Z wizytą u proktologa – profilaktyka i nieinwazyjne leczenie hemoroidów

MEDserwis.pl >Z wizytą u proktologa – profilaktyka i nieinwazyjne leczenie hemoroidów

Z wizytą u proktologa – profilaktyka i nieinwazyjne leczenie hemoroidów

Biofarm – dlaczego warto sięgać po ich leki?
Trudno jednoznacznie określić, jakie są przyczyny powstawania hemoroidów, ani jaka część społeczeństwa na nie cierpi. Hemoroidy nadal są uznawane za wstydliwe schorzenie, przez co niewielka część osób, które dotknął ten problem, decyduje się na konsultację z lekarzem oraz rozpoczęcie leczenia. Szacuje się, że hemoroidy mogą dotykać nawet co drugą dorosłą osobę. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania hemoroidów, czym się objawiają i jak można je leczyć.

Hemoroidy – jakie pełnią funkcje i kiedy mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną?


Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to element fizjologicznej budowy odbytu. Ma je każdy człowiek. Są to poduszkowe sploty naczyń krwionośnych, których struktura przypomina gąbkę. Wyróżnia się dwa rodzaje hemoroidów:



  • hemoroidy zewnętrzne – wywodzące się z dolnego splotu żył odbytniczych,

  • hemoroidy  wewnętrzne – pochodzące z górnego splotu.


Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne oddziela od siebie tzw. linia grzebieniasta, czyli brzeg odbytu.


Hemoroidy, razem ze zwieraczami, czyli mięśniami okrężnymi, uszczelniają odbyt. Dzięki nim możemy zachować kontrolę nad oddawaniem stolca. Mechanizm wypróżniania i pracy zwieraczy oraz hemoroidów jest następujący:



  • zwieracze zewnętrzne i wewnętrzne są napięte – rozluźniają się tylko podczas wypróżnień,

  • w hemoroidach nagromadzona jest krew – pod jej wpływem pęcznieję i ściśle do siebie przylegają,

  • w trakcie wypróżnień mięśnie zwieracze rozluźniają się, a krew z hemoroidów odpływa – to umożliwia oddanie stolca.


Kiedy pojawia się problem i można mówić o chorobie hemoroidalnej? Wtedy, gdy guzki napełniają się krwią w sposób nadmierny i nie są całkowicie opróżniane podczas oddawania stolca. Wówczas stolec przechodzący przez kanał odbytu podrażnia i rozciąga hemoroidy, które na skutek tego wypadają poza strukturę odbytu. Wraz z każdym kolejnym wypróżnieniem problem zwykle się nasila, a powiększone guzki są coraz bardziej przeciągane na zewnątrz.


Warto wiedzieć! Jakie są objawy hemoroidów?


Najczęściej występujące objawy hemoroidów to:



  • krwawienie z odbytu,

  • świąd i pieczenie odbytu,

  • wrażenie niepełnego wypróżnienia,

  • ból i dyskomfort w okolicy odbytu,

  • wyciek śluzu z odbytu.


Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?


Niestety nie można z całą pewnością określić przyczyn powstawania hemoroidów. Znane są jednak czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się choroby. Są nimi:



  • siedzący tryb życia – brak ruchu i wielogodzinne siedzenie każdego dnia,

  • zbyt mała ilość spożywanych płynów,

  • dieta uboga w błonnik,

  • częste zaparcia lub biegunki.


Choroba hemoroidalna rozwija się najczęściej u osób powyżej 50. roku życia, jednak nie oznacza to, że młodsze osoby nie są na nią narażone. Ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa także przebyty poród, nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego oraz nawyk długiego przesiadywania w toalecie. Jak to możliwe, że długie siedzenie na ubikacji zwiększa prawdopodobieństwo powstania choroby? Długotrwałe i silne parcie na stolec sprawia, że guzki nie zostają do końca opróżnione z krwi i jednocześnie są podrażniane.


Wizyta u proktologa


Aby rozpoznać chorobę hemoroidalną i odróżnić ją od innych schorzeń konieczna jest wizyta u proktologa. Wiele osób odkłada konsultację z lekarzem w nieskończoność lub w ogóle nie decyduje się na wizytę. Niestety brak leczenia może skutkować nie tylko obniżeniem komfortu życia (przez nieprzyjemne dolegliwości), ale też poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi i nasilaniem się schorzenia.


Wizyty u proktologa nie należy się obawiać. Specjalista w tej dziedzinie na co dzień spotyka się z pacjentami, u których występują choroby związane z ostatnim odcinkiem układu pokarmowego (jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem), w związku z czym dolegliwości, które mogą być tematem tabu dla pacjentów, dla proktologa nie są niczym krepującym.


Diagnostyka choroby hemoroidalnej składa się z kilku etapów – dokładnego wywiadu z pacjentem, badania per rectum (przez odbytnicę) wykonanego palcem, a także ewentualnie badań obrazowych, takich jak rektoskopia, anoskopia, kolonoskopia lub sigmoidoskopia. Często już na etapie badania per rectum lekarz jest w stanie rozpoznać przyczynę dolegliwości pacjenta.


Nowoczesne metody leczenia hemoroidów


Leczenie hemoroidów, a dokładnie metod leczenia choroby hemoroidalnej jest kilka, a sposób postępowania uzależniony jest m.in. od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnej fazie chorobę można leczyć czopkami lub kremem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i ściągającym. Pomocniczo można stosować domowe sposoby np. nasiadówki z kory dębu.


W późniejszych stadiach choroby najczęściej konieczne jest leczenie zabiegowe. Jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia hemoroidów jest tzw. metoda RAFAELO, czyli hemoRF. To szybki i skuteczny zabieg, podczas którego przerośnięte hemoroidy likwidowane są przy pomocy fal radiowych. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie jego trwania proktolog wprowadza sondę RF w okolice podstawy hemoroidu. Fale radiowe powodują zniszczenie tkanek poprzez ich nagrzanie, a, naczynie splotu hemoroidalnego zostaje zamknięte. Zabieg trwa zaledwie 15-20 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.


Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu hemoRF jest leczenie hemoroidów I – III stopnia – zaawansowana choroba hemoroidalna i wysuwanie pierścienia hemoroidalnego na zewnątrz.


Oprócz zabiegu hemoRF wykonuje się też m.in. zabiegi metodą Longo (w tym przypadku splot hemoroidalny podciągany jest na właściwe miejsce przy użyciu staplera) lub metodą Bipolar RF (operacja polegająca na termicznej ablacji fal radiowych o wysokich częstotliwościach). Można stosować także skleroterapię (która polega na wstrzyknięciu w śluzówkę guzka specjalnie opracowanego preparatu, który powoduje obumarcie hemoroidu) lub tzw. gumkowanie (nakładanie gumowego pierścienia, odcinającego dopływ krwi do hemeroidu).


Dostępność różnych metod leczenia hemoroidów, w tym nowoczesnej metody hemoRF, pozwala skutecznie pozbyć się przykrych dolegliwości i podnieść komfort życia. Niezwykle ważna jest jednak odpowiednia profilaktyka. Aby zapobiec powstaniu hemoroidów, należy dbać o zdrową dietę, bogatą w błonnik, spożywać odpowiednie ilości płynów każdego dnia, unikać długiego przesiadywania na toalecie (np. z książką), a także dbać o ogólny stan zdrowia. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza – leczenie szybko zdiagnozowanej choroby daje znacznie większe szanse na szybki powrót do zdrowia niż leczenie choroby w późnym stadium.


Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami od proktologii z Kriocentrum Warszawa, Jóżefów.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl