W jakich problemach psycholog pomoże dziecku?

MEDserwis.pl >W jakich problemach psycholog pomoże dziecku?

W jakich problemach psycholog pomoże dziecku?

Dzieci z natury są niezwykle wrażliwe, a co za tym idzie, o wiele bardziej niż dorośli przeżywają życiowe trudności. Co gorsza, przeżycia te często mają ogromny wpływ na ich rozwój i w bardzo dużym stopniu determinują ich przyszłość. Dlatego warto dbać o zdrowie psychiczne swojego malucha i w razie potrzeby nie wahać się zgłosić po pomoc do psychologa dziecięcego. Jego wsparcie może okazać się jedynym ratunkiem w wielu sytuacjach.

Jakie problemy rozwiązuje psycholog dziecięcy?Psycholog dziecięcy to osoba specjalizująca się w poradnictwie psychologicznym, posiadająca obszerną wiedzę z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży, potrafiąca łatwo nawiązywać kontakt z maluchami. Tylko ktoś taki może skutecznie pomóc dziecku uporać się z trudnymi emocjami wywołanymi problemami w domu lub w szkole. Warto się do niego zgłosić, gdy pociecha wykazuje niepokojące zachowania: jest drażliwa, agresywna i nadpobudliwa lub wręcz przeciwnie, jest milcząca, osowiała i zamknięta w sobie. Przyczyny takich zaburzeń behawioralnych nie zawsze są oczywiste, a nawet jeśli ich źródło jest znane rodzicom, mogą mieć oni kłopot ze skutecznym przeciwdziałaniem podobnym zachowaniom. Psycholog nie będzie miał z tym problemu – szybko postawi właściwą diagnozę, w umiejętny sposób pomoże dziecku przejść przez życiowe trudności i podpowie rodzicom jak mogą wspierać swoją pociechę w ciężkich chwilach. Do psychologa dziecięcego jak Holisens.pl warto udać się też profilaktycznie, gdy pojawia się ryzyko, że rodzinne kryzysy, takie jak rozwód, żałoba, przemoc czy uzależnienie lub choroba jednego z rodziców, może negatywnie odbić się na psychice malucha – psycholog będzie wiedział jak temu zapobiec.

Na czym polega terapia dla dzieci?Psychoterapia dzieci, podobnie jak psychoterapia dorosłych, polega głównie na rozmowie, często jednak towarzyszy jej zabawa. Służy ona jako forma komunikacji, umożliwiająca dziecku łatwe i nieskrępowane wyrażanie myśli i uczuć, a także narzędzie terapeutyczne, dzięki któremu psycholog dziecięcy może wpływać na małego pacjenta, zmieniać jego nastawienie i rozwijać w nim niezbędne umiejętności społeczne. Zabawa pozwala również w prosty sposób budować opartą na przyjaźni relację z dzieckiem, co sprawia, że proces terapeutyczny przebiega szybciej sprawniej, jak również jest bardziej efektywny. Dla malucha taka terapia jest właściwie przyjemnością.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl