Zastosowanie protetyki w leczeniu chorób przyzębia

MEDserwis.pl >Zastosowanie protetyki w leczeniu chorób przyzębia

Zastosowanie protetyki w leczeniu chorób przyzębia

Zastosowanie protetyki w leczeniu chorób przyzębia

Obok próchnicy i urazów to choroby przyzębia (potocznie: paradontoza) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn częściowej lub całkowitej utraty uzębienia. W zaawansowanym przebiegu choroby dochodzi do zanikania kości wyrostka zębodołowego, a w konsekwencji – do rozchwiania zębów i ich wypadania (lub konieczności usunięcia). Wówczas leczenie powinno objąć uzupełnienie protetyczne braków zębowych. Jak przebiega terapia? I gdzie znaleźć dobrego protetyka stomatologicznego w Katowicach?

Jak przebiega leczenie chorób przyzębia?

W większości przypadków choroby przyzębia (paradontoza) to stany zapalne tkanek: dziąseł, ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego, które utrzymują ząb w zębodole. Najczęściej mają przyczynę infekcyjną. Wywołują je bakterie gromadzące się na zębach w postaci płytki nazębnej. Taki nalot powstaje już po kilku godzinach od szczotkowania. U osób, które zbyt rzadko lub niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej, mają zaburzoną odporność czy stosują dietę bogatą w cukier, może dojść do infekcjitkanek przyzębia. Wymaga ona leczenia, a jego forma zależy od stopnia postępowania choroby.

Choroby przyzębia rozwijają się powoli i stopniowo: pierwsze objawy łatwo przeoczyć i zignorować. Jeżeli pacjent zgłasza się do dentysty na wczesnym etapie (wrażliwość i krwawienie podczas szczotkowania, gliniany zapach z ust), z reguły wystarczy usunąć płytkę nazębną, kamień i naloty (m.in. skaling, piaskowanie) i poprawić higienę jamy ustnej. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana: rozwija się np. nasilony ból, obrzęk i zaczerwienienie oraz odsłaniają się korzenie zębów, stomatolog kieruje pacjenta do specjalisty periodontologa. 

Lekarz może wykonać kiretaż (oczyszczenie korzenia zęba oraz kieszonki dziąsłowej), plastykę dziąseł (usunięcie przerośniętej tkanki) lub zalecić zabieg chirurgiczny, który polega na oczyszczeniu kości, usunięciu ognisk zapalnych i odbudowie tkanek. Często poza terapią periodontologiczną trzeba wdrożyć leczenie stomatologiczne: uzupełnić ubytki próchnicze, wdrożyć leczenie kanałowe i usunąć te zęby, których wyleczyć już się nie da. Jako uzupełnienie terapii nierzadko stosuje się farmakologię: antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Jakie zastosowanie w leczeniu chorób przyzębia ma protetyka?

W zaawansowanej postaci choroby przyzębia dochodzi już do stopniowej utraty kości wyrostka zębodołowego. Dziąsło się „cofa” – odsłania się korzeń zęba – co powoduje rozchwianie, przemieszczanie, obracanie się zębów. To może prowadzić do ich utraty. Zęby wypadają lub muszą zostać usunięte, jeśli nie da się ich dobrze ustabilizować. A wówczas do leczenia – oprócz stomatologa i periodontologa – włącza się protetyk.

Protetyka w leczeniu chorób przyzębia pełni dwie ważne funkcje – uzupełnia braki zębowe i stabilizuje zdrowe oraz rozchwiane zęby, które jeszcze „rokują”, czyli mogą utrzymać się i służyć przez dłuższy czas. Jeżeli braki zębowe nie zostaną uzupełnione, wówczas zdrowe zęby będą nadmiernie obciążone lub stracą stabilność, a kości powoli zanikną. W konsekwencji mogą pojawić się zaburzenia zgryzu i stawu skroniowo-żuchwowego, więc także m.in. mówienia i żucia. Bezzębie znacznie obniży jakość życia, a przyszła proteza nie znajdzie stabilnego podparcia, wobec czego może się przemieszczać i wypadać, ograniczając poczucie swobody i komfortu.

Jakie uzupełniania protetyczne wykonuje się przy chorobach przyzębia?

Przed wykonaniem uzupełnień protetycznych u pacjentów ze schorzeniami przyzębia trzeba wyeliminować aktywny proces chorobotwórczy – konieczna jest higienizacja i leczenie zachowawcze oraz periodontologiczne (np. kiretaż, korekcja dziąseł). 

Dobór uzupełnień protetycznych zależy od liczby utraconych zębów, kondycji podłoża i preferencji czy możliwości finansowych pacjenta. Konieczna jest więc indywidualna konsultacja: protetykę stomatologiczną w Katowicach znajdą Państwo m.in. w klinice FRESHmed. Pojedyncze albo niezbyt rozległe ubytki uzupełnia się zwykle koronami i mostami (kilka połączonych koron). Całkowite bezzębie wymaga z kolei protezy ruchomej lub stałej (bądź typu overdenture) na implantach. Przy chorobach przyzębia często dochodzi jednak do zaniku części zębodołowej żuchwy – tradycyjna proteza nie ma oparcia, trudno też uzyskać dobrą stabilizację implantów. Wówczas przed zabiegiem z reguły trzeba najpierw przygotować podłoże protetyczne poprzez np. przeszczep tkanek czy użycie materiałów kościozastępczych.   

Leczenie protetyczne przy chorobach przyzębia wymaga dokładnego zaplanowania, z uwzględnieniem warunków podłoża protetycznego, ale też możliwości prawidłowejhigienizacji jamy ustnej – czyli leczenia podtrzymującego. Stąd niektóre rozwiązania protetyczne mogą się nie sprawdzić. Należą do nich np. łączniki tradycyjnej protezy szkieletowej, jak łuk podjęzykowo-zębowy (sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej) czy płyta językowa, która uniemożliwia kontrolę płytki nazębnej i wykonanie zabiegów higienizacyjnych. 

Jeśli ubytki nie są rozległe, ale pozostałe zęby uległy rozchwianiu, do założenia mostu konieczne może być ich szynowanie, czyli połączenie i usztywnienie kompozytem lub włóknem szklanym.

Gdzie przyjmuje dobry protetyk w Katowicach?

Doświadczonegoperiodontologa, protetyka, implantologa i stomatologa: dentystę w Katowicach znajdą Państwo m.in. w klinice FRESHmed. Dzięki współpracy specjalistów różnych dziedzin oraz nowoczesnemu zapleczu w Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed pacjent zostaje kompleksowo zdiagnozowany i objęty pełnym leczeniem – od higienizacji, przez inne konieczne zabiegi (np. leczenie kanałowe, usunięcie zęba), aż po wykonanie uzupełnień lub protezy całkowitej, także stałej lub typu overdenture na implantach.

Materiały źródłowe:

  • E. Spiechowicz, T. Godlewski, B. Bączkowski, Płyta językowa – zalecany, czy tylko tolerowany duży łącznik w dolnej protezie szkieletowej, „Protetyka stomatologiczna” 2007, LVII, 5, 309-315, źródło: https://www.researchgate.net/profile/Eugeniusz-Spiechowicz/publication/242669929_Plyta_jezykowa_-_zalecany_czy_tylko_tolerowany_duzy_lacznik_w_dolnej_protezie_szkieletowej_Lingual_plate_advised_or_merely_torelable_major_connector_in_chrom-cobalt_removable_partial_denture_RPD/links/0c96052d522a477fc3000000/Plyta-jezykowa-zalecany-czy-tylko-tolerowany-duzy-lacznik-w-dolnej-protezie-szkieletowej-Lingual-plate-advised-or-merely-torelable-major-connector-in-chrom-cobalt-removable-partial-denture-RPD.pdf (dostęp 14.02.2024)
  • M. Rybicki, E. Jaworska, D. Samolczyk-Wanyura, Mini implanty – proste wyjście z trudnej sytuacji – doświadczenia własne. Opis przypadku, „Protetyka Stomatologiczna” 2011, LXI, 4, 312-316, źródło: http://www.protetstomatol.pl/pdf-100041-32126?filename=Mini%20implants%20_%20a%20simple.pdf (dostęp 14.02.2024)

 A. Gala, E. Furtak, G. Wiśniewska, Zasady stosowania stałych uzupełnień protetycznych u pacjentów ze schorzeniami przyzębia na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń własnych, „DENTAL FORUM” /2/2015/XLIII, źródło: http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2015/2/17_2_43_2015.pdf (dostęp 14.02.2024)

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl