypoczynek i wspomaga pogodę ducha. Ze słonecznych promieni korzystać możemy przez cały rok: albo w Polsce, albo zagranicą – podczas turystycznych wojaży. Dla wielu osób wakacyjna opalenizna to widoczny dowód na to, że urlop się udał. Dla innych – opalona skóra to synonim atrakcyjności. Warto jednak pamiętać, że ze słońca należy umiejętnie korzystać – tak, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Opalenizna – co warto wiedzieć

Opalenizna jest pewnego rodzaju reakcją obronną przed oparzeniem czy uszkodzeniem skóry. Skóra broni się bowiem przed promieniowaniem UV poprzez zmianę zabarwienia, zwiększając wydzielanie melatoniny. Przy jasnym zabarwieniu skóry, jakie możemy zaobserwować u większości Polek i Polaków, taki proces przebiega wyjątkowo intensywnie. Często skóra – zamiast opalać się – ulega poparzeniom, które powodować mogą m.in. niebezpieczne mutacje prowadzące do rozwoju nowotworu. Jak zatem pogodzić takie ryzyko z chęcią opalania?

Jak się nie opalać?

Warto zapamiętać, że ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry zminimalizować może przestrzeganie pewnych zasad. Czego zatem nie robić, wybierając się na plażę czy nad hotelowy basen?
• Unikajmy opalania się w godzinach od 11:00 do 15:00 – czyli w okresie największej intensywności promieniowania słonecznego;
• Chrońmy skórę głowy, a także oczy i uszy;
• Nie zasypiajmy w trakcie opalania – zamiast leżenia w bezruchu, wybierajmy aktywny sposób spędzania czasu;
• Dbajmy o odpowiedni ubiór dzieci – nakrycie głowy oraz systematyczne nakładanie kremów z filtrami UV to absolutna konieczność;
• Nie korzystajmy z solarium – to, że wizyta na solarium przygotuje skórę do opalania, jest mitem;

Jak się opalać?

Jakich zasad należy wobec tego przestrzegać podczas opalania, aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie skóry? Oto kodeks bezpiecznego opalania:
• Przyzwyczajajmy stopniowo skórę do intensywnego nasłonecznienia;
• Zawsze stosujmy kremy z filtrami UV;
• Pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV i o nakryciu głowy;
• Systematycznie nakładajmy kremy do opalania, pamiętając, że działają one przez określony czas;
• Zachowujmy umiar w opalaniu podczas największego natężenia promieniowania słonecznego;
• Zadbajmy o odpoczynek skóry od słońca;

Profilaktyka czerniaka i innych chorób skóry

W jaki sposób postępować, aby odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany skórne? Należy przede wszystkim uważnie obserwować skórę. W przypadku zauważania niepokojących zmian – zarówno nowych, jak i tych w obrębie istniejących już „pieprzyków” – należy udać się na konsultację do dermatologa. Można także, w ramach profilaktyki, wykonać badanie za pomocą tzw. dermatoskopu. Jest to badanie zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Warto pamiętać, że nowotwory skóry, m.in. czerniak, wykryte w początkowym stadium, są z reguły prawie zawsze wyleczalne.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl